1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

יומן גידול ירושלמי - מעודכן ל-31.12.2013

הנושא בפורום 'יומן גידול' פורסם ע"י גוזון, ‏31/12/13.

1. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    יומן גידול ירושלמי - מעודכן ל-6.1.2014

אז החלטתי לכתוב יומן גידול. כשנכנסתי לעניין קיבלתי כל כך הרבה מידע, חלקו סותר, חלקו מפחיד, חלקו לא נכון - אז החלטתי לכתוב את חוויותי אני, עם הטעויות וההנחות שעשיתי, בתקווה לשפר ולפשט את התהליך למתחילים כמוני, וכאות תודה לפורום הנפלא הזה, שקוראיו עזרו ועוזרים לי רבות - תודה !

ההחלטה

בעבר ניסיתי לגדל זרעים שהוצאתי מקססה. בשורה התחתונה - מפח נפש. רובם יצאו זכרים, וגם הנקבות שיצאו לא התפתחו ומתו. בדיעבד אני יודע שעשיתי אז את כל הטעויות האפשרויות, ועוד קצת: ניסיתי לגדל בעציצים במרפסת, לא ידעתי כלום על מחזורי אור, הפרדתי את הזכרים מאוחר מדי ועוד ועוד....

הפעם החלטתי להתמקצע קצת יותר, וקראתי טונות של חומר באינטרנט. וזה השלב הראשון חברים - כל המידע נמצא שם, תקראו, תבינו, תלמדו - לפני הכל. זה לא פשוט כמו לזרוק זרעים מקססה לעציץ ולתת להם מים ודשן, אבל זה גם לא עד כדי כך מסובך.

קניית הזרעים

החלטתי ללכת על זן אוטומטי שהוא סלחן הרבה יותר וקל לגידול, וגם מסוג FEMINIZED - דהיינו הצמחים הן נקבות ב-99 אחוז מהמקרים. בעזרת אתר קנאביס מצאתי את הזרעים המתאימים לי באתר SSC וקניתי אותם. קישור לזרעים.
    רכשתי 10 זרעים מסוג "ביג בנג" וקיבלתי אחד מתנה מסוג "נורתרן בלו". קראתי קצת על החששות בפורום מאיך להזמין, איך לשלם, איך מגיע - אבל החלטתי לקחת את הסיכון. כמי שכבר נפגש בעבר עם כוחות החוק בעניין הבנתי שהרבה צרות לא יוכלו לצאת מכמה זרעים. שילמתי בכרטיס אשראי קצת פחות מ-200 שקל והזרעים הגיעו תוך שבועיים במעטפה רגילה לתיבת הדואר שלי. לא היה ניסיון להסוות אותם - הם היו עטופים בפרוספקט פרסומי של החברה, עם תמונות די ברורות של מבחר מהמוצרים שלהם - שיחים יפים ומזילי ריר של מריחואנה - וכל מי שהיה פותח את המעטפה היה מבין במה מדובר. כנראה שלא פתחו. בהזדמנות זו, כמי שמזמין בלי סוף מהאי-ביי ומאתרים סיניים כל מה שתחשבו, רציתי לספר לכם משהו: רק 2% מהדואר שמגיע לישראל נבדק. 2%. זה לא שאין סיכון, זה לא שלא יכולים לעלות עליכם אם באמת רוצים, אבל בתאוריות ניהול סיכונים בהם התמחתי בעבודתי מדובר בסיכון זניח. אני חוזר - זניח.

הנבטה

לא הסתבכתי עם כוסות מים ושאר טכניקות מסובכות. שמתי 4 זרעים בין שני גיליונות של נייר מגבת (נייר סופג רגיל שיש בכל מטבח) במקום חשוך וחמים, ושמרתי שהנייר יהיה לח כל הזמן. תוך שלושה ימים ארבעת הזרעים הוציאו זנב לבן, והיו מוכנים לשתילה.

שתילה ראשונית

שתלתי את ארבעת הזרעים בעציצים קטנים מפלסטיק, קצת יותר גדולים מכוסות קלקר, מהסוג שאפשר לקנות בכל משתלה בכמה עשרות אגורות או לקבל חינם אם קונים משהו. שמתי בהם תערובת מוכנה לעציצים. מצאתי להם פינה בסלון, ותליתי מעליהם נורת ניאון חסכונית רגילה של 28W שדלקה 24 שעות ביממה. בשלב זה לא היה עדיין ארון גידול, נורה מקצועית ועוד. האמת - קצת חששתי. זה היה בדיוק כמה ימים לפני סערת השלג הגדולה בירושלים. אמנם הבית מחומם רוב היום, ועדיין - שלג. טמפרטורות סביב האפס בחוץ, ובלילה שהחימום המרכזי לא עובד גם הבית לא חם במיוחד. אבל הזנים האוטומטיים כנראה באמת סלחנים: בעיצומה של סערת השלג יצאו ארבעה גבעולים עם עלים קטנטנים בעציצים. לבן בחוץ, ירוק בפנים וחם בלב. תמונה ראשונה.

aad.jpg

תכנון בית הגידול - איך לעזאזל לא להיכנס להוצאות מטורפות???

תשמעו. יש לי משפחה, ילדים, משכנתא, כלבים, חתולים - באמת שאין לי כסף מיותר וגם לא כזה שלא מיותר. פשוט אין. נבהלתי ממה שקראתי באינטרנט: מנורות יקרות, משנקים, מפוחים, אוהלי גידול, מסנני פחם, מדי לחות וטמפרטורה, דשן לשורשים, דשן לצמיחה, לגדילה, לפריחה - אללה יוסתור !!! אלפי שקלים !!! מאיפה אני מביא את זה לעזאזל???
    סגרתי את כל החלונות בדפדפן ואת כל החלונות בבית (לחסוך קצת בחימום לקראת ההוצאות הגדולות...) וישבתי רגע בשקט לחשוב עם עצמי. אני לא מגדל מקצועי. אין לי שום כוונה לסחור בזה או לגדל כמויות מטורפות. אני יודע שזה לא יהיה הכי מקצועי בעולם, אפילו לא קרוב לזה. אני יודע ש"בחוץ" גרם עולה מאה שקל, אבל זה לא יכול להיות שיקול להוצאות מטורפות על חשבון הוצאות הכרחיות למשפחה. אז עשיתי את מה שלמדתי וכיום אני מלמד בעבודה - תוכנית עסקית. כמה אני מוכן להשקיע בציוד שיהיה המינימום ההכרחי אבל לא יקר מדי? הגעתי למספר עגול. 1,000 שקל. מתוכם כבר הוצאתי 200 על הזרעים, נשארו 800.

על תאורה לא מתפשרים, גם על דשן לא. קניתי בהידרו-גרו (במזומן... בשלב זה כבר הייתי עמוק בפורום...) מערכת של נורת HPS לצמיחה ופריחה של 250W + משנק (שזה, מתברר, הסטארטר של המנורה וגדול כמעט כמוה) ב-570 שקל. התייעצתי עם המוכר (אדיב וחברותי !) בחנות לגבי הדשן. נכון שאפשר לקנות גם דשן לשורשים ודשן לשלבים ראשונים, אבל לדבריו אם משתמשים בתערובת שתילה איכותית שמגיעה עם דשן בפנים - לא צריך לדשן בשלב הצמיחה. רכשתי תערובת שתילה איכותית לעציצים ושני דשנים של ביו-בלום. תם פרק ההשקעה הראשונית בחומרים, הגעתי ל-1,020 שקל. הענשתי את עצמי בחבילת סיגריות אחת פחות לאותו שבוע.

ניגשתי לבניית בית הגידול, המכונה משום מה "ארון גידול". למרבית המזל, אני נגר חובב, יש לי כלי עבודה, עצים, דיקטים, קרשים ואהבה לתחביב. בתוך מספר שעות עמדה בחדר השמש מעין סוכה, 80 ס"מ על מטר. החלטתי להשאיר רווח קטן מאוד בין הדפנות לרצפה כדי ליצור סירקולציה של אוורור, מבלי לאפשר חדירת אור. תליתי על הדפנות ברגי וו בגבהים שונים שיתמכו במנורה, כדי שאוכל להרים אותה בכל פעם שהצמח יגדל. עשיתי בדיקת אטימות לאור וכיסיתי כל סדק וחרך אפשרי בסלוטייפ שחור ובקרטונים. בניתי דלת מאחת הדפנות. התלבטתי אם לרכוש כיסוי רפלקטורי מקצועי (45 שקל למטר !) אבל לאחר התייעצות נראה שלמרות שהציפוי המיוחד באמת מחזיר יותר אור, ההבדל העיקרי בינו לבין נייר כסף רגיל הוא שהנייר כסף מייצר הרבה חום. אין לי בעיה עם חום - להפך, יש לי בעיה עם קור. אז ציפיתי את הקירות של בית הגידול עם 2 גלילים של נייר כסף שמצאתי במטבח ("ילדים - אין עוף בגריל השבוע. תאכלו פנקייק במקום"). עשיתי מעין "במה" לעציצים שיהיו גבוהים קצת מהרצפה, הבמה הורכבה מרשת של מנגל, כדי שהמים יוכלו לחלחל בחופשיות למטה מהעציצים (הבנתי שזה חשוב). חיברתי את המנורה עם המשנק ועם הטיימר. ויהי אור. המון אור. מילאתי 4 עציצים גדולים מאוד (15 ליטר) בתערובת השתילה. ויהי בוקר ויהי ערב - יש בית גידול.

העברת הצמחים לבית הגידול ומשטר אור

בית הגידול מוצב בחדר שמש חיצוני שהחימום המרכזי לא מגיע אליו. להזכירכם - ירושלים. התלבטתי איך לתת לו את החום המינימלי בשעות שהמנורה לא עובדת, כשהיא עובדת - היא מייצרת מספיק חום. החלטתי להפוך את שעות היום החמות יותר (יש גם שמש שחודרת מהחלונות הגדולים ומחממת את החדר) לשעות החושך של הצמח. כיוונתי את הטיימר כך ש-6 שעות החושך יהיו בין 09:30 ל-15:30 בכל יום. כך זה נראה בהתחלה.

week2.jpg

בעיות, תקלות, פתרונות

ביום הראשון לאחר שהכנסתי את הצמחים לבית הגידול, לא נזהרתי עם כיוון המנורה (תליתי אותה נמוך מדי) ושברתי בטעות את אחד הגבעולים. כמעט נכנסתי להיסטריה. רבע מהפוטנציאל הלך? נכנסתי לפורומים של גידול מחו"ל ומצאתי שיטה בה לוקחים קש שתייה רגיל, חורצים אותו לאורך, עוטפים את הגבעול השבור בקש ומוסיפים קצת אדמה מסביב. תאמינו או לא, אבל זה עבד. אחרי יומיים הצמח הראה סימני התאוששות. חבל רק שבשל המיני-היסטריה שאחזה בי לא זכרתי לצלם את התהליך...

אחרי שבוע בבית הגידול ראיתי שהצמחים כמעט לא מתפתחים. גדלים נורא לאט. אולי העברתי אותם מוקדם מדי? שאלתי בפורום וקיבלתי המון תשובות. בסופו של יום הנחתי שהאשם הוא כנראה בי - הפרזתי קצת בהשקיה, רציתי לשמור על האדמה סביב השתילים לחה כל הזמן, אבל היא כנראה היתה לחה מדי, והצמחים צריכים קצת מחזור של יובש (עם דגש על קצת). הורדתי את מינון ההשקיה ובתוך יומיים הצמחים החלו להתפתח. כך זה נראה כעת, לאחר שבוע וחצי בבית הגידול (צילמתי במחזור החושך כשמנורת הגידול מכובה - היא עושה אפקטים משונים לתמונה).

day 13.jpg

סיכום ביניים 31.12.2013

כמו שאפשר לראות אני בתחילת הדרך, אבל נראה שהצמחים בכיוון הנכון, עם קצת טעויות פה ושם ובלי הרבה השקעה כספית.
    יש לי תרמומטר פשוט שמראה שהצמחים נמצאים בטמפרטורה של 20-26 מעלות. לא מאוד חם, אבל זה מה יש. לא אשים להם תנור, גם ככה נורת הגידול תגבה את מחירה בחשמל בסוף החודש. אין לי מד לחות, אני מסתכל כל יום באתר מזג אוויר כדי לבדוק מה הלחות באוויר. בינתיים יש בירושלים 70-80 אחוז שזה די והותר. אם תרד הלחות יש לי בהיכון מכשיר אדים קרים שהשתמשתי לילדי כשהיו תינוקות. יש לי גם מאוורר שולחני בהיכון אם ארגיש שאין מספיק סירקולציה של אוויר או שחם מדי.

אני מבטיח לעדכן בהמשך, אוסיף פשוט על הטקסט הזה ואשנה בכל פעם את תאריך העדכון בכותרת.

מקווה שעזרתי למישהו, במשהו, זו הכרת התודה שלי על הפורום המצוין הזה והאנשים שתורמים מזמנם ומהידע שלהם למתחילים כמוני. שוב - המון תודה לכולם: דוד, הבורח, אגרונום ועוד ועוד שלא הזכרתי בשמותיהם. תודה.

#1 גוזון, ‏31/12/13
    נערך לאחרונה ב: ‏6/1/14
  2. JoNy

JoNy חבר חדש

לייקים:
    0
    יפה לך . בהצלחה !

3. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    מרשים ביותר.

בפסקה "שתילה ראשונית", זאת לא נורת ניאון, אלה נורת פלורסנט.

שיהיה בהצלחה!

4. chip

chip חבר חדש

לייקים:
    0
    וואו איזה תאור מושקע-המון בהצלחה חבר!! אחלה עבודה!

5. alechko

alechko קנאביסט

לייקים:
    4
    מגניב ביותר :) אחלה השקעה
    מצפה לעידכונים !

6. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    6.1.2014 - 22 יום מהנביטה

בשעה טובה עברתי משלב העלים לשלב השיחים. אמנם קטנים עדיין, אבל נראים עם עתיד מבטיח :rolleyes: הנה תמונה

IMG_20140106_010103.jpg

שני הצמחים מצד שמאל נראים מפותחים יותר, אבל גם הקטנים מתחילים להוציא עלים במרץ.

הצמח שבתמונה הזו:

IMG_20140106_010051.jpg

הוא זה שעבר תלאות קצת, גבעולו נשבר ותוקן כמו שהסברתי לעיל, והוא כמעט לא תופס גובה, אבל הוא מוציא עלים חדשים כמעט מדי יום, אז נראה לי שלמרות העיכוב (המוצדק...) שלו - הוא גם יהיה בסדר.

השבוע אני מתחיל לתת להם קצת דשן, ביו גרו של ביו ביז, אני מקווה ומצפה שזה יאיץ עוד יותר את הגדילה שלהם.

כאמור, מדובר בזנים אוטומטים שלא אמורים לגדול מעבר ל-80-90 ס"מ, אבל מבחינתי אשאיר אותם במשטר אור של צמיחה כמה שרק אוכל, כדי לתת להם לגדול למקסימום.

לא ממש הבנתי מה קורה במעבר לפריחה: שמעתי סברה שזנים אוטומטיים "יודעים" לבד מתי לעבור לפריחה, והם פשוט עושים את זה גם כשהם במשטר אור של 18/6, ושמעתי גם דעה אחרת שאומרת שברגע שרוצים להעביר אותם לפריחה צריך לשנות להם פיזית את משטר האור. בכל מקרה, יש לי עוד שבועיים לפחות לברר את הסוגיה הזו :)

ותמונה אחרונה כי אני פשוט גאה ב"בנות", כמו שהן מכונות כאן בפורום :)

IMG_20140106_010032.jpg

#6 גוזון, ‏6/1/14
    נערך לאחרונה ב: ‏6/1/14
  7. killbill

killbill חבר חדש

לייקים:
    0
    יא אללה איזה יפות!!!! כל הכבוד!

ואחי זנים אוטומטים מפריחים על פי השעון הביולוגי שלהם בלי קשר למחזור האור.
    בגלל זה הם נקראים "אוטומטים" :)

שיהיה בהצלחה הם נראות כוסיות על!!

8. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    גם אני שמעתי שזו המשמעות של האוטומטים, אבל לא הבנתי את זה עד הסוף: הם יכולות להישאר לכל אורך המחזור, גם בפריחה, במשטר של 18/6, או שברגע שאני רואה שהן פורחות אני צריך להעביר אותן ל-12/12?
    וגם: מה קורה אם חלק מהבנות פורחות לפני חברותיהן? (נראה לי שזה יכול לקרות לפי הגדלים השונים שיש לי כרגע)

9. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    נראים מאוד בריאים.

כמו ש killbill אמר,

הפריחה של צמחים אוטומטיים אינה תלוי במשטר אור.
    אתה יכול להשאיר אותן במצב של 18\6 או 12\12 או אפילו 24 שעות רצוף באור.
    הם יכנסו לפריחה לבד ללא כל התערבות חיצונית.

הן יתנו יבול לפניהן.

מעבר לשלב הפריחה אינו תלוי בגודל שלהם.
    כלומר מה שגורם להם לפרוח הוא לא גודלם.

10. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    תודה על התשובות, Killbill ואגרונום.

זה אומר שאוכל עכשיו אולי להנביט עוד צמח (אוטומטי, יש לי "נורתרן בלו" שאני סקרן לגביו), ואחרי שיהיה שבוע במשטר אור של 24 שעות להעביר אותו פשוט לבית הגידול עם חברותיו הגדולות ממנו במשטר אור של 18/6 ויפרח כשיפרח, נכון?

11. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    נכון.

במבה.

12. alechko

alechko קנאביסט

לייקים:
    4

חחחחחחחחחחח lol הרגת אותי...

13. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    יום 29 להצצה - כמעט חודש !

הבנות נראות יפה, נכון?

IMG_20140111_094603.jpg

אני במשטר השקיה של פעם ביומיים ולא הרבה מדי. משטר אור של 18/6 (כפי שהוסבר לי, הוא יהיה עד הסיום - כי זה זן אוטומטי), דשן ביו גרו של ביו ביז כל השקיה שנייה במינון של מיליליטר וחצי לליטר.

משום מה, יש עדיין 2 צמחים (מצד שמאל) שגדולים משמעותית מ-2 הצמחים האחרים. לפני שבוע סובבתי את העציצים וכיווננתי מחדש את התאורה על מנת שיקבלו יותר אור, אבל זה לא נראה שזה משפיע עליהם. הם גדלים יפה, אבל ה-2 השמאליים גדולים מהם כמעט פי 2. למה זה?

גם העלים אצלי נראים לי גדולים משמעותית מעלים של צמחים אחרים שאני רואה בתמונות בפורום הזה. למה זה? זה שייך לגודל ארון הגידול? לגודל העציצים? אולי הפרזתי קצת עם הגודל של העציצים (הם ממש גדולים...)?

כך או כך, עקב הצמיחה היפה של העלים, חשבתי על משהו שראיתי באחת התמונות בפורום: ראיתי מישהו שציפה את דפנות העציץ בנייר-כסף, כך שגם העלים התחתונים יקבלו מעט החזר אור מהנורה. מה דעתכם? זה עוזר משהו או סתם קישוט? וגם - האם הנייר כסף יכול לעשות משהו רע לתערובת הגידול שהוא קרוב אליה כל כך או נוגע בה?
    נראה לי שאקח את השאלה הזו לפורום גידול למתחילים.

מותר כבר להתחיל לחשב חישובים וחלומות? כמה יצא לי מ-4 העציצים הללו? 25 גר' לעציץ? 50 גר' לעציץ? פחות מ-25 גר'? מה דעתכם?

#13 גוזון, ‏11/1/14
    נערך לאחרונה ב: ‏11/1/14
  14. buddy

buddy קנאביסט

לייקים:
    24
    לא רואים את התמונה...
    לגבי גודל הצמחים, זנים שונים באים בגדלים שונים, כנראה שלאנשים בפורום יש זן עם צמחים פחות גדולים משלך ולגבי הבעיה שצמח אחד גדול מהאחר אני לא יכול לענות לך בבירור כי אין לי תמונה.
    נייר כסף בדפנות העציץ יכולות לפגום בתערובת הגידול לפי מה שאחד מחברי הפורום אמר פה.

15. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    תקלה טכנית בהעלאת התמונה הנה היא

צפה בקובץ המצורף 370

אז לוותר על נייר הכסף? גם אם הוא לא יגע ישירות באדמה?

16. jizzpants

jizzpants קנאביסט

לייקים:
    34
    הבנות ממש יפות! בהצלחה עם הגידול :) ולגבי הנייר כסף לא נראה לי שיש צורך, פשוט תמשיך לפנק אותן בהרבה חום ואהבה :)

17. alechko

alechko קנאביסט

לייקים:
    4
    גוזון הצמחים ניראים ממש טוב :)
    הייתי הולך בעתיד כשהן יותר יצמחו ויהיו יותר גבוהות על הכיסוי הרפלקטיבי הבא:
    http://www.hydrogarden.co.il/products/242481
    ואתה מסודר גם מבחינת השטח גידול / נפח - מלמטה שכל העלים יספגו את האור .

בהצלחה

18. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    גוזון שלום,

השאלה שלך בקשר לשונות בין הצמחים היא שאלה מעניינת.
    יכולות להיות מספר סיבות להבדל.
    # גם אם כל הזרעים מגיעים מאותו מקור (אותה אמא), יש שונות גנטית בניהם.
    # יכול להיות שהתאורה או כל פקטור אחר בגידול לא שווה לכל הצמחים.

אני לא חושב שהעלים שלך הינם גדולים מהרגיל באופן משמעותי.
    הם כן נראים כזן מסויים של אינדיקה.

בכל מקרה, לא הייתי נכנס לחישובים של היבול. מכיוון שתלוי בהרבה פקטורים ולא ניתן לדעת.

שיהיה בהצלחה!

19. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    תודה על התשובה אגרונום.
    באשר לזרעים: הם נקראים "ביג בנג" זה דף המוצר שלהם זה ערוב של כמה זנים (אני לא מכיר ולא מבין הרבה בזנים) אבל לא מצוין שם אינדיקה.

התאורה - גם אני חשבתי, אז כיוונתי את המנורה שתספק יותר אור להם ופחות לשניים הגדולים יותר לפני שבוע, אך זה לא שינה כלום. אחד מהם (הימני פנימי) עבר טראומה: הגבעול שלו נשבר ותיקנתי. לגבי השני אין לי הסבר. הם קיבלו אותם תנאים בדיוק, של מים, דשן, תאורה וכו'. אולי באמת שינוי גנטי ביניהם.

באשר ליבול: בינתיים זה רק חלומות... מה שיצא יצא (ובכל מקרה אשתי תגרזן 90% ממנו לפני שאספיק להסליק...)

20. Adiv

Adiv מנהל
    מנהל

לייקים:
    235
    גוזון הצמחים נראים מעולה :)

בנוגע להבדלים בקצב הצמיחה:

כמו שאגרונום כבר אמר בהחלט ייתכנו הבדלים גם בין זרעים מאותו זן שקיבלו את אותם תנאי גידול (לעיתים אפילו יהיו הבדלים
    משמעותיים בקצב הצמיחה בין ייחורים שנלקחו מאותה אם באותו זמן). נורמלי לחלוטין.

בנוגע ליבול העתיד לבוא - הדרך עוד ארוכה, ממליץ להתאזר בסבלנות ולזכור שיכולות ליפול כל מיני צרות (חלילה) שעלולות למנוע
    מהצמח בכלל להביא אותנו לשלב הקציר החגיגי - ככה שעל כל מה שיבוא צריך לומר תודה ולא לקחת את זה כמובן מאליו...
    במקסימום פעם הבאה לומדים כיצד משתפרים זה חלק מהתהליך :)

בהצלחה חבר תמשיך לעדכן!

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!