1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

בקר תאורה דיגיטלי חסין הפסקות חשמל

הנושא בפורום 'עשה זאת בעצמך' פורסם ע"י Hizky434, ‏28/5/16.

1. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    היי,
    לפני שנתיים וחצי כשנכנסתי בפעם הראשונה לעולם הגידול הביתי, חשבתי שאתחיל מגידול בארון. דאגתי מה עושים במקרה של הפסקת חשמל? אז ברור - שמים תאורת חירום... אממה, אם הפסקת החשמל אירעה בשעות החושך של הצמח תאורת החירום לא יודעת שלא להידלק כי עכשיו חושך, נכון? אז מה עושים? מחברים את התאורה בבוקר ומנתקים בערב. אבל זה דורש התעסקות, לפעמים חוזרים מהעבודה אחרי שהצמח כבר בחושך, לפעמים שוכחים לכבות... מה גם שבמקרה של הפסקת חשמל הטיימרים האנלוגיים יוצאים מכיוון וצריך לכוון מחדש - ומה אם הפסקת החשמל הייתה בלילה ועד שהתעוררת בבוקר הצמח כבר מאחר בשעה לתאורה שלו שלא נדלקה עדיין? אז קניתי טיימר דיגיטלי מאיביי ותכננתי לחבל אותו עם מצבר 12V במקביל ולממסר גם את התאורה הראשית וגם את תאורת החירום: http://www.ebay.com/itm/12V-Relay-M...437051?hash=item3f61e6857b:g:u8oAAOSwO~hXIEdn
    אבל למרות הצהרת היצרן לא הצלחתי לתכנת אותו לתכנית מעגלית (כיבוי לפי טיימר ואז הדלקה לפי טיימר ושוב כיבוי וחוזר חלילה במעגליות), מה גם שגיליתי שיותר פשוט לגדל אאוטדור - והפרוייקט נזנח.
    בחורף האחרון נאלצתי לראשונה לגדל אינדור בארון - וכמו שאומרים, מכתוב - היה לי בלגאן בתאורה בשבוע שישי לפריחה, אחרי השקעה של 5 חודשים בצמח - והגידול נדפק ונאלצתי לקצור לפני הזמן יבול דל בגלל התקלה הזו בתאורה. אז נזכרתי שוב בפרוייקט הבקר הדיגיטלי החסין להפסקות חשמל. וכיוון שבשבוע הקרוב אני צריך לנסוע לשבוע לכנס, חשבתי שזו הזדמנות טובה לנסות לבנות את בקר התאורה האולטימטיבי שאני מתכנן בראש כבר שנתיים וחצי.

אז מה צריך?
    1. כיוון שלמרות ששנתיים וחצי חיפשתי - טרם הצלחתי למצוא איך מגדירים את הבקרים הללו למחזור מעגלי. אז צריך שני בקרים כאלו מאיביי: http://www.ebay.com/itm/12V-Relay-M...437051?hash=item3f61e6857b:g:u8oAAOSwO~hXIEdn ביחד 46 ש"ח.
    2. מצבר 12V - מספיק הכי קטן מבחינת נפח בmAh. אני קניתי של 1.2mAh בחנות אלקטרוניקה, עלה 40 ש"ח.
    3. שני ממסרים שמופעלים ב12V, ועמידים עד 220V AC (לפחות אחד מהם). 10 ש"ח כל אחד, כלומר 20 ש"ח ביחד - בחנויות אלקטרוניקה. אני השתמשתי לתאורה הראשית במימסר שלפני 30 שנה אבא שלי הביא לי מחשמליה של מפעל גדול - כדי להיות בטוח שהרכיב יעמוד בזרם חליפין ושלא חלילה יישרף ויעשה צרות. אבל כל ממסר פשוט אמור לעמוד ב220 וולט עד 5 אמפר; כלומר כל עוד התאורה צורכת עד איזור ה800 וואט לא אמורה להיות בעיה. אבל שכל אחד יפעיל בנושא שיקול דעת.
    4. שנאי 12 וולט. היו לי די והותר כאלו זרוקים בבית מכל מיני מכשירים חשמליים שכבר לא בשימוש.
    5. תאורת חירום - אני קניתי מנורת חירום פשוטה מבוססת לד שלפי הצהרת החנות מחזיקה באור חזק עד 4 שעות. בפועל היא נותנת שעתיים של אור אפקטיבי. המצבר הפנימי של מנורות החירום הללו הוא של 6וולט, יש לי בבית מצבר גדול של 6וולט מרכב חשמלי לילדים שכבר לא בשימוש, אולי אחליף לתאורת החירום מצבר בהמשך שייתן תאורת חירום לזמן ממושך יותר במקרה הצורך.

אז מה הרעיון של המערכת? ניתן לראות את השרטוט בתמונה הראשונה.
    הבקרים מוגדרים על תכנית 2 (בהמשך אסביר איך להגדיר אותם בדיוק) שבה בהפעלת מתח לבקר הוא נכנס לזמן OFF שהמגע מנותק, כשנגמר הזמן הוא עובר לON עד שמפסיקים את המתח, או עד שעושים לו ריסט באמצעות הזרמת פינג של מתח לחיבור הCH1.
    הבקר הראשון (הימני בתמונה) אחראי על משך זמן החושך - מרגע שהוא פועל הוא מודד 720 דקות (בערך - יוסבר בהמשך) שזה זמן החושך. כשנגמר הזמן הוא סוגר מעגל, שמוזרם דרכו מתח + של 12V. אחרי שהמעגל נסגר קו המתח החיובי מתפצל במקביל ל3:
    1. נותן מתח לבקר השני - שמודד את זמן התאורה.
    2. נותן מתח לממסר שסוגר מעגל ל220V AC עבור התאורה הראשית.
    3. נותן מתח לממסר שחיברתי בין המתג של הפעלת תאורת החירום, לבין חיבור המתח לנורות עצמן - זה בסה"כ לחתוך עם קאטר את החוטים האדומים שיוצאים מהמתג אל הנורות, ולחבר על הקו הזה את הממסר. אם יש שני מצבים לתאורת החירום אז ייצאו חוטים שחורים, אדומים ובעוד צבע - בד"כ צהוב או כתום. אז השחורים משאירים כפי שהם, את כל היתר שיוצאים מהמתג אל הנורות לחתוך, לאגד יחד ולחבר ממסר ביניהם לבין המתג. מה שזה אומר שכשהטיימר הימני מסיים למדוד את זמן החושך, הוא מדליק גם את התאורה הראשית דרך הממסר, אבל הופך גם את תאורת החירום לאקטיבית - כלומר אם תהיה הפסקת חשמל, נורת החירום תאיר.
    הבקר השני (השמאלי בשרטוט) מגדיר את זמן האור - כלומר, הוא מודד 720 דקות (שוב, יוסבר בהמשך למה זה בערך ולא בדיוק) - של זמן תאורה. בסיומן הוא סוגר מעגל למתח של 12V שמחובר לערוץ CH1 בבקר הראשון. שזוכרים מה הוא עושה? עושה ריסט לבקר הראשון. כלומר - כשנגמר זמן התאורה הבקר השני מזרים מתח שגורם לריסט בבקר הראשון - כלומר ניתוק המגע שמזרים 12V + לממסרים ולבקר השני - מה שיביא לכיבוי התאורה הראשית, ניטרול תאורת החירום (גם אם תהיה הפסקת חשמל בזמן החושך תאורת החירום לא תאיר - כיוון שהממסר בקו המתח לנורות פתוח ולא יועבר מתח לנורות גם אם תהיה הפסקת חשמל בזמן הזה), ותחילת מדידת מחזור חושך חדש. וחוזר חלילה.
    כמובן - אם הייתה דרך להגדיר את הבקרים הללו למחזור מעגלי לא היה צורך בשני בקרים, היה מספיק בקר אחד שהיה פותח וסוגר את שני הממסרים לפי מחזורי אור וחושך מתוכנתים מראש - אבל כאמור ניסיתי לא מעט נסיונות ולא הצלחתי להביא למחזור מעגלי אינסופי (כלומר שחוזר על עצמו ולא מפסיק אחרי מחזור אחד של אור - חושך). אם מישהו יצליח להבין איך מגדירים מחזור מעגלי שכזה בבקרים הללו - אודה אם תכתבו פה איך עושים את זה. בכל אופן כאן פירטתי את המנגנון עם שני בקרים מתוך ידיעה שזה בטוח עובד.
    חשוב לציין לגבי המתח לבקרים ולממסרים - כל המתח מגיע בעצם מהבקר הראשון, שמקבל 12V משנאי ביתי. במקביל להזנת המתח למערכת מהשנאי, חיברתי מצבר עופרת קטן של 12V, שפועל בעצם כמנגנון אל-פסק. כלומר, כל עוד יש אספקת מתח מהשנאי (החשמל תקין) - הוא צרכן נוסף במקביל לבקרים ולממסרים, ונטען. ברגע שיש הפסקת חשמל ונפסקת אספקת המתח מהשנאי, המצבר הופך למקור המתח ומזין את המערכת ב12V מהזרם שנטען בסוללה. ככה שהמערכת תמשיך לתפקד עוד כמה שעות טובות לתוך הפסקת החשמל. סביר להניח שהמצבר של נורת החירום ייגמר הרבה לפני שייגמר המצבר חירום של הבקרים - צריכת הזרם של המערכת די נמוכה, זה יכול להחזיק ככה לדעתי איזה יום יומיים בכייף לפני שהמערכת תפסיק לקבל מתח ותצא מהמחזור שתוכנת.
    אז איך מגדירים את הבקרים?
    לכל בקר כזה יש 4 כפתורים, ו4 מסכי תפריט.
    הכפתורים משמאל לימין:
    1. הכי שמאלי - לחיצה קצרה בזמן שהבקר במהלך מדידה מראה כמה זמן נשאר למדידה. לחיצה ארוכה נכנסת למצב הגדרות. כשהבקר במצב הגדרות אז לחיצה על הכפתור הזה מעבירה למסך ההגדרות הבא, לחיצה ארוכה שומרת את ההגדרות ומפעילה את התכנית שהוגדרה.
    2. מעביר בין המקומות (יש 4 מקומות לספרות מ0 עד9, הכפתור הזה נע בין המקומות להגדרת נניח משך זמן ההפעלה בדקות).
    3. מעלה ערך ב1
    4. הכי ימני - מוריד ערך ב1.
    אז אלו ההגדרות שאני משתמש בהן ובדרך אסביר גם על מסכי ההגדרות:
    1. מסך ראשון - מספר תכנית. אצלי מוגדר תכנית 2 שמשמעה שכאשר הבקר מופעל המתג הימני פתוח, כלומר אין מגע, וכאשר נגמר זמן המדידה הימני נסגר והשמאלי נפתח. הכוונה ב"מתג הימני" - בחלק השמאלי של הבקר יש 3 מגעים - האמצעי מהם הוא המקור (נניח למתח 12V), וכשהימני (שקרוב אלינו כשמסתכלים על הבקר מכיוון הכפתורים) פתוח, השמאלי (שרחוק מאיתנו) סגור ולהיפך.
    2. בחירת משך הזמן שהבקר פועל לפני שהוא סוגר את המגע - בחושך אצלי מוגדר 726 דקות, ובאור 722 דקות. הסיבה לפער היא ש... מדובר במוצר סיני! טוב ויפה שהיצרן טוען שהבקר מדייק במאית השניה, אבל בפועל לכל אחד מהמכשירים האלו (מבין השניים שיש לי לפחות) יש סטייה קבועה. באחד מהם זה סטייה של סביב חצי שנייה בדקה, ולשני סטייה של סביב שליש שנייה כל דקה. חשוב למדוד בדיוק עם סטופר את הזמן שהבקר עובד ולחשב כמה צריך לפצות בתוספת או הורדה של כמה דקות ספורות כדי שהמחזור אכן יהיה של 24 שעות בדיוק. תחשבו שסטייה של דקה בכל יממה מביאה לזה שתוך 30 יום זמן התאורה יזוז בחצי שעה. אפשר גם אחת לכמה ימים לעשות ריסט למערכת (באמצעות קצר בין ה+ לCH1 בבקר החושך) בשעה קבועה וככה לוודא שלא מתפתחת סטייה גדולה מדי.
    3. כאן זה אמור להיות ההגדרה של TIME2 בתכניות המעגליות. שכאמור לא הצלחתי להגדיר. אצלי זה מוגדר כאן 9000.
    4. יחידת הזמן שלפיה הבקר מודד זמן. כדי שהיחידות יהיו של דקות צריך להיות מוגדר 6000. ואגב למי שעלה לו הרעיון לנסות לתקן את הסטייה של הבקר באמצעות הערך הזה - ניסיתי את זה, מסתבר שבתכנית 2 הבקר מאפשר יחידות מדידה רק בשניות שלמות, אי אפשר לתקן סטייה של חצי שנייה משם.

בכל אופן - מצרף תמונות גם של התרשים, וגם איך זה נראה מאורגן הכל יפה בתוך קופסת אוכל מפלסטיק, ויחד עם הצמח בארון שיהיה קצת ירוק בעיניים :)

קבצים מצורפים:

2. vvasili

vvasili אחד שיודע

לייקים:
    533
    וואו אחי כל הכבוד על ההשקעה, וההסבר המפורט!!. תודה רבה!

תגיד לכמה זמן תאורת חרום מספיקה? בו נגיד אני שם 80w

3. vvasili

vvasili אחד שיודע

לייקים:
    533
    ושאלה נוספת, לא יותר פשוט לקנות שעון שבת שבא כבר עם סוללה כזה שאתה מחבר ללוח ( למקרה של הפסקת חשמל הוא ממשיך לעבוד)
    ופשוט לחבר תאורת חרום לשקע אחר בחדר שלא קשור לשעון השבת.

יעני ברגע שיש אספקת חשמל תאורת חרום נדלקת ובלי קשר לזה הטימר ממשיך לעבוד ( יעני השעון) וכשהחשמל חוזר הכל פשוט ממשיך לעבוד כרגיל

https://anonfiles.com/file/750ff469c6586e0211f184e38693b2e4

#3 vvasili, ‏28/5/16
    נערך לאחרונה ב: ‏28/5/16
  4. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    תלוי מן הסתם מה קיבולת הסוללה של תאורת החירום. תרשום את הפרטים המדוייקים של הספק הנורות בוואט של הנורות, את מתח הסוללה ואת הקיבולת שלה בmAh ואסביר לך איך לחשב.
    בעיקרון תאורות החירום ברובן מתוכננות לתת תאורה אפקיבית בעוצמת ההפעלה הגבוהה לסביב שעתיים. רוב תאורות החירום באות עם מתג high / low כשהlow זה בד"כ חצי או שליש מהנורות - כלומר ייתן תאורה אפקטיבית לפי 2-3 זמן. אבל השאלה אם התאורה הנמוכה מספיקה בשביל שהצמח לא ייתבלבל. במקרה הכי גרוע אם לא מספיק, או אם רוצים ללכת על בטוח ומוכנים להשקיע - אין בעיה להחליף את המצבר הפנימי של סוללת החירום למצבר עם קיבולת גבוהה יותר. נניח בשלי זה 6 וולט סביב 1.8 Ah ויש לי מצבר 6 וולט של אופנוע חשמלי לילדים בקיבולת 5Ah כלומר כמעט פי 3 יותר קיבולת. אז יכול להיות שאחבר את המצבר 6 וולט הזה במקביל למצבר ה6 וולט הפנימי של סוללת החירום (לא זה של ה12 וולט שמופיע בשרטוט). מצברי 6 וולט הם די זולים בחנויות אלקטרוניקה, שווה להשקיע בזה ושיהיה ראש שקט

5. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    הייתי שם, זה פתרון חלקי.
    מה אם בונים מערכת כמו שהצעת, ובאחת בלילה יש הפסקת חשמל של שעתיים? אתה ישן לך בניחותא ובארון הגידול שלך נדלקת תאורת החירום, כי תאורת החירום לא יודעת שעכשיו הצמח אמור להיות בחושך. ולצמח שלך זו תהיה הפתעה מעניינת שפתאום יש אור כשאצלו אמור להיות אמצע הלילה. במנגנון שאני בניתי גם ההדלקה של תאורת החירום מותנית בטיימר הכללי של המערכת, והיא תידלק רק אם תהיה הפסקת חשמל בזמן האור של הצמח; אם אחת בלילה בארון אצלי ויש הפסקת חשמל, תאורת החירום אצלי לא תידלק, ובמערכת שאתה מציע כן.

vvasili אוהב/ת את זה.
  6. vvasili

vvasili אחד שיודע

לייקים:
    533
    וואלה צודק אחי לא חשבתי על זה.

ושאלה שלא קשורה ל חשמל, כמה זמן של אספקת חשמל באמת פוגע בצמ?? יש לך מוסג, כי באזור שלי דווקה יש הרבה

7. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    מה שאני תמיד הבנתי מההסברים זה שהקריטריון הוא לחשוב איך אתה כבן אדם היית מגיב למצב כזה. נניח באמצע היום אתה הולך ברחוב ופתאום משום מקום חושך? מן הסתם אתה נבהל. אם החושך נעלם אחרי דקה שתיים אתה חוזר לעצמך, מנסה להבין מה קרה, חוזר לשיגרה ונשאר קצת ערני אבל אם הכל בסדר אז לאט לאט אתה שוכח מהעניין. אבל אם החושך פתאום נמשך לשעה? זה כבר עלול להשפיע עליך לגייס מנגנוני הגנה, פיזיולוגיים ופסיכולוגיים, ובמקרה של הצמח היכולת שלו להגיב זה לפתח פרחים זכרים כדי להגדיל את הסיכויים להפריה ושימור הגנטיקה של הצנח באמצעות ההפריה העצמית הזו. לי בגידול הקודם הספיק בפעם הראשונה איחור של שעה במשך האור כדי להביא להופעת פרחים זכרים; אחר כך שכחתי את האור 40 שעות ברצף וזה כבר דפק את היבול לגמרי. הלקח הצורב של הטעות הדבילית ההיא אז הייתה המוטיבציה העיקרית לפרוייקט הנוכחי ☺
    סיכום אחרי יממה שהמערכת עובדת - הכל עובד עשר, יש איחור של 12 שניות ביממה מבחינת מחזור הזמן של הבקר. לא נורא. צריך להשאיר את הקופסא קצת פתוחה שלא ייתפתח שם חום, זה בכל זאת יושב מעל הרפלקטור גם, אז צריך להפוך בין הבקרים. כי אחד מהם מאיר קבוע כשהוא פועל והשני רק כשלוחצים על אחד הכפתורים ויתר הזמן רק נורת ביקורת קטנה שלא תפריע לחושך של הצמח. במיוחד שהיא בקופסא מעל הרפלקטור.

8. flox

flox קנאביסט על

לייקים:
    220
    תאורת חרום לא נותנת מספיק אור
    הדרך הכי פשוטה לפי דעתי זה מצבר שנטען מהחשמל וממיר מתח ל220 וולט ומימנו לתאורה ולמאווררים
    אבל אם אתה שואל אותי זה דיי מיותר. בעיקר בקיץ שאין כמעט הפסקות חשמל ותמיד אפשר להוציא לכמה שעות של שמש..

9. vvasili

vvasili אחד שיודע

לייקים:
    533
    הרעיון של תאורת חרום זה לא לתת לצמח מלא אור פשוט למנוע מצב שהצמח מקבל חושך מלא ושלא יקבל סטרס, גם אם יש לך 50/80 וואט זה מספיק טוב לכמה שעות.

10. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    ברור לזה הכוונה. הייתה לי מחשבה גם לחבר קבוע במקביל נורת 12 וולט שתאיר בכל מקרה בזמני אור של הצמח אבל הנורות האלה נשרפות מהר. בכל אופן קראתי פעם שהקריטריון זה אור שאפשר לקרוא בו, שתוספת אור כזו בזמני החושך מבלבלת את הצמח לחשוב שאור. הסקתי מכך שזה מספיק כדי שבמקרה של הפסקת חשמל בזמן האור הצמח לא יחשוב שלילה... ☺

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!