1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

כמה שאלות בעניין דשנים ״תחליפיים״

הנושא בפורום 'גידול למתחילים' פורסם ע"י Hizky434, ‏17/5/14.

1. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    אני כעת בשלב הפריחה המאוחרת של הגידול הראשון שלי - מדובר בשני זנים אוטומטיים הגדלים באדמה (בעציצים), בגידול חוץ עם הרבה שמש.
    כיוון שאין באיזורי חנויות לגידול הידרו שמחתי מאד כשנתקלתי במאמר שפורסם במגזין קנאביס על דשנים תחליפיים לדשני ביו ביז: http://www.xn--4dbcyzi5a.com/2014/03/תחליפים-זולים-ויעילים-לדשנים-של-bio-bizz/. ואכן לשלב הפריחה אני משתמש בדשן הגרניום של חברת flower שהומלץ שם בצירוף תוספת סילאן, ובסה״כ הצמחים נראים בריאים מאד ופורחים יפה. בשלב הצמיחה אגב השתמשתי בלשלשת יונים יבשה שטחנתי לאבקה, הוספתי לכל עציץ חופן בתחילת הגידול וחיזקתי בהמשך אחרי 3 שבועות במעט מהאבקה מומסת במים; יכול להיות שחיזקתי בקצת יותר מדי כי באחד הצמחים העלים נהיו די כהים, מה שלהבנתי עשוי להצביע על עודף חנקן; בכל אופן כעת הכל בסדר :).
    אני רוצה בגידול הבא שלי לעבור לגידול הידרופוני פסיבי - עציץ Hempy Bucket על בסיס קוקוס עם שכבת הידרוטון בתחתית. מכאן, ומהיעדר הזמינות של חנויות הידרו באיזורי, עולה צורך להתארגן נכון מבחינת דשנים... אז שתי שאלות:
    1. מבחינת דשן פריחה - האם ניתן להשתמש בדשן הגרניום המדובר במאמר גם בגידול הידרו, עם תוספת של סילאן או מולסה? אני מודע לכך שכשמשתמשים בדשן שמיועד לאדמה עבור גידול הידרופוני, צריך להוריד מינונים. אני אתחיל ממעט ואוסיף בהדרגה תוך מעקב עם מד DTS (בדרך בדואר), עד למקסימום של 3/4 מהמלצת היצרן.
    2. את דשן הביו לצמחי גינה של אקוגן שמצויין במאמר לא הצלחתי למצוא בחנויות גינון ו/או משתלות באיזורי. מה שכן מצאתי זה דשן ביו מרוכז למשאבות דישון של חברת Green Guard בריכוז NPK=12:3:6 בתוספת מיקרואלמנטים:http://www.houseplant.co.il/דשן-אורגני-נוזלי-למשאבות-דישון.html
    . האם זה יכול להתאים, או שהרבה יותר מדי חנקן? חשבתי להשתמש ב2/3 מינון (כמובן להתחיל במעט ולעלות בהדרגה בהתאם לגיל הצמח ולתגובותיו) אך חושש שלא ייתן מספיק אשלגן; האם הוספה של מעט מלח אנגלי יכולה לפצות על זה? זה משהו שהבנתי שבכל מקרה עדיף להוסיף בגידול הידרופוני בשיטת hempy bucket.

כמו כן, נתקלתי היום במשתלה בדשן הומוס נוזלי של flower: http://www.hydroshop.co.il/rec/1343-דשן-הומוס-נוזלי-מבית-FLOWER
    האם דשן הומוס נוזלי מתאים יותר לשלב הצמיחה או הפריחה? גם וגם? האם מיועד לשימוש כדשן יחיד או כתוספת לדשנים אחרים? ואם כן כיצד ובאילו מינונים ורוטינת הזנה? כי אני לא רואה שמצויין עליו ריכוז המאקרו אלמנטים שבו..? האם מתאים לגידול הידרופוני (כאמור, פסיבי במצע קוקוס) או רק לגידול באדמה?

אני מדגיש שהחיפוש אחר ״דשנים תחליפיים״ איננו מטעמי חיסכון דווקא; אני מגדל בקטנה, ולא אסע במיוחד כדי לקנות דשן אלא אם אין ברירה אחרת. ולהזמין בדואר אני לא רוצה מטעמי בטיחות.

#1 Hizky434, ‏17/5/14
    נערך לאחרונה ב: ‏17/5/14
  2. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    לא מכיר את המערכת המדוברת Hempy Bucket.
    בד"כ אני מתנגד לדשנים אורגנים למערכות השקיה. מכיוון שדשנים כאלה יכולים לגרום לבעיות במערכת.
    הדשן האורגני שנתת קישור אליו יכול להתאים. רשום שהוא מתאים למשאבות דשן, כך שיכול להיות הוא לא גורם לסתימות.
    אולי מכיל "יותר מידי" חנקן. אך אתה נשמע מיומן מספיק כדי לראות עודפים ולתקן את הדישון בהתאם.

בהצלחה!

3. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    תודה אגרונום, קיוויתי לתשובה ממך.
    Hempy bucket זו שיטה של הידרופוניקה פסיבית - אין משאבות וההשקיה לרוב ידנית. מדובר בדלי בגודל 10-15 ליטר שעושים בו חור קטן בגובה 5 ס״מ מהתחתית, וממלאים במצע גידול הידרופוני. התחתית מהווה רזרבואר פסיבי מובנה. הרבה חסידי DWC שעברו להמפי אומרים שהתוצאות לא פחות טובות, ולעומת זאת פשטות המערכת הן בבנייה ובעיקר בתחזוקה השוטפת, הרבה יותר פשוטה. בגישה הקלאסית משתמשים בפרלייט ו-ורמיקולייט ביחס 1:3 אבל בעקבות לא מעט חוות שעת חיוביות על הקוקוס, וזה שממה שהבנתי שומר לחות טוב יותר מפרלייט (ובאיזורי חם מאד בקיץ) אני נוטה להשתמש בשכבה תחתונה של היידרוטון עד לחור הניקוז ומעליה קוקוס. אגב נדמה לי שכתבת בכמה מקומות המלצות להשתמש בשיטה דומה רק לא קראת לה בשם זה...
    כלומר הסוגייה של סתימת משאבות איננה רלוונטית. אז אם אתה אומר שמבחינת חומרי ההזנה הדשן שציינתי מתאים, נראה לי שאני אזרום איתו... אבל רק כדי שאהיה מכוסה... איך נהוג לתת תוספת אשלגן? יש חומרים נפוצים בסביבה ביתית שעשירים באשלגן? אני יודע שניתן לקנות אשלגן ישירות במשתלה אבל בא בשקים של כמה ק״ג...

#3 Hizky434, ‏17/5/14
    נערך לאחרונה ב: ‏17/5/14
  4. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    ראיתי כמה סירטונים בנושא.
    הדשן האורגני מתאים לדעתי.

אני לא בטוח שבאמת תצטרך אשלגן, אך ניתן להשיג אריזות קטנות של 1 ק"ג.
    אשלגן אפשר לתת עם דשנים שמכילים רק אשלגן, כמו אשלגן כלורי (KCl) או אשלגן חמצני (K2O).

אני לא מצליח לחשוב על הרבה חומרים ביתיים שמכילים אלגן נקי.
    אך בבננה אמורה להיות כמות גדולה של אשלגן (בצורה אורגנית).

מקווה שתמשיך לעדכן אותנו בגידול.

בהצלחה!

5. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    במי קוקוס (לא חלב קוקוס, אלא הנוזל שנמצא בתוך האגוז) צריך להיות הרבה אשלגן..

סתם לידע כללי,
    אני חושב שאפילו יהיה עוד יותר אשלגן אם הם טריים (ירוקים) , אבל בישראל תמצא רק בשלים (חומים שעירים, שזה בעצם האגוז שמוגן על ידי הבשר הירוק של אחד טרי ).
    מה שבטוח זה שבטריים יש הרבה יותר נוזלים

6. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    דווקא רעיון נחמד למעוך בננה לתמיסת ההשקיה, או לשים מי קוקוס... ייצאו לי פרחים בטעמים :)? בכל אופן אני מחכה למד dts שיגיע בדואר, אז ייקח לי עוד שבועיים שלושה לפחות עד שאתחיל את הגידול שעליו אני שואל פה. בינתיים גם אני לקראת סיום הגידול הנוכחי.
    ואם כבר פתחתי שרשור אוסיף עוד שאלה - אוטוטו אני מגיע עם אחד הצמחים הנוכחיים לשלב של הפסקת הדשנים ומעבר להשקיה במים בלבד. רציתי לשאול האם ב״מים בלבד״ הכוונה היא גם ללא תוספת סוכרים, או שאפשר להמשיך לשים תוספת סוכרים במים עד הקציר? אני שם כף סילאן על 2 ליטר מים.
    ואגב אני ממש לא מיומן בתחום, כעת זה הגידול הראשון שלי; אני פשוט משקיע הרבה בלמידה ובקריאה.

7. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    אין בעיה להוסיף סוכרים,
    זה יותר 'הכימיקלים עם הטעם הנוראי' מה שאתה רוצה לשטוף החוצה.

8. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    סבבה תודה רבה
    ואגב סוכרים, חיפוש קצר ברשת העלה שסילאן - שכבר בגידול הנוכחי אני מוסיף למים בכל השקיה (בשלב הפריחה), עשיר מאד באשלגן כמו גם בברזל, במגנזיום ובסידן... כלומר תוספת של מעט סילאן לדשן הביו למשאבות דישון שהזכרתי למעלה, אמורה לפצות גם אם יהיה מחסור באשלגן וגם בתוספת מגנזיום וסידן... נקווה שלא ייצא לי יותר מדי סלט.
    בטח כשאתחיל יהיו לי עוד שאלות :)

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!