1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

כמה שאלות בנוגע למין הצמח + תמונות

הנושא בפורום 'גידול למתחילים' פורסם ע"י Little, ‏13/3/14.

1. Little

Little חבר חדש

לייקים:
    2
    אתמול היה היום העשירי לפריחה וצמח מספר שלוש הוציא כמו שקים עגולים כאלה. הם מאוד קטנים אבל היו בבוקר כבר היה ניתן להבחין בהם יותר בבירור.
    תמונות של הצמח:
    http://imageshack.com/a/img513/1140/4e21.jpg
    ככה הוא נראה בכללותו, החתיך. כבר כמעט 40 ס"מ.
    https://imagizer.imageshack.us/v2/527x395q90/34/khn0.jpg

ועכשיו, כמה שאלות :)
    האם זה זכר בוודאות?
    עד איזה שלב הזכרים יכולים להשאר עם הנקבות באותו אוהל?
    הבנתי שזכרים מראים סימני מין ראשונים בדרך כלל. זה נכון?

2. eliran

eliran קנאביסט

לייקים:
    27
    היי , זה זכר בוודאות .
    אין שלב כזה שלזכרים מותר להיות לצד הנקבות באוהל , תוציאי אותו מייד מאוהל הגידול לפני שהגידול שלך יהיה אבוד , קחי פטיש /מסור קרעי אותו לגזרים תעטפי אותו בשקית ועיתונים (בכדי לא להשאיר ראיות) והשליכי לפח האשפה עדיף כמה שרחוק מהבית !

3. ganjaboll

ganjaboll קנאביסט

לייקים:
    70
    לא ניתן להגיד בוודאות עדיין, אבל ההימור שלי הוא שזה זכר.
    עוד יומיים שלושה תדעי בטוח.

4. גנג'יאל

גנג'יאל קנאביסט

לייקים:
    63
    זה כנראה הולך לכיוון של זכר במיוחד לאור העובדה שאין שיערה לבנה אחת שיכולה לצאת כבר בשלב הצמיחה. בניגוד לeliran אני חושב שלא צריך להיות היסטרי לגבי זכרים בארון. כל עוד הפרחים לא נפתחו והוציאו אבקנים לא יקרה כלום. גם במידה ונפתחו ויש קצת אבקנים יהיה קצת זרעים שזה לא יהרוס את כל הגידול. יתרה מזו אני ממליץ לך להוציא את הזכר, לאסוף את האבקנים ובאמצעותם להפרות פרח ספציפי או ענף ספציפי כך שיהיה לך זרעים להמשך ליתר ביטחון. נכון, הגנטיקה לא תהיה זהה אבל בכל זאת זה יכול להיות ממש אחלה.
    לקחת ייחורים לפני הפריחה?
    יש לך עוד זרעים?

5. Little

Little חבר חדש

לייקים:
    2
    תודה על התגובות.
    וגנג'יאל - אני לא בשלב הצמיחה, אני בשלב הפריחה ביום ה-11. (מה, יש סיכוי שמשק עגול קטן יצאו שיערות לבנות?)
    גם הפרחים עוד לא נפתחו וגם יש לי 8 צמחים שרק אחד מהם הראה סימני מיניות, אין לו את מי להפרות בינתיים גם ככה תכלס.
    אין לי מקום לקחת ייחורים וגם הזרעים כולם מקססה חוץ מ-White Widow אחת.
    בגדול, יש לי עוד זרעים כאלו, אבל לגידול הבא אני כבר מתחילה לחפש זנים מעניינים ואיכותיים להזמין...

6. Little

Little חבר חדש

לייקים:
    2
    ואלירן - פטיש? מסור? לקרוע לגזרים? זה צמח חי!
    ואני מתכוונת לשתול את כל הזכרים שיצאו לי בגינה ציבורית עם איזה פתק למנאייק שימצא אותם. :)

7. eliran

eliran קנאביסט

לייקים:
    27
    עוד מעט גם תגידי שיש לו רגשות o:
    ואני חושב שהרעיון שהבאת זה אחלה רעיון לתחילתה של מהפכה ;)

עריכה
    גנג'יאל - היו מקרים מעולם שצמח זכר גם בתחילת הפרחתו הצליח להפרות נקבות תמימות, זה בדיוק כמו דילמת הזרע , אז למה לקחת סיכונים מיותרים ?
    ואין מה להתלבט יותר מידי אין שערה לבנה אחת , בונגולים קטנטנים החלו לבצבץ והרי החדשות little היקרה מגדלת באוהל ה(ק)סמים זכר !

#7 eliran, ‏13/3/14
    נערך לאחרונה ב: ‏13/3/14
  8. גנג'יאל

גנג'יאל קנאביסט

לייקים:
    63
    אם יש לך white widow אז קחי את הזכר הכי חתיך ותפרי לה פרח או שניים ככה יהיה לך זרעים באיכות סבירה במידה ותרצי להימנע מהסיכון בהזמנה. ברור שלהזמין זה הכי שווה אבל גם קצת מסוכן. רק המלצה תעשי עם זה מה שבא לך.
    לשתול זכרים בחוץ זה יכול לבאס את האזרחים התמימים שמוצאים צמח והוא זכר וזה גם יכול להפרות גדולי גרילה של אחרים. אבל בקטנה....

9. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    זה זכר ב-10001 אחוז.
    את יכולה לשמור אותו אם את רוצה זרעים אבל כדי לך לשים אותו במקום הכי רחוק שאת יכולה ואחרי שאת מבקרת אותו להתנקות טוב, להחליף בגדים ורק אז ללכת לנקבות, וכשתרצי זרעים - חכי שהפרחים שלו ייפתחו ותבואי עם שקית סנדוויץ מתחת אחד מהם ותנערי את הצמח,
    תיפול לך אבקה צהובה כזאת - כשאת רוצה הפריה קחי את השקית עם האבקה ותפזרי קצת על ענף או 2, תשתדלי אבל שלא יתפזר יותר מידי, ככה רוב הצמח ישאר בלי זרעים ועדיין יהיו לך מספיק לעוד מחזור.

בכל מקרה זה זכר -
    ו-וואו - הצמחים שלך מתפתחים מהר, ראיתי גידולי היידרו שלקח להם יותר זמן. פשששש
    מה את מאכילה אותם ?

10. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    הצמחים שלך נראים פשוט מעולה!

זה בהחלט נראה כמו זכר.
    הרעיון שלך להיפטר ממנו מאוד מצא חן בעיני.

אני ממש לא ממליץ לקחת אותו ולנסות להפרות איתו צמח אחר מזרע לא איכותי.
    סביר מאוד שיצא לך צמח באיכות מאוד ירודה.

11. Little

Little חבר חדש

לייקים:
    2
    תודה רבה!
    לא נותנת להם שום דבר מיוחד, מפחדת להשקות הרבה ומתקמצנת בטירוף עם הדשן - לא היה לי אפילו קקטוס בחיים אז אני מאוד זהירה איתם :)

אז להוציא אותו מהאוהל? או לחכות לעוד סימנים?
    (אני יכולה להשאיר אותו מחוץ לאוהל ובתוך החדר פשוט אבל זה להרוס לו את המחזור אור מן הסתם...)

12. Little

Little חבר חדש

לייקים:
    2
    אגב, אגרונום, או מישהו - האם שמעתם על העניין הזה שהזכרים יוצאים בדרך כלל לפני הנקבות?
    כי אני רואה בעוד שני צמחים עוד שקים כאלו, קטנים יותר, ובאף אחד מהצמחים האחרים לא התחילו שיערות..

13. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    מה אתה מדבר, תראה איך הצמחים שלה נראים -
    אם היא תעשה הפרייה זה בדיוק המהות של השבחת זנים .
    זו דעתי

את רוצה לשמור אותו בשביל לייצר זרעים ?

14. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    Little,
    בהחלט שמעתי על העיניין של יציאת אברי מין זכריים לפני נקביים, לצערי לא מצאתי מקור מוסמך שמתאר את התופעה.

בקשר להפרייה (כמו ש woogs הציע), יש סיכוי מאוד נמוך שתקבלי צמח שדומה לצמח האם.
    עד כמה שאני זוכר, מדובר בזרעים ממקור לא ידוע. דור P - אבא לא ידוע ואמא לא ידועה.
    כלומר הדור שהיא מגדלת עכשיו הינו F1. בדור הזה, הצאצאים יחסית דומים אחד לשני, אבל לא בהכרח להורים.
    אם היא תפרה את הצמחים, היא תקבל זרעים של דור שנקרא F2. בדור הזה מתקבלת שונות מאוד גדולה. סדר גודל של מעל 100 צמחים שונים אחד מהשני. חלק דומים יותר לאבא חלק יותר דומים לאמא (מדור P) והרבה באמצע. כמעט ולא יהיו דומים לדור F1.
    אם אין לך שטח לגדל את כל הזרעים, יש מצב טוב שתגדלי צמח שיבזבז את הזמן.
    אם היה לך שטח גדול, הייתי ממליץ באמת לנסות להנביט את כל הזרעים ואולי למצוא צאצא אחד טוב מכל המאה.

נתתי הסבר מאוד מקוצר על השבחה. אני מקווה שהיה מובן.

15. Little

Little חבר חדש

לייקים:
    2
    אגרונום, מובן ומשובח! ;)

Woogs - אני לא רוצה זרעים, גם יש לי עוד כמה זרעים מהקססה הזאת.
    אני מתחילה לחפש זנים מעניינים לגידול הבא, נקביים, לדעת עם כמה אני מתחילה, עם כמה אני מסיימת, מה אני מגדלת ולנסות לעשות עם כל צמח משהו אחר.
    ואגב, עניין העלים המבריקים ואיך שהצמחים נראים - לא יודעת מה אני עושה כל כך בסדר, אבל אני לא יודעת בכלל אם זה הזרעים הספציפיים האלו או פשוט התנאים שנוחים להם, כי גם ה-White Widow נראת כמוהם (ואפילו קטנה מהם בשבוע)

16. גנג'יאל

גנג'יאל קנאביסט

לייקים:
    63
    וואלה לא כל כך הבנתי. התבלבלתי עם כל ה p וה f. איך אתה קובע את זה אם אתה לא יודע כמה דורות היו לפני כן. אני זוכר בתקופה של פעם כשהיה גראס מהבדואים מפוצץ זרעים, גידלתי והיה ממש אחלה. בכל מקרה אתה אומר שתהיה שונות גבוהה אבל זה לא כזה בעייתי אם זה מתפלג נורמלית (השערה שלי ש100 זרעים יתפלגו נורמלית). במקרה כזה רוב הזרעים יהיו קרובים לממוצע ורק 5% יהיו ממש חריגים לאחד הכיוונים. זה אומר שיכולה להיות חריגות טובה לכיוון של יבול רב, חוזק, גובה וכו'. אני משער שהשבחה עובדת על הקטע של למצוא חריגות רצויה ולשמר אותה. במקרה שעובדים עם ייחורים אז לא באמת צריך לעשות השבחה אלא רק למצוא נקבה סקסית עם תכונות רצויות ולעשות אותה צמח אם. כמובן שצריך לקחת ייחורים מראש ואז להפריח.

17. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    גנג'יאל, העלית שאלה מעניינת.
    אני מאמין שיהיה קושי מסויים להבין את מה שאני אומר ללא רקע מתאים בגנטקיה, אבל אני אנסה בכל זאת.
    הקושי העיקרי הוא להסביר את כל המושגים ולשמור על תוכן בעל רצף הגיוני. לכן אני מקווה שאם מתעוררות עוד שאלות לגבי מושגים לו ברורים אתם תשאלו אותי.

כשאני אומר דור p, אני מתכוון לשני הורים שונים אחד מהשני, אשר כל אחד מהם הוא זן טהור (הומוזיגוט לכל התכונות).
    הורה אחד בעל הכרומוזומים aa והורה שני בעל הכרומוזומים bb.
    כאשר מכליאים שני הורים שכאלה, מקבלים את דור הצאצאים הראשון (f1). בדור זה כל הצאצאים יהיו דומים כמעט לגמרי אחד לשני מכיוון המידע הגנטי שלהם יהיה זהה. כמובן כל אחד יקבל כרומוזום אחד מהאם ואחד מהאב. מכיוון שההורים הינם הומוזיגוטים מלאים, שני הכרומוזומים של כל הורה זהים. כלומר לא תהייה משמעות לאיזה כרומוזום הם מורישים. בסופו של דבר כל צאצא יקבל בדיוק את אותו כרומוזום. נקבל את כל הצאצאים כבעלי הכרומוזומים ab.

עכשיו אנחנו מכליאים את דור f1 עם עצמו. הצאצאים של דור זה יקראו f2. כעיקרון, אנחנו יכולים לצפות לקבל 3 טיפוסים שונים aa bb ו ab. פשוט? לא בדיוק.

עד עכשיו הנחנו שלכל הורה יש רק כשני כרומוזומים (זוג אחד). לקנאביס יש 40 כרומוזומים (20 זוגות) אם תנסה לעשות את התרגיל עם 20 זוגות, עדיין תקבל שדור f1 תמיד יהיה זהה לעצמו (בהנחה שההורים טהורים) אבל דור f2 תקבל שונות מאוד (מאוד!) גדולה.
    יש רמה נוספת של מורכבות שנקראת שיחלוף. אני לא בדיוק אפרט את התהליך, אני רק אסביר שהכרומוזמים לא נשארים בדיוק אותו דבר. כלומר אני יכול לקבל כרומוזום שהוא בנוי בחלקו מחצי a וחצי b (דוגמא!).

כשאומרים שאוכלוסיה מתפלגת נורמאלית, הכוונה היא מתפלגים נורמאלית פר תכונה. אם לוקחים בחשבון הרבה תכונות במקביל, מקבלים בלאגן (שונות) מאוד גדול.

אני מקווה שקצת יותר הבהרתי יותתר את עניין ההשבחה.
    אם מתעוררות שאלות נוספות, אני יכול לנסות ולהרחיב.

18. גנג'יאל

גנג'יאל קנאביסט

לייקים:
    63
    או !
    עכשיו יותר ברור הp והf. גם אני שמעתי על ההוא עם האפונה הריחנית (לא זוכר את השם). אבל לא ברור לי למה החלטת שזרעים ממקור לא ידוע זה דור p? זה יכול להיות דור f50 או f200. אין לדעת. אז במקרה כזה התכונות יהיו יציבות יחסית? ונניח שהזמנתי זרעים של זן ספציפי לא נקבי ויש לי גם זכרים וגם נקבות מאותו זן בדיוק. הפריה במקרה כזה היא של אותן התכונות. למשל צבע סגול גם מהאבא וגם מהאמא יתנו את אותה התכונה. זה הפריה של זן טהור עם עצמו ולא עם זן טהור אחר כך שהתכונות בגדול נשמרות (אולי חוץ מעיניין השחלוף אבל בגדול נישמר). חוץ מזה אם כל תכונה מתפלגת נורמלית בנפרד זה אומר שהרוב יהיו סביב הממוצע ואם רוב התכונות סביב הממוצע אז גם רוב הפרטים עם סך התכונות יהיו סביב הממוצע. לא?

19. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    החלטה מהו דור p היא החלטה שנובעת מהגדרה של הדור הראשון שאנחנו רוצים לעבוד איתו. הנחתי ששני ההורים בדור הזה יציבים (הומוזיגוטים).

אם מכלאים זן טהור עם עצמו, כל הצאצאים יהיו זהים לדור ההורים. זאת ההגדרה של זן טהור.

ההגדרה שלך עבור התפלגות נורמאלית היא נכונה.
    אבל היא נכונה אם לוקחים כל תכונה בנפרד.
    אם משלבים המון תכונות במקביל מקבלים שונות מאוד גדולה.
    לדוגמא שילוב של גובה ויבול.
    יהיו גבוהים עם מעט, יהיו גבוהים עם הרבה. יהיו גם נמוכים עם מעט ונמוכים עם הרבה.
    אני בהחלט יכול להסכים איתן שהרוב יהיו בעלי גובה ממוצע ויבול ממוצא אם זאת הכוונה שלך.

בסופו של דבר, נקבל מעט מאוד צמחים בעלי תכונות רצויות.
    הדבר נכון עבור כל סט של תכונות שנבחר.

20. גנג'יאל

גנג'יאל קנאביסט

לייקים:
    63
    ההחלטה להגדיר את הדור הראשון כדור p במקרה שאין מידע לדעתי היא שגויה. למה שהם יהיו הומוזיגוטים אם קיים סיכוי שהם עברו הרבה הפריות? וגם אם לא אז הם גג דור f1 כי הם זרעים שנוצרו מהפריה. אז במקרה הטוב שני זנים טהורים הם המקור לזרע שהוא כאמור דור f1.
    זרעים שיניבו גובה ממוצע יבול ממוצע וכן הלאה (בהתאם לתכונות ההורים) זה מבחינתי זרעים ברמה סבירה שניתן לעבוד איתם. זה אולי לא סופר זרע אבל אותי באופן אישי זה היה יכול לספק.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!