1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

מדריך עומק לתאורה

הנושא בפורום 'גידול למתקדמים' פורסם ע"י שמיל החתול, ‏7/7/16.

1. שמיל החתול

שמיל החתול קנאביסט

לייקים:
    176
    כל מה שצריך לדעת על אור בגידול פנים-

לפני שאתם מתחילים לקרוא יש הרבה מושגים שהם קצת "גבוהים" אבל כדאי להבין באמת מה אתם עושים ולבנות/לקנות תאורה בצורה חכמה אתם צריכים להבין מה אתם עושים, אל תתעצלו תקראו בגוגל מה שלא הבנתם או בrollitup.
    אני מביא לכם פה את המידע שחלקו למדתי באונברסיטה, וחלקו למדתי ב rollitup (מי שעוקב שם יבין מה היוזר שלי שם) בעזרת כמה חברים, יוג'ין הבעלים של PCL stardustsailor , רובין מ northern grow light ששניהם עושים אחלה מוצרים ונגיע לזה בהמשך ( אני לא הולך להמליץ עליהם כי גם יוג'ין וגם רובין שלחו לי כמה מתנות ) , suprspl growmau5, ועוד כמה חברים מהפורום שם.

אור-

קרינה אלקטרומגנית שהיא מחזורית בשדה החשמלי והמגנטי המתפשטת במרחב.
    שזה בעצם גל אלקטרומגנטי. חזית הגל של הקרינה האלקטרומגנטית מתקדמת בריק במהירות קבועה, שהיא מהירות האור.

הקרינה האלקטרומגנטית היא גם שטף של חלקיקים הנקראים פוֹטוֹנִים, שהם היחידה הבסיסית ונושאי הכוח האלקטרומגנטי, וגם גל שמקיים את כל התכונות של גלים.
    קרינה אלקטרומגנטית נושאת אנרגיה ו
    תנע ועשויה להעביר אותם לחומר עמו היא באה במגע - למשל, הצמח לוקח את האנרגיה האלקטרו מגנטית והופך אותה לאנרגיה כימית וככה הוא גדל
    הקרינה האלקטרומגנטית כוללת את הסוגים הבאים, בסדר תדירות עולה: גלי רדיו, גלי מיקרו, תת-אדום, אור נראה, קרינה על-סגולה, קרני רנטגן וקרינת גמא.

אורכי גל- זה המרחק בין השיאים של הגל ומה שאנחנו מכירים בתור NM

פוטון-
    הוא החלקיק היסודי המייצג מנה של אור הנושא את הכוח האלקטרומגנטי. הוא אחראי לתופעות הקרינה האלקטרומגנטית השונות בכל אורכי הגל, ובכללן מגוון רחב של תופעות פיזיקליות הכוללות את צבעי האור.
    הפוטון משתנה בכמות האנרגיה שלו בין אורכי הגל והכמות שלו.

לדוגמא- אם ניקם 1W אור ב400NM ו1W אור ב700NM, ב400 יהו פחות פוטונים אבל כל אחד יהיה עם יותר אנרגיה וב700NM יהו יותר פוטונים עם פחות אנרגיה לכל פוטון, בשני המקרים יהיה סהכ אותה אנרגיה, אבל ב700 יהיה יותר פוטונים, בהמשך נבין מה זה עוזר לנו

PAR- קרינת אור אקטיבית לפוטוסינתזה- זה התחום בתוך האור שבו הצמחים יכולים להפוך קרינה אלקטרומגנטית לאנרגיה כימית.

PFF- זרם פוטנים לפוטוסיתזה, זה מדד שמודד כמה אור זמין לצמח בכל שניה המנורה נותנת או כמה PAR בכל שניה, זה לא מודד כמה פוטונים מגיעים לצמח, היחדות זה מיקרומול/שניה או μmol/second.

PFFD -צפיפות הזרם פוטנים לפוטוסיתזה, זה מדד שמודד כמה אור זמין מגיע לצמח או לשטח מסויים, היחדות זה מיקרומול/שניה/מ"ר .

בוא ניקח את הPFF ו PFFD בצורה של מים כדאי להבין מה זה אומר, נגיד שאני משקה 2 מ"ר ב 10 ליטר בשניה, הPFF יהיה 10ליטר/שניה, הPFFD יהיה 10 ליטר/שניה/2 מ"ר= 5 סמ"ק לס"מר, אם נגדיל את השטח ל 4 אז הPFF נישאר אותו דבר אבל ה PFFD הופך ל 10/שניה/4 מ"ר = 2.5 סמ"ק לס"מר.

אז אחרי שהבנו את הבסיס, הכלל הבסיסי זה שאנחנו רוצים PFFD של מעל 750 בכל החלל שלנו.

ספקטרום-
    כולנו מכירים את הגרף עם שני הפיקים של הכלורפילים, שהגרף הזה הגיע מלקיחת הצמח בידוד הכלורופיל עם אלכוהול ומדידה שלו וככה בהתחלה יצרנים יצרו מנורות לד עם 660 ו440 אדום וכחול אבל המנורות האלה לא נתנו תוצאות טובות.
    למה? כי בכל אורך גל הצמח קולט אנרגיה אלקטרומגנטית באחוז שונה כמו שתראו בגרף הבא שמבוסס על המחקר הזה
    http://ww1.prweb.com/prfiles/2014/10/03/12224241/par_light_mccree_curve.jpg
    http://www.inda-gro.com/IG/sites/default/files/pdf/ACTION-SPECTRUM-KJMCCREE.pdf
    כמו שאתם רואים כל האורכי הגל משחקים תפקיד (גם האור הירוק נקלט בחלקו ע"י הצמח ) בפוטוסיתזה והפיק הוא בין 600-630
    לכל יצרן יש ספקטרום שונה קצת וכל אחד מהם הוא טוב ונותן השפעה קצת אחרת, לדוגמא המנורות של אפצ'י שלכל אחת ספקטרום שונה ( שנקנתה ע"י נאסא)
    http://www.apachetechinc.com/img/stats-graphs.png

אז למה בעצם ספקטרום שמכיל את כל האורכי גל הוא יעיל?
    כל אורך גל משפיע בצורה אחרת על הצמח ומוערר תהליכים שונים, האינפרא-אדום למשל אחראי להכנסת הצמח למצב לילה, ואם תיארו אותו ל10-15 דקות רק באינפרא אדום בסוף היום הצמח ילך לישון, במצב רגיל לוקח לו שעתיים להבין שלילה עכשיו.
    ויש מגדלים שנעזרים באינפרא כדאי להאריך את שעות האור בפריחה ל14 שעות ומקבלים אחלה תוצאות.
    עוד דבר מעניין בשילוב של אורכי גל אדומים זה אפקט אמרסון, וכאלה אפקטים בטוח קיימים גם עם אורכי גל אחרים.

בגלל שבתחום האדום של אורכי הגל יוצאים יותר פוטנים אז אור אדום 620-750 יתן יותר PFFD מאורכי גל אחרים ולכן רוב היצרנים ישימו יותר אדום משאר הגוונים

שטח כיסוי וחדירה
    מנורות מרוכזות (נלג ומנורות לד שבאות כפנאל צפןף) מייצרות PFFD מרוכז מתחת למנורה וככל שמתרחקים ממרכז המנורה הPPFD יורד כמו התמונה הזאת-
    http://www.bmlhorticulture.com/content/images/Competitor_PAR_Map_at_12_Inches.png

מנורות שבאות בברים מפוזרים (כמו הספיידר של BML) - מחלקות את הPFFD בצורה יותר אחידה -
    http://www.bmlhorticulture.com/content/images/SPYDR_PAR_Map_at_12_inch_over_4x4.jpg

אחת הבעיות עם נלג זה האינפרא-אדום בנלג יש 15% מהPFF באינפרא-אדום מה שמייצר חום.

השטח כיסוי זה הPFFD.

חדירת אור מעבר לצמרות מגיעה רק ל 15% מהPPFD שהיה על הצמרות, לכן במנורות עם ריכוז של PFFD במקום אחד יהיה צימוח לא אחיד, איפה ששיהיה מספיק PPFD הפרחים יגדלו גם בקומות התחתונות.

המגדלים המציאו הרבה שיטות להתגבר על זה כמו SORG ואם נשלב שיטת גידול עם שיטת תאורה נקבל תוצאה טובה יותר.
    אחד הפתרונות עם נלג זה מנוע שמסובב או מזיז את המנורה וככה הPFFD נהיה יותר אחיד.
    או לד בברים וSORG זה שילוב טוב, כי אפשר לשים את המנורה קרוב לצמרות

יעילות ואפקטיביות-
    מנורה לוקחת אנרגיה חשמלית ומעבירה אותה לקרינה אלקטרומגנטית, התהליך עצמו לוקח גם אנרגיה שמתבטאת בחום.
    נלג מוציא על כל וואט 35% אור ו65% חום
    לדים זה עניין משתנה ובמדריך הבא נסביר בדיוק איך זה עובד.
    לדים יכולים להיות מ30%-70% יעילות, זאת אומרת יכול להיות לד אחד שיקח 1000W ויתן פחות PFFD מלד שיקח 300W

חלק 2 - יצרני עילית, יצרנים למגדלים ויצרנים מגדלים
    פה אני מתייחס ללד,

טוב נתחיל מדבר פשוט-
    יצרן שלא מספק לכם 2 נתונים אל תקנו ממנו רוב היצרנים לא ירשמו את זה אבל במייל הם ישלחו לכם-
    PFF ןPFFD .

יצרני עלית
    זה יצרנים שמייצרים מוצרים לשוק החקלאי/מסחרי
    עולה הרבה אבל האיכות של המנורות האלה עולה על כל דבר אחר
    https://www.illumitex.com/product/powerharvest-w-10-series/כלות את כל האחרים-
    http://www.hortilux.nl/
    http://www.lighting.philips.com/main/products/horticulture.html

יצרנים למגדלים -
    אתם מכירים אותם ואם יש צורך אני ילנקק פה,
    יש את המקצועים כמו קינגספקטרום, קליפורניה לייטהאוס , אפצי , ביאמל
    ויש את הדרג השני שזה כמעט כל השאר-
    כמו מארס או כל פיירמה אחרת, מארס נגיד יצא לי לדבר איתם במייל כי רציתי להבין את הנתונים של המנורה והם אמרו לי: "we know to bulid light no grow plant "

ויש את הסוג היצא דופן של מגדלים שהפכו ליצרנים-
    https://www.pacificlightconcepts.com/about-plc/ זה החברה של יוג'ין וכרגע הוא שולח רק בתוך ארהב אבל שווה לחכות שהמנורה החדשה שלו תצא.

זה האתר של רובין https://northerngrowlights.com/collections/all

אני לא הולך להמליץ עליהם אבל תסתכלו איך אמור להייות מידע על מנורה, חוץ מזה שהם בקוד פתוח ומוכרים חלקים ומועדדים אנשים לבנות מנורות משלהם.

בפרק הבא נבין איך בונים מנורה כמו שצריך

2. גנג'יאל

גנג'יאל קנאביסט

לייקים:
    63
    מה אתה אומר על מנורת MH בשלב צמיחה? לפי מה שכתבת בגלל שאין אינפרא אדום לוקח לו יותר זמן לישון וגם ככה בצמיחה יש לו רק 6 שעות. בקיצור מומלץ MH בצמיחה?
    כל הכבוד על המדריך המפורט.

3. שמיל החתול

שמיל החתול קנאביסט

לייקים:
    176
    עד כמה שאני יודע יש אינפרא אדום במטאל הייד, הכוונה היא לתת אור רק של אינפרא אדום כמו שקיעה בטבע וזה גורם לצמח לישון.
    מטהל הייד זה טוב לצמיחה, אם אתה מגדל מחזור ארוך נגיד חודש וחצי צמיחה ואז פריחה, הצמח גדל פחות לגובה ויותר צפוף, המרחק בין הפרקים יהיה יותר קטן, עם נלג הצמח יגדל יותר מהר והמרחק בין הפרקים יגדל. וזה יותר יעיל אם אתה עושה מחזור קצר.
    הרעיון הוא להתאים את התאורה לדרך שאתה מגדל

http://gothamproductsinc.com/ebay/Bulbs/MH-400w/mh-400w-spectrum-analysis.jpg

גנג'יאל אוהב/ת את זה.
  4. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    אינפרה אדום = חום.

5. שמיל החתול

שמיל החתול קנאביסט

לייקים:
    176
    ידוע וכתוב.
    אני התייחסתי לזה שאור מעל ה700 גורם לצמח להבין שלילה עכשיו, מספיק 10 דקות עם ממש מעט אור כדאי לגרום לצמח ללכת לישון

6. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    זה לא מדוייק.

7. שמיל החתול

שמיל החתול קנאביסט

לייקים:
    176
    אל תרשום לא מדוייק תסביר, אני מכיר לפחות 10 מגדלים שהצליחו עם הטכניקה הזאת לעשות הפרחה עם 14 שעות אור בלי הרמים וכאלה.

8. סוטולבוטול

סוטולבוטול קנאביסט על

לייקים:
    499
    כל הכבוד אחי על ההשקעה !

שמיל החתול אוהב/ת את זה.
  9. Benson

Benson חבר חדש

לייקים:
    11
    סחתן!

10. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    אתה לא יכול לתת לצמח חום והוא יחשוב שזה לילה.
    אם אין אור בטווח שבין 400 - 700 ננומטר הצמח יתחיל לצבורר פיטוכרום (מאין הורמון צמחי) מסויים.
    כאשר הכמות עולה מעבר לסף מסויים, הצמח יתחיל לפרוח.

11. גנג'יאל

גנג'יאל קנאביסט

לייקים:
    63
    דווקא חשבתי לעבוד עם שני ארונות. ארון אחד 60X60 לצמח אם וייחורים עם MH 150 או 250w. אולי אצליח גם להצמיח שם בקטנה שלב ראשון בעציצים קטנים. ארון שני 80X80 עם 600w דואל ספקטרום משנק דיגיטלי.
    אז לדעתך עדיף דואל ספקטרום גם בארון הקטן? כדי שיצמחו יותר מהר לגובה?

12. שמיל החתול

שמיל החתול קנאביסט

לייקים:
    176
    שים MH 250 בארון הקטן ונלג דואלית בגדול, ככה היה לך את כל האופציותת

גנג'יאל אוהב/ת את זה.
  13. love growing

love growing קנאביסט

לייקים:
    75
    שמיל שבת שלום.ייחורים לא צריכים תאורת מיטאל הלייד.יש בה בלי שום קשר כמובן בהתייחסות למעלה קרינת uv ,לא a ולא b.מה מסכן הבן אדם צריך לדעת את כול השטויות הנל.איזה תאורה בנניח 2000 שח אפשר לבנות?

14. שמיל החתול

שמיל החתול קנאביסט

לייקים:
    176
    במטאלהייד יש UVA 380-400 , את המידע למעלה בדיוק בן אדם צריך כדאי לבנות תאורה, או שתלך בגישה של אנשים ששולחים לי הודעות בפרטי, רוצים לקנות ציפים ב5000 שקל להריץ אותם בזרם נמוך ולתלות אותם על מסילות גבס ועם מאוורר של מחשב. בהצלחה עם זה.

אם היית טורח לקרוא רשמתי שבקרוב אני אעשה מדריך מפורט לבניית תאורה, ואני בקשר עם כמה ספקי אלקטרוניקה ויצרני אלומיוניום כדאי לעשות סטים להרכבה עצמית של מנורות שיהיו יעילות, לא יקרות ומודולריות.

ובקשר למטאל הייד זה אחלה מנורה ליחוריים ואמהות, הרבה אור כחול שמעודד השרשה ומנוע התארכות של הצמחים.
    יחוריים לא צריכים מטאל הייד, לא צריך מזגן, לא צריך דשנים טובים.
    אני מעדיף להבין מה אני עושה ואיך וככה אתה מעלה את הממשוואה של כמה כסף אתה משקיע ומה אתה מקבל.

15. love growing

love growing קנאביסט

לייקים:
    75
    המקצוע שלי זה לא אור חמוד תפסיק לכעוס

16. love growing

love growing קנאביסט

לייקים:
    75
    מנורה טובה לייחורים כן להשרשה פחות

17. love growing

love growing קנאביסט

לייקים:
    75
    נכון בנוסף על זה יש גם uv אחר,זה מה שאמרתי,בנוסף.כעסן

18. שמיל החתול

שמיל החתול קנאביסט

לייקים:
    176
    מה יחוריים עושים אם לא להשריש?
    לא כועס אחי קודם תקרא אחר כך תבין ואז תלך לבנות מנורה, אי אפשר לעשות משהו בלי להבין מה אתה עושה

hydrotony ו-vvasili אוהבים את זה.
  19. שמיל החתול

שמיל החתול קנאביסט

לייקים:
    176
  20. hydrotony

hydrotony אחד שיודע

לייקים:
    1,162
    מה אתה אומר פה בכלל?

סוטולבוטול ו-vvasili אוהבים את זה.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!