1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

גידול בתאורת הצפה - ניסוי

הנושא בפורום 'יומן גידול' פורסם ע"י אהוי, ‏19/3/19.

?

איך יסתיים הניסוי?

הסקר סגור ‏19/4/19.
  1. לד מטמבוריה?! ייצא מעט וכנראה חלש

100.0%
  2. עוקצים אותנו, ייצא הרבה יותר

0 דירוגים
    0.0%
  1. אהוי

אהוי קנאביסט

לייקים:
    61
    החלפתי את מנורת HPS 250W ב 3 פנסי הצפה 50W כל אחד, אור לבן 6500K

אוהל 60*60*160
    2 חמודות בנות שבועיים לצמיחה - Jack Herer ו FLCriminal

עד עכשיו היה:
    מפוח מכניס 160
    חלון פאסיבי
    מפוח מוציא 360
    2 מאווררים
    (ועדיין הם סבלו מחום)

הוחלף אתמול:
    נסגר החלון
    בקרוב אחבר וסת למפוח שמוציא כדי להנמיך את העוצמה, כבר הרבה יותר נעים באוהל.

הרקורד:
    2 וויט ווידו - 120 גרם
    2 וונדר וומן - 180 גרם
    1 מאסטר קוש - 160 גרם
    1 גרין קראק - 135 גרם.

עפ"י חישובים לא מבוססים שעשיתי, 150W מלד רגיל אמורים לתת תפוקה דומה ל 400W. בכל זאת בפריחה אני מתכוון להוסיף פנס 50W נוסף ואמורה לצאת לי כמות גדולה בצורה משמעותית מהשקעה של 200 ש"ח וחצי מהחשמל.

למה אני עושה את השטות הזאת?

לפני כמה זמן נתקלתי בכתבה הזאת - https://knb.is/2BVZZHe

מחקר מצא: נורות יעודיות לגידול קנאביס לא מפיקות יותר תוצרת מנורות רגילות

"המיתוס" כבר הוכיח ש'דשן פרמיום לקנאביס' זה בולשיט שיווקי שעולה מלא כסף אבל מנורה? זה כבר משנה את המשחק.

חרגתי מעצלנותי ונכנסתי למחקר המקורי, הרבה קמטים במצח כאילו אני מבין אבל בסיכומו של דבר זה מה שהם אומרים:
    למגדל הקנאביס הממוצע עומדות 2 אופציות למנורה - HPS או LED. עממה, כל אחד בא עם חבילה משלו..

HPS מחממת מאוד - מה שאומר שצריך להשקיע גם בכיסוי איכותי וכמות רצינית של אוויר. בנוסף היא שותה חשמל.
    LED - מאוד יעילה מבחינת חשמל, כלומר מייצרת הרבה יותר אור פר וואט אבל, מוכרים לנו שלד 'רגיל' לא מספק את אל הספקטרום ולכן צריך להשקיע בלד מהאולימפוס - 150W-200W יעלו כ 1500-3000 ש"ח.

החוקרים הנחמדים העמידו אוהלים עם נורות שונות - HPS, מטל הייד, לד רגיל - פרוז'קטור יעני, ו - 8 סוגים שונים של LED שמשווקים כ'הותאמנו במיוחד לעשות לך מלא פרחים'.
    את כל האוהלים הם הריצו 3 מחזורים מייחורים מאותה אם, כל התנאים זהים.

תוצאות - לד רגיל נתן הכי הרבה כמות פר וואט, מקום שני לד "מותאם לקנאביס", מקום שלישי HPS.
    הם מציינים שתחת תאורת לד הצמחים נמתחו הרבה פחות, היו עבים יותר והבשילו לקציר כ-5 ימים מוקדם יותר.

בכתבה ובמחקר הם התייחסו לזה שתאורה שונה מייצרת יחס שונה של טרפנים ובעצם - איכות שונה. לא אומרים אם טובה יותר או פחות, רק שונה. אני אישית, כצרכן פנאי שאוהב סטלה, לא בררן מי יודע מה ולא נראה לי שארגיש הבדל גדול.

Hilix אוהב/ת את זה.
  2. Hilix

Hilix חבר חדש

לייקים:
    3
    מברוק על ההשקעה אבל אחינו איך ניסוי עם גנטיקה שונה?? לא חרם אם כבר הרמת תכובע אז היתה צריך לקחת ייחורים ,ואני לא יכנס לקטנות כמו זמן(בין מחזור למחזור העונות משתנות והטמפר והלחות משתנים)נורות חדשות לגמרי(כי אני בטוח שהhps שלך דפק עוד מחזור לפני ולכן מאבד את החוזק, משנק אנלוגי ודיגיטלי זה שמיים וארץ,יצרן הנורות גם משנה את מוזני המשקל,הצטברות מלחים (כי לפעמים אין כוח וזה לגיטימי) .
    בסהכ החדירה נראית לי בעייתית אבל מקווה שתעדכן ונראה איך הולך שם
    בגלל שאתה הולך להפריח אם קלווין כזה כנראה יהיה לך כמות טרפנים גדולה מהרגיל וזה יתבטא בארומה וטעם טובים יותר בכל מקרה בהצלחה

אהוי אוהב/ת את זה.
  3. אהוי

אהוי קנאביסט

לייקים:
    61
    אתה צודק שהכותרת מטעה קצת כשאני רושם 'ניסוי'. את הניסוי בתנאי מעבדה כולל כל התנאים שציינת עשו במחקר אנשים עם הבנה ותקציב טובים משלי ככה שאני לא מתכוון להגיש כאן מסקנות חותכות לכל אחד.
    מה שכן, אני מגדל קטנצ'יק שעושה מחזור, מעשן אותו וחוזר חלילה. והניסוי מיועד למי שדומה לי, עפ"י הניסוי שאני מצטט ולפי הפסקה האחרונה שלך אפשר לקבל כמות גדולה יותר עם כמות טרפנים עשירה יותר ב 1 ש"ח לוואט, בלי חום בלי משנקים.
    בהתחשב ברקורד שלי, אם אוציא 200 זה יהיה נחמד. אם אוציא 250... אי אפשר להתעלם מזה, גם עם כל שאר המשתנים שציינת.
    סה"כ אני הולך לגדל אותם אותו דבר חוץ מהתאורה

קראתי שזה חשש לא מוצדק, בכל מקרה אני הולך על השיטה "הבטוחה" ובשלב הצמיחה אני אסיט\אוריד כל עלה שמסתיר נקודות אסטרטגיות.

אשמח מאוד לעזרת התותחים בפורום להפיק את המקסימום כי בסה"כ אין הרבה מידע ספציפית על גידול קנאביס בתאורה הזו. רק צמחים אחרים (שגודלים מהר יותר ושוקלים יותר מכאלה שגודלו עם לד "לגידול צמחים" כחול ואדום - חסה למשל).

ואם כבר הגבתי.. תמונות מהיום:

4. יענקלה ברוך

יענקלה ברוך קנאביסט

לייקים:
    17
    אני רואה שאתה מתיימר להיות מדען וגם איש מקצוכ. ובכן צר לי לאכזב אותך אך אמיתיוס לא הוכיח כלום. אמיתיוס גידל צמח בארון.
    כדי להוכיח צריך לעשות ניסוי מבוקר כולל קבוצת ביקורת ועוד מיליון פרמטרים שחובה ליישם ולנהוג לפיהם.לצאת בהצהרות כמו "אמיתיוס הוכיח" לא יקדמו אותך לאן שאתה רוצה להגיע. עלייך ראשית להבין מהי הוכחה בתחום הבוטניקה ולאחר מכן לצאת בהצהרות. כמובן שלדשן יש משמעות מאוד מאוד רבה והנושא לא "חפיף" כמו שאתה מציג אותו. כנ"ל לציטוטייך מהמאמר על האור. כנראה לא הבנת מה ממש קראת ממליץ שתיקרא שוב.

בהצלחה עם הגידול אבל ניסוי זה בטח לא, זה סתם גידול בנורות לד שהצלחת ללקט פה ושם. אתה צריך קצת יותר להשקיע כדי לקרוא למה שאתה עושה ניסוי.

ולסיכום - ממליץ לקחת כל מה שאמיתיוס אומר בערבון מוגבל. נכון שהוא ברמה הרבה יותר גבוה מרוב גולשי הפורום אבל הוא מגדל ארונות בינוני הוא לא איש מקצוע ואין באפשרותו להפריך או להוכיח דבר.

5. אהוי

אהוי קנאביסט

לייקים:
    61
    שמע חבר, אני אתן לעצמי להינות מהספק כי זו הפעם הראשונה שאנחנו מדסקסים. קראתי את כל התגובה שלך ולא קראתי כלום, לא נתת עצה מועילה ולא נראה שחיפשת לעזור, אשמח שהיומן שלי לא יהפוך לבמה של התכתשויות מטופשות גם אם ממש חורה לך שאני מעריך את 'המיתוס'.

לגבי סטנדרט הניסוי, כמו שאמרתי בתגובה הקודמת (יאללה, פעם אחרונה) אני לא מנסה לספק הוכחות לעולם הבוטניקה ולא אשלח את התוצאות למגזין מדעי כל שהוא. אני מגדל של צמח 1-2 במחזור וסה"כ גידלתי 4 מחזורים. לא מומחה ולא בטיח.
    מה שכן, בכל גידול ניסיתי לשפר פרמטר אחר כדי למקסם אותם. הגעתי למחקר הנ"ל והחלטתי לעשות ניסוי ביתי. אני קורא לזה ניסוי כי חוץ מסרטון יו טיוב לא מצאתי גידולי קנאביס בתאורה הזו.
    אני רואה את אותם קווי דימיון (פחות הרבה פרמטרים אצלי) לניסוי הביתי שעשה המיתוס ומבחינתי סגר לי את הפינה שאין צורך להשקיע אלפי שקלים על דשן כדי לקבל צמח בריא ומניב.

אתה מוזמן לתרום ידע אמיתי - מה לא הבנתי במחקר? האם אתה חושב שאקבל פחות כמות? פחות איכות? מה אם בכלל היית מציע לשפר?

כל מי שרוצה להעביר ביקורת שהניסוי לא עומד בסטנדרטים שלו (רק בשביל הביקורת) - מוזמן להתקדם הלאה בחייו.

אבו ג'וינט אוהב/ת את זה.
  6. יענקלה ברוך

יענקלה ברוך קנאביסט

לייקים:
    17
    מה לא הבנת? כל הסיפור עם הדשן הוא לא נכון. כמובן שאין צורך לדחוף מיליון תוספים בעלות של אלפי שקלים אך יש משטרי דישון נכונים. ממליץ שתיקרא קצת ספרים מקצועיים בנושא. אמיתיוס שלך מטעה אתכם ההדיוטות שאינם מבינים הרבה.

לגבי "הניסוי" שלך אתה סתם מטעה אנשים. זה לא ניסוי ולא כלום *ראה הודעתי הקודמת מהם הקריטריונים לניסוי או פתח ספרי בוטניקה של שנה א לא מתכוון לחזור על עצמי

7. יענקלה ברוך

יענקלה ברוך קנאביסט

לייקים:
    17
    זה שזה גודל זה לא אומר שלא צריך דישון נכון. צמח תמיד יגדל גם עם תשתין עליו כנראה שיגדל. השאלה היא איך לעשות את זה נכון ואקוגן לא ממש לא התשובה! זה שזה גודל עם אקוגן באיזה ארון של אמיתיוס לא אומר שום דבר באמת.

8. Hilix

Hilix חבר חדש

לייקים:
    3
    אז איזה דשן אתה ממליץ)מוכר)?

9. יענקלה ברוך

יענקלה ברוך קנאביסט

לייקים:
    17
    אני לא מוכר שום דשן.

יש מספר מותגים שרצים שנים בשוק אין ממש הבדל בינהם אם יודעים להשתמש נכון. מה שחשוב זה לדשן מעט וכמובן לא להפגיז בpk (בין אם 13/14 ובין אם משתמשים בp ו k בנפרד) עד לשלב יחסית מאחור של שבוע 5 לפחות.

10. יענקלה ברוך

יענקלה ברוך קנאביסט

לייקים:
    17
    אני רוצה לחדד להדיוטות כללים לדישון נכון.

לא משנה באיזה חברה אתם משתמשים תמיד תלכו לטבלה של האתר של היצרן המקורי ולא טבלאות שהופלצו ע"י החנויות! הם בורים שלא מבינים דבר!

לשים מקסימום חצי ממה שרשום בטבלאות!

פ.ק בוסטר מכל סוג שהוא - לא לפני שבוע חמישי!ובכל מקרה שהוא מקסימום שליש ממה שרשום באתר היצרן!

לא לדשן כל השקייה - אמיתיוס מזיין לכם במוח! ניתן ואף מומלץ להשקות לעיתים במי ברז.

לא להשתגע עם מיליון דשנים! דשן בסיס , פ.ק, קל מג ואיזה תוסף חומצות אמינו נחמד יעשה את העבודה כמו שצריך.אין צורך לבזבז אלפי שקלים אבל צריך להשקיע.

זהו. עכשיו כולם יודעים לדשן. בהצלחה!!!

מגדלת_בשמחה אוהב/ת את זה.
  11. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    ידע כל טרול, ללא סימוכין ועם "כלום ושום דבר", אף פעם לא תוכל להתנות על מוניטין טוב. המשתמש החסום שהשם שלי עולה בכל הודעה שלו מטעה בפרהסיה, ועוד מנסה להתנות על המלצותיי, שעובדות וקיימות לצידן אלפי הודעות תודה, באיך לא - כלום ושום דבר מצדו.
    בעולם של בורות תחפור לעצמך את הבור הכי גדול. כאן מגדלים קנאביס, ולכל שאלה אני זמין גם בטלגרם:)

אהוי ו-אבו ג'וינט אוהבים את זה.
  12. יענקלה ברוך

יענקלה ברוך קנאביסט

לייקים:
    17
    אני הענקתי להדיוטות את כללי הברזל לדישון מוצלח. דישון פשוט וקל. כנראה שאתה משועמם מוות או חסר חיים אם יש לך זמן לענות לאלפי הודעות בנושא גידולים. אני לעומתך מעניק להדיוטות חכות ולא דגים. תורת הדישוו הפשוטה שהענקתי להם תוביל אותם להצלחה מסחררת גם ללא צורך באלפי הודעות. זאת כל החכמה על רגל אחת.

13. אהוי

אהוי קנאביסט

לייקים:
    61
    תקשיב טוב מר טרול, יום אחד אני לא מבקר כאן ואתה משתלט לי על היומן עם הבלבולי מוח שלך.
    מה אתה רוצה?!
    מי ביקש את עזרתך עם דשן?
    בכותרת היומן כתוב - "גידול בתאורת הצפה"
    הבנת? מדברים פה על תאורה. מדברים על הצמחים שלי ולא על המיתוס (הגבר על בכלל, אם כבר הזכרנו)

רוצה להרצות לאנשים על הצלחות מסחרררות בדישון? פתח לך שרשור ותביא ביד על כמות הצפיות והלייקים. לא אצלי.

פעם אחרונה שאני מאכיל את הטרולים. נשבע בכיפה של ברוך.

14. אהוי

אהוי קנאביסט

לייקים:
    61
    לא התכוונתי לעדכן עד המעבר לפריחה אבל אני מרגיש שיש צורך לקטוע את זיוני השכל עם הדבר שלשמו התכנסנו ובנוסף, שינוי קל.

בקצרה:
    מהרגע שהכנסתי את הלדים הצמח הימני הפסיק להימתח. השמאלי היה די דחוס גם לפני אבל הוא התעבה משמעותית. כמו שצוין במחקר, הם גודלים נמוך יותר וזה אומר שאוכל להשאיר אותם בצמיחה עוד קצת, ההתעבות כל כך משמעותית שאני כבר לא מצליח לכופף אותם בכלל בלי שאשבור אז אני כבר אתן להם לגדול אל הרשת.
    אני מתכוון להוסיף 2 מנורות 100W ועוד 2 50W כלומר = 300W בסה"כ

בארוכה:
    עברתי שוב על המחקר והבנתי שלא הבנתי אותו 100%.
    הם אומרים שבמקום למדוד את המנורה בוואט, עדיף למדוד ב umol שזו יחידת אנרגיה של אור.
    כל המחקר בעצם אמר שככל שיש יותר יחידות אור למטר מרובע - עד למקסימום של 1500 הצמחים יתנהגו על סטרואידים מבחינת כמות יבול.
    אז מנורת HPS מייצרת כ 1.6 umol לכל וואט ככה שכל הגידולים הקודמים שלי קיבלו בערך 400.
    מנורת LED מייצרת 2 יחידות לכל וואט, כלומר עם מה שרציתי להתחיל - 150W היה נותן לי 300 יחידות ובעצם פחות ייבול.
    אז שדרגתי ל 300W בסה"כ כדי שהם יקבלו 600 יחידות אור ועכשיו אמור להיות שיפור ממש מורגש.
    אם אני לוקח אותם מילה במילה אני יכול להוסיף עד 450W אור כדי להגיע למקסימום ב 60*60 שיש לי אבל זה אינטואטיבית מרגיש לי יותר מידי ואני רוצה לראות איך הצמחים יגיבו לעוצמה הנוכחית.

15. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    לא רק שעדיף, אלא זו יחידת המידה הרלוונטית היחידה.
    בבואך לרכוש נורה עליך לחפש נתונים כמו PPF/PPFD/μmol.
    כיום, יצרני נורות ייעודיות לחקלאות מוסיפים את הערך "יעילות" ככמות הפוטונים שהמנורה פולטת לכל וואט. פוטונים אגב נמדדים ביח' מידה מיקרומול (μmol).
    כך למשל, נורות הקוואנטום כיום, עם צ'יפים מדגם LM301B יפיקו 2.5μmol/J שזה בקצרה, 2.5 מיקרומול לוואט.

עד כאן החלק הברור. הדבר הבא שעליך לקחת בחשבון הוא ירידת התפוקה של המנורה מגובה מסוים. יצרניות שמכבדות את עצמן יפרסמו טבלה שמבארת כמה בדיוק מיקרומול תקבל מגובה מסוים, כך תדע איפה נמצאת נקודת האופטימום.

חשוב לציין דבר נוסף, מעל 1000~ מיקרומול יתחילו לצוץ בעיות של עודף קרינה, Light bleach, וסימני חוסרים ויובש על החלקים בצמח שיסבלו מהעודף הנ"ל. במחקר שקראת את הערך 1500μmol, זו תהיה הכמות המקסימלית כאשר תשלב איתה פד"ח בחלל הגידול.

עד כאן, על קצה הקרחון, אם יהיו לך שאלות נוספות שתרצה להרחיב תרגיש חופשי.

אה - Do not feed the trolls.

HidroMaster אוהב/ת את זה.
  16. יענקלה ברוך

יענקלה ברוך קנאביסט

לייקים:
    17
    זה הרי מגוחך! כל מגדל ארונות בינוני מכתיר את עצמו כפרופסור אמירטוס! כל הדיוט כותב שטויות! חברים תמשיכו ב"ניסוי" שלכם שתוצאותיו העלובות הן מבחינת אור והן מבחינת דישון ידועות מראש. הכישלון הוא וודאי אבל אתן לך להיווכח בזאת במו עיניך. מרגע זה תמשיך ב"ניסוי" שלך וממליץ שתקרא שוב את המאמר כי גם בפעם השנייה לא הבנת כלום ואתה שוב מטעה את האנשים עם שטויות שהמצאת.

17. יענקלה ברוך

יענקלה ברוך קנאביסט

לייקים:
    17
    תגובה הבאה שלי: רק בסוף "הניסוי" ועם היוודע התוצאות העלובות. עד סוף "הניסוי" כל ניסיון לגרור את יענקלה לדיוני סרק לא ייצלח! בסוף "הניסוי" אנחנו נראה מי שולט בחומרי הלימוד ומי סתם מתחזה והדיוט.

18. אהוי

אהוי קנאביסט

לייקים:
    61
    יום 36 לצמיחה
    הם גודלים נמוך, קשה וצפוף. בכל מקום שאני קורא, אני קורא שזה טוב ואפילו שאיפה של מגדלים אבל זו פעם ראשונה שלי אז זו התנהגות חדשה בשבילי. מעבר לזה הם בריאים מאוד, שורשים יצאו מהאדנית כבר ביום 22 לצמיחה (מה שלפעמים לא קורה לי במחזור שלם).
    הצמיחה הנמוכה והצפופה שלהם מאפשרת לי להגיע רחוק יחסית לפני המעבר לפריחה בגלל שבדרך כלל אני מוגבל בגובה נמוך (1.6) ועם מנורת HPS הם פשוט היו נשרפים. עכשיו אני מתכוון להמתין עד שהרשת תתמלא במלואה.
    אני חושש שיהיו הפרשי גובה בין הצמחים כי למרות ששני הזנים אמורים להיות גבוהים נפלתי על פנוטיפ נמוך באחד מהם ואני מניח שהמתיחה שלהם תהיה שונה לגמרי.. ואז נראה איך מסתדרים.

התייעצות#1 - הצמח הימני מוציא לי כבר שערות לבנות, אני לא בטוח אם הוא מכניס את עצמו לפריחה בגלל איזה פאק גנטי או שהוא רק מראה סימני מיניות בהגזמה, אשמח לדעתכם (תמונות אחרונות).

התייעצות#2 - לוליפופ, האם עושים בהדרגה או בפעם אחת?
    לעשות עכשיו, לתת שבוע להתאושש ואז להפריח? או יום לפני המעבר ל 12/12?

Hilix אוהב/ת את זה.
  19. אהוי

אהוי קנאביסט

לייקים:
    61
    התחרבן הניסוי...
    הצמח הימני נכנס לפריחה עם תאורה של 18/6, כבר אין ספק שזו פריחה וההסבר היחידי שאני יכול לחשוב עליו זה ששלחו לי בהזמנה צמח אוטו' במקום נקבי רגיל.
    החלטתי לתת לו לסיים פריחה עם אותו משטר תאורה. השמאלי במילא נמוך אז הוא לא יפריע. אחרי הקציר של אחד, אקח 2-3 ייחורים, ניתן להם שבועיים שלוש צמיחה למלא את חצי האוהל ונכניס את כולו לפריחה.

אני אומר שהתחרבן הניסוי כי בכל המחזורים האחרים הם קיבלו בין שבועיים לחודש צמיחה לעומת אוטו' וצמח שיקבל כחודשיים וחצי צמיחה + כמה ייחורים. זה פקטור משמעותי (לדעתי יותר מתאורה) בייבול הסופי.
    אמשיך לשתף בהתקדמות כי כבר התחלנו.

20. Simba1

Simba1 חבר חדש

לייקים:
    0
    איזה באסה, חיכיתי לראות את התוצאות..

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!