1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

שאלה על מנורת לד

הנושא בפורום 'גידול למתחילים' פורסם ע"י Naor, ‏20/11/13.

1. Naor

Naor חבר חדש

לייקים:
    0
    כמה לומין צריך להיות למנורת לד ?

2. Moshe Edri

Moshe Edri קנאביסט

לייקים:
    115
    חחח זה כמו לשאול כמה דלק רכב צריך , כמה שיותר יותר טוב, זה גם תלוי כמה צמחים מתחת

3. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    זה לא שאלה של כמה לומין,
    ממליץ לך לקרוא קצת בפורום הזה, וגם לשאול שאלות אם צריך - הם ייתנו לך את התשובה הכי מדוייקת שתוכל לקבל.
    https://www.icmag.com/ic/forumdisplay.php?f=65640

4. Naor

Naor חבר חדש

לייקים:
    0
    נורות פלורוסנט 110 וואט סטנדרטית תפיק קצת יותר מ-10,000 לומנים.
    נורת mh ("מטאל הליד"-נרחיב עליה בהמשך) של 400 וואט תפיק בסביבות ה- 35,000 לומנים.
    נורת hps ("נתרן לחץ גבוה" – גם בה ניגע בהמשך) של 400 וואט תפיק כ- 45,000 לומנים.
    נורת hps של 600 וואט תפיק כבר כמעט 100,000 לומנים…

כמה נורת לד.??

5. Moshe Edri

Moshe Edri קנאביסט

לייקים:
    115
    גם במנורות לד יש רמות צריכת וואט והתוצאות בהתאם

6. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    מה זה לומן?

7. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
  8. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    woogs, זה נחמד מאוד.
    בהחלט האיר את עייני (LOL).

אבל זה לא כ"כ רלוונטי לצמחים.

אור לצמחים נקרא שטף פוטונים בטווח האור הנראה (אורכי גל של 400-700 ננומטר), נמדד בכמות פוטונים למטר רבוע לשניה.
    לעומת זאת יחידות לומן אינן אינדיקציה לכל הספקטרום הנ"ל, אלה רק את האור שבסביבות 500 ננומטר.

9. alechko

alechko קנאביסט

לייקים:
    4
    lol לפחות 3 מילים שצריך לבדוק בוויקפדיה לפני שאני קורא את המשפט D:

10. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    קיבינימט כתבתי עכשיו הסבר מקיף על הנושא והמחשב שלי החליט שהוא נכבה לי 3 שניות לפני שלחצתי על שלח הודעה.

טוב אני אנסה לחזור על זה יותר בקצרה.

בגדול אתה צודק ולא צודק,
    אתה לא צודק כי לומן כן רלוונטי לצמחים - זה בעצם אומר לך מה העוצמה של האור ובאופן כללי ככל שיש יותר ממנה - יש חדירה יותר טובה לשכבות התחתונות של הצמח והצמח יודה לך על זה,
    אבל זה לא כל כך משנה כשאתה בא לבחור מנורה.
    בעצם זה לא משנה בכלל.

מה שאתה אומר לגבי אורכי הגל והספקטרומים נכון לגמרי.

בגדול מה שהקנאביס צריך בשביל לצמוח (לא לפרוח) זה אור לבן באיזור של - בין לבן קר ללבן טבעי, שזה בטמפ' קלווין (נתון שרשום על מנורות) איפה שהוא בין - 4000K - לבן טבעי, ל - 6500K ומעלה - לבן קר. באופן כללי - ככל שהאור יותר קר - ככה ההימתחות תהיה קטנה יותר והצמח יגדל צפוף יותר (הצמתים יהיו יותר קרובות אחת לשניה).
    אממה, הגוונים האלה לא ממש טובים לפריחה שלו.
    בשביל פריחה טובה הקנאביס צריך אור לבן חם, שזה בין 2700K ל - 3000K,
    מה שמציעות כל מנורות ה - UFO דרך אגב, זה ספקטרום עם הרבה חריגות שלא צריך אותן בגידול, לא שהצמח לא יגדל טוב, אבל יש אלטרנטיבה יותר פשוטה ויותר טובה לצמח (יותר טובה הכוונה שבשביל אותה עוצמת אור, תקבל בעצם מנורה יותר איכותית שתגרום לצמח שלך לגדול יותר טוב, מה שיוביל לזה שתצטרך להשתמש בעוצמות חלשות יותר).
    כשמדברים על לד, הלדים בצבעים הם באורכי גל מאד ספציפים, כמעט כמו לייזר, ולכן מנורות הUFO שמכילות רק לדים צבעוניים יוצרות עליות חדות בספקטרום (קשה להסביר את זה בלי גרף וסלחו לי אבל אני יסביר פה רק על קצה המזלג, בעיקר גם כי זאת רמת ההבנה שלי כרגע),
    בכל מקרה - 2700K זה בהחלט מספיק,
    וכמו שככל שהאור יותר קר ההימתחות של הצמח תהיה יותר נמוכה (ז"א צמח יותר צפוף), ככה, באופן הפוך - ככל שהאור יותר חם הצמח יימתח יותר.
    הרבה אנשים מוסיפים מספר קטן (מאד) של לדים כחולים לאור הלבן שלהם בזמן הפריחה כדי למנוע את ההימתחות הזאת.
    בנוסף, הרבה אנשים מוסיפים מספר קצת יותר גדול של לדים אדומים לאור הלבן שלהם בזמן הפריחה, כי הוכח שאורכי הגל האדום מגבירים ייצור THC, בדרך כלל מוסיפים אדום ביחס של 6:1:1, כשה-6 זה האור הלבן, 1 - אדום באורך גל של - 630nm, והשני באורך גל של 660nm (ננומטר).
    יש כאלה שמוסיפים גם אינפרא אדום (בין 730NM ל-940NM), שגם טוענים שמגביר ייצור THC, ויש כאלה שמוסיפים גם אולטרה סגול(UV, שבעיקרון הוא מ-0NM עד400, אבל כל מה שמתחת ל-315NM נחשב מזיק לצמח, ככה שמה שמוסיפים זה בין 315NM ל-400NM, מה שנקרא גם UVA, בדרך כלל זה עומד על 380NM).
    בכל מקרה - לגבי אותו יחס של ה-6:1:1, זה מה שמספיק כדי ליצור תופעה חדשה ומגניבה אכושילינג שנקראת HASH TIPS.
    זה קורה רק עם מנורות לד וזה נגרם בגלל שיש הרבה אור באורכי הגל האדומים,
    מה שקורה זה שהקצוות של הפרחים מתכסים ב-כל-כך הרבה בלוטות שרף שפשוט לא רואים יותר את הצבע הירוק של הצמח וכל הקצה הופך להיות לבן !
    [:

ועוד כמה תמונות מגניבות מגוגל [:

11. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    או!
    סוף סוף מישהו מרים את הכפפה של תאורה בצורה רצינית!
    תודה רבה woogs, אני מקווה שתסלח לי על התיקונים שאני הולך להכניס במה שאמרת.

הקשר בין טמפרטורה לאורכי גל: (זהירות הסבר חופר!)
    בעיקרון יש נוסחא בפיזיקה שמתארת את ההמרה בין טמפרטורה של גוף מסויים לקרינה אותה יפיק.
    לחוק זה קוראים חוק ווין .

החוק אומר שכדי לקבוע מה אורך הגל נפלט מגוף בטמפרטורה מסויימת, אנו מחלקים את הקבוע 2900 (נקרא קבוע ווין) בטמפרטורה של הגוף (במעלות קלוין!)
    דוגמא:
    השמש שלנו והיא בסביבות 6500 מעלות קלוין (החלק החיצוני).
    2900/6500 = 0.5 אנגסטרם = 500 ננומטר.
    כלומר השמש שלנו פולטת אור בעיקר בסביבות 500 ננומטר.
    למרבה ההפתעה, עיקר הראיה ע"י העין האנושית היא גם בסביבות 500 ננומטר.

ועכשיו נעבור לחלק הפרקטי, נורות!
    נורה שנאמר שהיא פולטת אור ב 4000 מעלות פולטת את מרבית האור בגוון "חם" וצהוב. (700-800 ננומטר)
    נורה שנאמר שהיא פולטת אור בטמפרטורה של 6500 מעלות תפלוט אור בגוון יותר "קר" וכחול. (500 ננומטר)
    הבהרה, הנורות לא באמת בעלות טמפרטורות גבוהות.
    woogs, תרשה לי להתעלם ממה שאמרת בקשר להתארכות הצמח ואורכי גל.
    בוא נאמר שזה לא בדיוק פועל כמו שתיארת...

אור אדום ואור כחול, מה הם עושים ולמה הצמח צריך אותם:
    צמחים הם לא בני אדם. הם לא משתמשים באור שאנחנו משתמשים.
    יש מנגנונים מאוד ספציפים שמופעלים ע"י אורכי גל מאוד ספציפים.

אור אדום:
    פוטוסינטזה הינה תהליך של הפכית אור מים ואנרגיה לסוכר.
    תהליך זה מתרחש בכלורופלסטים אשר נמצאים בכל הרקמות הירקות בצמח.
    כלורופלסטים מכילים שני מערכים לקליטה אור. נקראים מערכת אור I ומערכת אור II.
    מערכות אור אלו יודעות לקלוט רק אור באורכי גל של של 660-700 ננומטר.
    כלומר הצמח צריך אור באורכי גל אלה כדי לבצע פוטוסינטזה.

אור כחול:
    המנגנון שמופעל ע"י אור כחול פחות מובן לעולם המדע (כי נחקר פחות) מהמנגנון שמופעל ע"י אור אדום.
    כעיקרון יש מערכת שנקראת קריפטוכרום. כאשר אור כחול פוגע במערכת הזאת, היא גורמת להפעלה של גנים מסויימים בצמח.
    חלק מהגנים הללו קשורים בפריחה.

אור אינפרא אדום (מעל 700 ננומטר):
    נקרא גם אור אדום רחוק.
    משפיע על מערכת בצמח שנקראת פיטוכרום.
    מנגנון זה משמש כשעון הפנימי של הצמח. כלומר המנגנון שיודע להבדיל בין משטר תאורה של 12\12 ל 18\6.
    כאשר הצמח מקבל הרבה תאורה (18 שעות) המערכת נשארת לא פעילה.
    כאשר הצמח מקבל מעט תאורה (12 שעות) המערכת נכנסת לפעול ומתחילה להפעיל גנים שקשורים בפריחה.
    מערכת הפיטוכרום אחראית גם על נביטה בצמח.

אור אולטרא סגול (300 - 400 ננומטר):
    כעיקרון הגלים הללו מסוכנים הן לאדם והן לצמחים.
    מכיוון שאורכי גל אלו חודרים לתוך התאים וחותכים את החומר הגנטי (DNA) ויוצרים מוטאציות.
    כאשר הצמח נתקל בקרינה זו, הו מפעיל מנגנון גנטי אשר מוביל בסופו של דבר ליצירה של מולקולות שיכולות ליצור הגנה (כמו מסנן קרינה!).
    חומרים אלו נקראים פלבנואידים. והם אלו שמעניקים לזנים הסגולים את הצבע סגול.

מקווה שהבהרתי כמה דברים לגבי התאורה שהצמח צריך ולמה היא משמשת.

#11 אגרונום, ‏21/11/13
    נערך לאחרונה ב: ‏21/11/13
  12. Naor

Naor חבר חדש

לייקים:
    0
    אגרונום ..?
    תגיד פעם חשבתה לרשום ספר על נורות ? חחח
    אתה ממש תותח אחי כולם פה מבינים כל כך הרבה הלואי שכולם ישטפו פעולה ויכתובו ספר ראשון ישראלי אין לגדל מריחואנה בת זונה
    תחלס רוב הדברים פה לא הבנתי אני לא מגדל בטוח ארון אני מגדל בבית שלי וסמתי זן אוטומטי ביגלל שאני מתגייס עוד מעט (להורים שלי אין ממש בעיה בגידול )
    בקיצור נורת 150 mh תשמש אותי לכל שלבי הגידול אני לא מעוניין להשיקע יותר מידי כסף אבל גם קניתי דשן אבל שמעתי שאוטומטי לא צריך דישון זה נכון ?<

13. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    נאור,
    אני יודע מה שכל בנאדם שסיים ללמוד בפקולטה לחקלאות יודע.

להורים שלך אין בעיה עם הגידול?!
    תותחים.

זן אוטומטי צריך דשן בדיוק כמו כל זן אחר.

שיהיה לך בהצלחה.

#13 אגרונום, ‏21/11/13
  14. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    אגרונום בוא תסדר לי פה רגע כמה דברים בבקשה

אני חושב שהגרף הזה מסביר הכי טוב למה ככל שעולים בטמפ' האור נראה יותר "קר", או יותר לבן\כחול
    קח לדוגמה את הטמפ' של 3500K - אפשר לראות שהספקטרום הוא פחות או יותר ברמה אחידה בכל האורכי גל.
    אבל קח טמפ' של 5500K - רואים שהספקטרום הכי חזק באיזור ה - 550 ננומטר שזה אור צהוב פחות או יותר,
    ככל שעולים בטמפ' אותו שיא הולך ו"יורד" מבחינת איפה שהוא עומד באורך הגל ז"א שאם ניקח משהו באיזור ה - 10000K, נגיע כבר למשהו באיזור ה - 450 ננומטר, שזה אור כחול.
    אני צודק ?

כי אתה אמרת משהו הפוך - אתה אמרת ש - 6500K יהיה יותר חם לעומת 4000K, וזה גם בדיוק ההפך מהאינפורמציה שרשומה על המנורות.
    כשהיצרנים מתייחסים ללבן קר אז המנורות הן באיזור ה - 6500K, כשהם מתייחסים ללבן טבעי, זה באיזור ה - 4000K, וכשהם מתייחסים ללבן חם (לבן עם גוון ממש צהוב, שזה מה שכרגע דולק אצלי בחדר) מדובר על 2700K.

באור לבן חם (2700-3000K) יש יותר אורכי גל אדומים, או פחות אורכי גל כחולים (לפי הגרף) וככה זה מתקשר למה שאמרת ולכן זה מה שמומלץ לתת לצמח בזמן הפריחה.

הנושא השני -
    בבקשה תסביר לי למה מה שאמרתי לגבי התארכות לא נכון,
    כי לפי מה שאני יודע זה בדיוק המצב.
    אור כחול גורם לצמתים בין ענף לענף (מה שנקרא באנגלית internodes) להיות קרובים יותר אחד לשני,
    ובדיוק הדבר ההפוך קורה עם אור אדום.
    מכיוון שבלבן קר יש יותר אורכי גל כחולים, ובלבן חם יש יותר אורכי גל אדומים אותו כנ"ל עובד גם איתם.
    לפי אותו היגיון אם תיקח 2 ייחורים מאותו צמח, שים אחד מהם תחת אור כחול או לבן קר, ואת השני תחת אור אדום או לבן חם ותיתן לשניהם משטר של 18-6 - משמע משטר צמיחה ולא פריחה, הייחור תחת האור הכחול יגדל נמוך וצפוף יותר, והייחור תחת האור האדום יגדל גבוה יותר ועם רווחים [internodes] יותר גדולים בין ענף לענף.

מעניין מה שאתה אומר לגבי ה-UV,
    עד היום הייתי בטוח שמה שגורם לצמחים לקבל צבע סגול זה הקור.
    אני שם לב לזה גם על הנענע שצומחת אצל ההורים שלי בגינה, תמיד בחורף היא נהיית טיפה סגולה.
    אולי יש קשר בין כמות ה-UV שנקלטת באטמוספירה בחורף לבין הכמות שנקלטת בקיץ ? ז"א בחורף אנחנו מקבלים בעצם יותר UV מאשר בקיץ (בניגוד למה שנהוג לחשוב, כי בדרך כלל בקיץ משתזפים, למרות שהבנתי שגם במקומות שיש בהם הרבה שלג משתזפים) ?

ד"א לגבי מה שאמרת בקשר לפוטוסינתזה,
    לפי מה שידוע לי גם לאדום באורך גל של 630NM יש תפקיד. פחות מזה זה כבר כתום וצהוב שאני לא יודע בדיוק מה התפקיד שלהם אבל די בטוח שהוא חשוב.

בכל מקרה - זה אולי יעזור להבין למה ה-UFO לד שמוכרים היום לא בהכרח כאלה טובים לגידול.
    עד היום לא חקרו בדיוק מה כל אורך גל בנפרד עושה לצמח, אבל -
    איו ספק ואין ויכוח שהצמחים צריכים את כל הספקטרום ולא רק חלקים ממנו.
    מה שקורה ב - UFO זה שנותנים לכם בדרך כלל מקסימום של 11 אורכי גל, אבל בתכלס רק 5 צבעים שהם - אינפרא אדום, אדום (ב-2 אורכי גל בד"כ), לפעמים כתום, כחול (ב-2 או 3 אורכי גל בד"כ) ואולטרה סגול. הצבעים האלה מגדלים צמחים - עובדה אבל משהו בספקטרום של המנורות האלה לא מאוזן - אם זה יהיה בצורת גרף אז במקום שהגרף יהיה אחיד ויפה או פרבולי ויפה (כמו בתמונה לעמלה) , הוא ייראה עם הרבה שפיצים איפה שנשים אורך גל מסויים.
    זה קצת כמו לקחת את כל הויטמינם, ואת כל הדברים כמו - ברזל, סידן, מגנזיום אבץ וכל היסודות שחשובים לנו - ולתת אותם למישהו כמו שהם בלי לתת לו אוכל. זה יעבוד, אבל כדי להפוך את זה למושלם צריך לעשות עוד הרבה מחקרים ולראות איך כל אחד משפיע בנפרד ומה תהיה הכמות המושלמת שצריך לתת אותו.
    אותו דבר עם האור.
    כמעט אף פעם לא תראו במנורות UFO האלה אור ירוק לדוגמה, אבל אני די בטוח שהצמח צריך אותו בשביל משהו, כי עד היום הוא היה מקבל אותו מהשמש כי היא מכילה את כל הספקטרום.
    אם תיקחו אור בספקטרום לבן ולא באורך גל ספציפי אז אותו לבן יכיל גם בין היתר את האורך גל הירוק (למעשה הוא יכיל את כל הספקטרום, מה שמשתנה זאת הרמה שהוא מכיל אורכי גל שונים).

UFO לד
    בכל מקרה - אנשים מגיעים לתוצאות מטורפות בעזרת ה - UFO האלה, ולמי שאין כוח לעשות מחקר על אור הוא באמת יכול להשתמש בהם, ואפילו לדעתי זה יהיה דבילי להשתמש במנורה אחרת (כגון CFL או HPS או MH),
    כי א' - המנורות האלה (UFO) באיביי הרבה יותר זולות ממנורות HPS ו-MH,
    ב' - הן מחזיקות הרבה הרבה הרבה הרבה הרבה [הרבה!!] יותר זמן !
    ג' - לגבי התוצאות שהן נותנות יש קצת וויכוח, יש כאלה שאומרים לפה וכאלה שאומרים לשם, אבל אני הסתכלתי קצת בפורומים ואני רואה פרחים יפייפיהים עם ה - UFO, והכי הכי חשוב לפי דעתי, זה מה שאמרתי קודם בנוגע ל - HASH TIPS, שאת זה רק מנורות כמו ה - UFO מסוגלות לתת, ומה שזה אומר בעצם - פרח סופר סופר חזק (מבחינת אחוזי THC) וזה נראה לי מה שכולנו רוצים בסופו של דבר.

נאור - לשאלתך - אני לא יודע כמה MH150 וואט עולה בארץ (כמה 500-600, לא?), אבל הנה לך אם אתה לא מעוניין להשקיע יותר מידי כסף -
    2 מנורות שיחזיקו לך כמה וכמה וכמה של שנים טובות מאד.
    בשתיהן הלדים הם תוצרת אמריקאית (bridgelux) והמחירים לא בשמיים בכלל, פלוס משלוח חינם לארץ שזה הכי מתוק.
    http://www.ebay.com/itm/251275753407
    http://www.ebay.com/itm/JoyHydroGro...d=100011&prg=8304&rk=2&rkt=5&sd=121212120401&
    בהזמנה תגיד להם שאתה גר בישראל ככה הם יתאימו לך את התקע לארץ.

#14 woogs, ‏21/11/13
  15. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    woogs, אתה לגמרי צודק.
    עבדתי ללא מחשבון וטעיתי בחישוב.
    נורות "חמות" נותנות אור "קר".
    ונורות "קרות" נותנות אור "חם".
    (תודה על העירנות שלך!)

2900K תיתן לנו 2900/2900 = 1000 ננומטר. אינפרא אדום. בעיקרון הקרינה הזאת באה לידי ביטוי כגלי חום.
    4000K תיתן לנו 2900/4000 = 725 ננומטר. אור אדום.
    6500K תיתן לנו 2900/6500 = 500 ננומטר. אור צהוב.
    10000K תיתן לנו 2900/10000 = 290 ננומטר. אור כחול\סגול.

גבעולים ארוכים ותאורה-
    לא אמרתי שאתה טועה, ההסבר שלך היה קצת לא מדוייק.
    אור אדום (660 ננומטר) משפיע על המנגנון של הפיטוכרום שהצגתי מקודם.
    ההסבר קצת ארוך, אך אני אנסה להסביר אותו בקצרה (ממש בקצרה!)
    מחסור באור אדום => פיטוכרום לא פעיל => הצמח מייצר הורמון בשם ג'יברלין שגורם לצמח להתארך.

צמחים סגולים-
    יצור הפלבנואידים (צבען סגול) משופעל לא רק ע"י קרינת UV אלה גם ע"י קור.
    בקיץ אנחנו מקבלים יותר קרינה, לאורך כל הספקטרום. גם UV וגם יותר אור נראה ליחידת שטח.

אני מסכים איתך לגמרי לגבי ספקטרום מלא. הצמח צריך את כל הספקטרום.
    לכן בדורות החדשים של ה LED הוסיפו גם כמה נורות לבנות, כדי שנהיה בטוחים שלא חסר כלום.

אני גם מסכים איתך לגמרי שנורות LED מתאימות יותר לגידול צמחים.
    (למרות שיש כמה שחולקים על הנושא כאן בפורום...)

אני מאוד שמח שהעלית את הנושא.
    אני מקווה שתמשיך להיות סקרן ושתעלה עוד נושאים מעניינים לדיון בעתיד.

16. sotul

sotul חבר חדש

לייקים:
    0
    מה יותר עדיף לקנות מנורה עם מספר של לדים למשל ufo או להרכיב לבד כאילו לקנות כול לד בנפרד ולהרכיב מנורה שתתאים מכול הבחינות לצמח

17. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    אם אתה בעניין אתה בהחלט יכול להרכיב לך משהו.
    צריך קצת ידע בחשמל וניסיון בהלחמות.

מה הגודל של החלל שלך ?

תראה אני שוב יציין שאת כל מה שאני יודע אני יודע מקריאה ואין לי ניסיון מוחשי.
    אבל קראתי הרבה.

כרגע יש חברה אחת שעומדת בראש שוק הלד והיא נקראת cree
    חברה אמריקאית דרך אגב.
    יש עוד חברות טובות אני לא אומר, אבל כל מה שהם מוציאות - CREE מוציאה משהו יותר טוב.
    מה גם שאין הבדל במחיר.
    יש לך את מה שנקרא היום COB LED - קוב - chips on bord, זה למעשה טכנולוגיית מיזעור שככה הם לוקחים חתיכת לוח בודד ושמים עליו הרבה לדים בצפיפות גדולה שזה נראה כמו מנורה אחת - מה שמוביל ללדים בעוצמות גדולות מאד (בין 10 ל-100 וואט וגם יותר).
    ברמת העיקרון אתה יכול לדוגמה לקחת צ'יפ אחד כזה של 100 וואט והיא תהיה ממש טובה, אבל יותר כדאי (וגם יותר יקר) יהיה לקחת 10 צ'יפים של 10 וואט כל אחד -
    ככה אתה מקבל פיזור גדול יותר של האור.

כלל האצבע הוא - 35\60 וואט על כל רגל מרובע (של חלל גידול), ז"א אם יש לך מטר על מטר על מטר (פלוס מינוס 3 רגל מרובע) אתה צריך סה"כ משהו כמו 150 וואט.
    שים לב - אסור להשתמש במנורה חזקה מידי כי אתה יכול לשרוף את הצמחים מעודף אור וגם מחום.
    עוד משהו שחשוב לדעת למי שעושה לד "עשה זאת בעצמך" זה שלא מומלץ להריץ את הלדים בעוצמה המירבית שלהם, זה גומר להם את החיים יותר מהר ודי מיותר. ממליצים להריץ בד"כ חצי אבל אני מאמין שגם 3/4 לא יהיה בעייתי. ככה לדוגמה אם יש לך לד של 40 וואט תריץ אותו איפה שהוא בין 20 ל-30 וואט.
    במיקרה הנ"ל אני הייתי עושה כזה דבר (לדוגמה) - יש לקרי סידרה של צ'יפים שנקראת CXA, אלה הם קוב לדים בכל מיני עוצמות, לפי דעתי יהיו הכי נוחים לשימוש. קח לדוגמה את ה - XLamp CXA3050, המקסימום וואט שלה הוא 100, נגיד תריץ אותה ב-60, אתה צריך בין 100 ל - 180 וואט נכון ? אני הייתי באופן אישי משאיר קצת "מקום" (בוואטים) ללדים בצבע אדום, אז הייתי לוקח 6 CXA3050, שלוש בצבע לבן חם - 2700K לפריחה, ו-3 בצבע לבן טבעי 4500K לצמיחה,
    הייתי מריץ 2 ב50 וואט, ואת השלישית ב-35 וואט, כשאני מדבר על ה-3 של הפריחה. בנוסף אליהם הייתי מוסיף משהו כמו 25 וואט של אדום ב-660NM ועוד 25וואט של 630NM (גם אדום), את ה-660 דרך אגב אין לקרי.
    את כל הציפים האלה אתה מתקין על גבי צלעות קירור (עם דבק מיוחד או ברגים) שזה הדבר השני חוץ מהלדים שאתה צריך בשביל להרכיב לבד, יש כאלה שמוסיפים על הצלעות קירור מאווררים (כמו של מחשב) אבל זה לא חובה בעיקרון.
    והדבר השלישי שתצטרך זה ספק כוח
    אחרי שהתקנת אותם על הצלעות אתה צריך להלחים חוטים ביניהם (+ל+ -ל-, חיבור טורי או מקבילי תלוי בך, פה הידע שלי בחשמל לא כזה גדול) ואת החוטים הסופיים אתה מחבר לספק, הספק הולך לחשמל ויש לך תאורה.
    עכשיו אתה תצטרך לעשות 2 כאלה - את הלבן החם (עם התוספת של האדומים) אתה שם בזמן הפריחה, ואת הלבן הטבעי אתה שם בזמן הגדילה.
    או שיש לך עוד אופציה וזה לחבר את כולם לאותו לוח ולקנות ספק עם אפשרות של להנמיך את האור או משהו כזה וככה לעשות שבזמן הפריחה האור הטבעי יהיה כבוי ובזמן הגדילה האור החם והאדום יהיו כבויים.

בעיקרון זה אמור לצאת לך קצת יותר זול מאשר לקנות UFO.
    יותר עדיף ?
    זה לא שאלה של מה עדיף אחי,
    זה עניין של - תבחר בדרך מסויימת ולך עליה, 2 הדרכים יעבדו יופי ושני הדרכים לא ממש יקרות.

18. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    אני בספק אם תצליח "לשרוף" את הצמחים מעודף אור.
    חום לעומת זאת זה דבר אחר...

חשוב לציין שלדים בצפיפות גבוהה יהיה יותר קשה לקרר.
    דבר שיגרום לקיצור בחיי הלד.
    מצד שני, אורך החיים שלהם הוא בערך 100,000 שעות.

19. Naor

Naor חבר חדש

לייקים:
    0
    woogs קניתי את המנורה כלל הכל ב 230 מחיר אחושרמוטה ובנתיים הפרח גודל בקצב לא יאומן תגידו הצח יצע אחוצה וזה רק היום השני שלו זה הגיוני?

20. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    על איזה מנורה את מדבר אחי ?
    מצטער, את החצי השני של המשפט שלך לא הבנתי.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!