1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

אשמח לחוות דעת

הנושא בפורום 'גידול למתקדמים' פורסם ע"י Stella, ‏12/2/17.

1. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    נורת לד 200W בהכרח עוצמתית יותר מHPS 250.
    (בלי להכליל צ'יפים סיניים ושאר הירקות שלא באמת עובדים יותר טוב ממנורת לילה)

Stella אוהב/ת את זה.
  2. Dankling

Dankling חבר חדש

לייקים:
    22
    זה לא מדויק.
    זה תלוי כמה חזק מריצים את הקובים (COB-Chip on board) מהם המנורה הזאת מורכבת.
    כל נורה מקבלת אנרגיה וממירה אותה לפוטונים ולחום. אם נורה היא 50% יעילה, היא תמיר 50% מהאנרגיה לפוטונים ו-50% הנותרים לחום. נורות HPS הן 34% יעילות (ישנן גם נורות 40% יעילות ואף יותר אך לא ניתן להשיג אותן בארץ). כלומר, נורת HPS250 מקבלת 250 וואט וממירה 34% מהן לפוטונים, כלומר 85 וואט. כל השאר מתנדף בתור חום.
    לא הצלחתי למצוא הרבה מידע לגבי הנורה הספציפית הזאת. פחות מזה.. הצלחתי למצוא נתונים סותרים. באינטגרל היא מפורסמת שמורכבת מקובים של CREE ובהידרוגרו (http://www.hydrogrow.co.il/products/272016/)היא מורכבת מלדים של BRIDGELUX.
    את הלדים ניתן להריץ בעוצמות שונות ולקבל יעילות טובה יותר (יותר פוטונים ביחס לחום) או בהירות גבוהה יותר (חדירה אור לעומק אך יותר חום).
    אותנו האנשים, עם עיניים וכולי.. מעניינת העוצמה (או הבהירות) ואנחנו מודדים אותה ב-LUMEN שכולם מכירים. את הצמחים לא מעניין LUMEN, מעניין אותם כמות הפוטונים והטווח (או הספקטרום). הטווח שמעניין אותם נקרא PAR. את שטף הפוטונים שזורם על פני נקודה מסויימת נמדוד עם מד PAR (שמודד כמה פוטונים מהספקטרום שהצמחים מגיבים אליו, חולף על פניו). התוצאה המתקבלת נקראת PPF. עכשיו נחלק את ה-PPF בשטח אותו הוא מאיר ונקבל PPFD שזה שטף הפוטונים (מהספקטרום הרלוונטי) על פני שטח מסוים. כל תוצאה מעל 600 בערך תאפשר להפריח מה שאתה מנסה להפריח שם.
    אני מניח כי אני לא באמת יודע, אבל נניח ומריצים את הקובים (COB-Chip on board) ממנה מורכבת ה-RAINY ב-50% יעילות. אז הנורה ממירה 100 וואט מתוך ה-200 וואט שהיא מקבלת לפוטונים ואת השאר לחום. במצב זה עדיין לא נוכל להגיד שהיא יותר עוצמתית מ-HPS250 עם 85 וואט של פוטונים. מה שחסר לנו פה הוא השטח אותו הנורה מאירה. באתר של הידרוגרו מופיע בתחתית הנתון הבא: 1142PPFD ממרחק של 50 ס"מ שזה נתון מצוין (1000 זה נתון שמקבלים מנורת 1000 וואט ומעל 1200-1300 צריך לספק עוד CO2 או לעמעם את העוצמה). צריך לזכור שמדובר בנקודה ממש מתחת לנורה וככל שמתרחקים לצדדים ה-PPFD יורד במהירות וסביר להניח שבמרחק 30-40 ס"מ לצדדים ה-PPFD יורד מתחת ל-600. את מפת ה-PPFD של ה-RAINY לא תמצאו בשום מקום כך שלא נוכל לדעת.
    כאשר בונים לד לבד, יש ליחס חשיבות גדולה לפריסה שווה של הלדים אף יותר מהעוצמה שמריצים אותם, יותר לדים בעוצמה נמוכה = פריסה שווה ויעילות גבוהה אבל יותר לדים = עוד הוצאה.
    לגבי הספקטרום, אם האתר של אינטגרל צודק, מדובר בקובים לבנים אשר מספקים את כל הספקטרום שהרי לבן מכיל את כל שאר הצבעים.
    מקווה שהצלחתי לעזור ולא נכנסתי יותר מדי עמוק.

#22 Dankling, ‏15/2/17
    נערך לאחרונה ב: ‏15/2/17
    LegalEyez, סוטולבוטול ו-pioneer אוהבים את זה.
  3. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    נכנסת יותר מדי עמוק.
    נראה כאילו ניסית להסביר לי איך מחשבים קרינת פוטוסינתזה(Photosynthetically active radiation).
    אני אתעלם מהעובדה שהסברתי את זה בפורום הזה לפחות 50 פעם ואגיד לך שזה פשוט לא רלוונטי למה שהוא שאל.
    בנורות לד יחס ההמרה לחום מאוד נמוך!
    נורת לד 200W מבלי להתייחס לצ'יפים בלאי כמו שאמרתי בהתחלה וכמו שהזכרת, בהכרח יותר חזקה מHPS 250 שהיא בלאי בפני עצמה ולדעתי לא ראוי לגדל איתה חסה.

4. מומין טרול

מומין טרול קנאביסט

לייקים:
    115
    חבר יקר, נראה שאתה בהחלט בעל ידע רב בתחום, אבל דווקא מהסיבה הזאת אנשים עלולים לעתים לפרש את דבריך בצורה לא נכונה.

למשל המשפט האחרון שלך לגבי HPS 250, ייתכן שהתכוונת בציניות, או שהתכוונת שהיא לא שווה את הכסף, אבל הרבה חברים בפורום מגדלים עם תאורה כזאת. ברור שתאורה איכותית יותר תניב תוצאות יפות יותר, אבל לפי דבריך אתה מבטל לחלוטין שימוש במנורה הזאת, ולכן מי שסומך על דבריך עלול לפרש אותם בצורה לא נכונה.
    לתשומת לבך והמשך יום נפלא :)

5. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    מפאת מגבלה של מקום, תסכים איתי.
    אוהל 60X60X100 למשל מתאים לתאורה כזאת.
    לדעתי, מי שכבר משקיע על מנורה, תמורת סכום זעום ניתן לקנות 400 או 600 למשל (במגבלות גודל החלל כמובן). אתה חושב שהסיכון תמורת הייבול והיחס גרם:וואט שלך יהיו שווים לעומת עלות ההבדל?
    מי שמחפש לחסוך יכול לגדל בתאורה הכי טובה בעולם כולו - הטבעית.

בכל אופן, לקחתי לתשומת ליבי :)

6. Dankling

Dankling חבר חדש

לייקים:
    22
    היי @Amitos, את ההסבר לא כיוונתי אליך ספציפית אלא לשואל המקורי ולכל מי שמתעניין וזה לא היה הכי ברור.
    איך שסיימתי את ההודעה הבנתי שצללתי מזה עמוק אבל השקעתי בה אז כבר עשיתי send. אני מסכים איתך שקצת סטיתי מהשאלה המקורית (כי אני חושב שלא רק העוצמה חשובה) והייתי צריך לענות מתומצת יותר.
    זה מה שקורה כשהריטלין מתפוגג.. ;)

7. hydrotony

hydrotony אחד שיודע

לייקים:
    1,162
    גם את זה אתה אומר מנסיון??? כי זה נראה כאילו לא ראית נורת 250W דולקת.. איזה צמח אתה מגדל עם 250W בחלל עם גובה של מטר?? חסה? רק הקול טיוב והאדניות גמרו לך את הגובה עבודה.
    עכשיו בטח תגיד שזה מנסיון ואתה עושה סקרוג של גרמניה הנאצית.. תחסוך ממני את זה.
    אחי אני מבין שאתה רץ ''לאחד שיודע'' כל הכבוד באמת העולם צריך עוד כמוך אבל תקרא את התגובות שלך לפני שאתה עושה שלח . עדיף איכות על כמות.

8. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    מה יש לך? אכלת פטריה מקולקלת?
    אין לי נסיון עם נורות וחללים במידות קטנות כאלו - משווה את זה לגידול חסה בדבקותי למה שאמרתי קודם.
    נורה וקולטיוב (מי משקיע קולטיוב על 250?) תופסים מהגובה אולי 30 ס"מ
    פריסת סקרוג 20 ס"מ אחרי האדנית - 15 ס"מ ממוצע לכל קולה מעל הרשת משאיר בדיוק 30 ס"מ מהמנורה בחישוב גודל אדנית מסוים.
    אולי המוח שלי לא חושב מכו שלך אבל אני לא צריך לקרוא מה שאני רושם, אתה צריך להבין אותי אם אתה יוצא נגדי *לפחות*.

9. hydrotony

hydrotony אחד שיודע

לייקים:
    1,162
    רואים

10. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    הגיון על בסיס ידע קיים לא מספיק מר היידרוטוני?
    איתך דווקא לא הייתה בעיה עד היום. לא יודע, בטח גידלת חאשב ואתה מוציא תסכול לכיוון שלי.

11. hydrotony

hydrotony אחד שיודע

לייקים:
    1,162
    חחחח לא אחי, לפי איך שאתה מזלזל ב250W זה מראה לי שלא ראית אחת כזאת עובדת בחלל קטן.
    ואין שום חאשב ואין שום תסכול, אל תחשוב שיש לי משהו אישי נגדך, יש לי משהו נגד אנשים שמגיבים סתם וצוברים כביכול רזומה ואז אנשים תופסים מהדברים שלהם ועושים טעויות כמו להריץ מחזור ראשון עם 250 וואט בחלל בלי מספיק גובה

12. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    טעות בפני עצמה:cool:

אתה יודע כמה PAR במספרים מאבד ה250 מ30 ס"מ ל40 ס"מ?
    אני לא זוכר להגיד לך במדויק אבל כשבדקתי את זה זה היה מגוחך.
    תבדוק אותי עם מד לוקס פשוט בהבדלים של 10 ס"מ ואל תשכח דבר אחד - מנורה סטנדרטית שמאירה חדר בבית או בשירותים לצורך העיניין היא 100W (שלא יקפצו פה אלו שגילו את הCFLS).
    תחשוב שאנשים אשכרה מגדלים מפלצות עם 2.5 מנורות של חדר.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!