1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

יומן גידול ירושלמי - מעודכן ל-31.12.2013

הנושא בפורום 'יומן גידול' פורסם ע"י גוזון, ‏31/12/13.

1. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    35 יום להצצה וזה כבר מתחיל להיראות כמו שיח אמיתי :)

IMG_20140116_132108.jpg

במרכז בעציץ הקטן יותר זה ה-northern blue בן שבוע וחצי סך הכל, שהצטרף היום לאחיותיו הגדולות בארון הגידול לאחר שהיה במשטר אור של 24 במשך עשרה ימים. ממה שקראתי מדובר בזן שיגדל פחות מה"ביג בנג" (60-70 ס"מ מקסימום), ולכן הוא "נדחף" בעציץ קטן יחסית של 7 ליטר בין אחיותיו הגדולות, שאמור להספיק לו. כמו שאגרונום אמר, אני יכול להישאר במשטר אור של 18/6 עד סוף מחזור הפריחה, כך שאין לי בעיה עם זה שהוא צעיר משאר הצמחים בחודש.

התחלתי להתעניין בקשירות, קראתי קצת וראיתי סרטונים. אני לא לגמרי בטוח שאני צריך לקשור, מה גם שאין לי בזה ניסיון ולא מכיר את הטכניקה. הבנתי שהקשירה נועדה למקסם את שטח הגידול של הצמח, לאפשר לאור לחדור גם לענפים התחתונים, וליצור פרחים עשירים יותר לא רק בצמרת. אבל כשאני מסתכל על לפחות שניים מהצמחים שלי, אני רואה שהם מתפתחים יפה מאוד גם לצדדים, וממש לא גודלים רק לגובה, כפי שניתן לראות בתמונה הזו:

IMG_20140116_132046.jpg

ובזו

IMG_20140116_132057.jpg

כך שאם הצמח מתפזר יפה גם לצדדים - אולי כדאי להימנע מהקשירה, במיוחד לאור העובדה שאני כאמור לא ממש מבין בזה, לא עשיתי את זה מעולם ומפחד לעשות נזק. מה דעתכם?

הוספתי מאוורר קטן. ה"מנטור" לענייני גידול שלי הסביר שלמרות שיש לי סירקולציה טובה של אוויר בארון (הוא לא הרמטי, יש רווח קטן מהדפנות לרצפה), הצמח צריך את המאוורר כדי לחזק את הגבעול שלו. הסביר שהעלים צריכים קצת להתנופף ברוח, לא סערה. שמתי את המאוורר על טיימר שנותן לו רבע שעה בכל חצי שעה, פשוט כי אני מפחד שיוריד מדי את הטמפרטורה בבית הגידול שגם כך לא גבוהה במיוחד, ומסתמכת על נורת הגידול לחימום בשעות הלילה. אין לי מד חום וכאלה, אבל בבדיקה עם היד נראה שהמאוורר באמת מוריד את הטמפרטורה בכמה מעלות. אולי אני צריך להרחיק אותו קצת מהצמחים (ללמעלה) שיהיה פחות רוח אבל גם פחות קר, מה דעתכם?

לפי החישוב שלי הבנות צריכות לעבור למצב פריחה בעוד כשבוע וחצי-שבועיים. כפי שהסביר המנטור, אני מחפש מדי יום מעין "גולגולים" קטנים בצמתים של הענפים, שהם הסימן להתחלת הפריחה, כדי להתחיל ולתת להם את הביו מקס והביו בלום. אני מקווה שהבנות יגדלו עוד קצת לפני שתתחיל הפריחה, אם כי אמרו לי שגם בפריחה הן ממשיכות לגדול.

תמונה אחרונה

IMG_20140116_132035.jpg

2. ganjaboll

ganjaboll קנאביסט

לייקים:
    70
    לדעתי הצמחים צומחים ממש יפה.. גידול ראשון אל תנסה לעשות יותר מידי דברים מיוחדים.
    גם כי אין לך הרבה ניסיון בנושא, וגם כי אתה צריך נקודה טובה להשוואה.
    גידול שני תנסה קשירות, ותראה איך זה משפיע על הצחים בתנאי הגידול שאתה מספק.
    עם כל גידול תנסה טכניקות חדשות ותראה מה משפיע באופן חיובי ומה פחות.
    גידול שלישי כבר תתחיל לנסות טכניקות מרובות על מספר צמחים ותנסה להבין איך כל זן אוהב שמגדלים אותו.
    עם הזמן בא הידע והניסיון, אל תנסה להקדים את המאוחר ולקפוץ מעל הפופיק :)

לפי מה שציינת אתה במסלול הנכון לפרחים איכותיים.
    רק תזכור לעשות שטיפה לפני הקציר, ולתת דגש על יבוש ויישון.. אבל שתגיע לשם אני מבטיח לתת לך טיפים קטנים שישפרו לך את האיכות של החומר.
    לגבי הטמפרטורה, רק מידי לא יהיה להם זה בטוח. אתה בחיים לא תגיע בחדר לטמפרטורה שתזיק לצמח.
    הם יצמחו לך אחלה גם ב20 מעלות.
    מה שכן, אני הייתי אומר שנורה 250w היא קטנה מידי.. אני הייתי משתמש בנורה של 600w על חצי מהחלל גידול שלך.
    כי כמה שיותר אור, יותר טוב.. ואם אתה מסוגל שהיה קר מספיק עם נורה של 600w, אז עדיף שתביא נורה של 600w.
    בספקטרומים אני גם לא כולכך מבין, אבל גם בנושא הזה אני מבין שכל המוסיף הרי זה משובך.. ככה שאם קר, אתה יכול לזרוק בכיף עוד מנורה של 400w עם ספקטרום שמתאים לפריחה.
    רק שהפעם תזמין אותה מחו"ל ויצא לך זול בהרבה.

#22 ganjaboll, ‏16/1/14
    נערך לאחרונה ב: ‏16/1/14
  3. alechko

alechko קנאביסט

לייקים:
    4
    גוזון התקדמות יפה ! ניראה בריא וטוב :)
    גנג׳ה אתה יכול לראות את הנקבה שלי ביומן ולאמר את דעתך גם , פרסמתי תמונות מעודכנות .

#23 alechko, ‏16/1/14
    נערך לאחרונה ב: ‏16/1/14
  4. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    נראים מצויין.

ההתפתחות של הצמחים מאוד יפה.
    אם אתה לא מבין או לא רוצה להיכנס ל "קשירות\קיטומים" אז אין צורך להיכנס לעיניין עכשיו.
    המטרה היא שהצמחים יהיו מעוצבים בצורה של שיח, בינתיים נראה שאתה בכיוון הנכון.

אני לא חושב שצריך להרחיק את המאוורר. הוא נראה קטן.
    חשוב לזכור, החום שאתה מרגיש באמצעות הידיים שלך הוא לא מה שהצמח מרגיש!
    כדאי שתקנה מדחום אנלוגי רגיל. הוא מאוד יעזור לך בבקרה וניטור של החום בחדר.

שיהיה בהצלחה!

5. עידן

עידן חבר חדש

לייקים:
    2
    פשוט מקנא בך איזה כיף לך :)

תמשיך ככה חבר!

6. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    41 ימים להצצה והכל דבש.

IMG_20140121_101333.jpg

IMG_20140121_101350.jpg

נראה כאילו הצמחים כעת בגדילה מואצת. אין יום שאני לא קם בבוקר (מחזור האור שלי הוא בלילה) ורואה עלים חדשים ותוספת של עוד כמה סנטימטרים לגובה. שלושת הצמחים הם כעת בגובה של כ-40 ס"מ, לבד מהימני הפנימי, שעבר טראומה של שבירת גבעול בגיל צעיר ועד היום לא מפתח גובה כמו חבריו, אם כי צומח יפה לרוחב :)

IMG_20140121_101430.jpg

גם השתיל החדש (במרכז) של הנורת'רן בלו נקלט יפה ומתחיל להתפתח.

IMG_20140121_101421.jpg

הוא אמור להיות זן קטן יותר (60-70 ס"מ גובה מקסימום) ואני מקווה שלא "התקמצנתי" מדי עם האדנית שלו (7 ליטר) והוא לא יפתיע אותי ויצמח למימדים היסטרים כך שיהיה לו חסר מקום לשורשים. מניסיון (לא רק שלי) כל העברה של הצמח מעציץ לעציץ היא מעין טראומה עבורו, ואני באמת מקווה שלא אצטרך להעביר אותו.

הריח מתחיל להיות מורגש, ולפי מה שסיפרו לי הוא יגבר בפריחה. בינתיים יש ימים חמים, אז אני מאוורר את החדר טוב טוב בשעות היום, ועדיין שאני מגיע בבוקר לחדר הפחות מאוורר (בלילה אני משאיר חלון 3/4 סגור כדי שלא יהיה קר מדי) יש "מכת ריח".

באשר לטמפרטורה: היא ירדה במקצת מאז הוספת המאוורר. כדי לאזן הדבקתי גליונות נוספים של נייר כסף על הקיר היחיד בבית הגידול שלא היה עטוף, מניסיוני למדתי כבר שנייר הכסף נותן "אפקט חממה" לא רע בכלל ואכן כשאפקט החממה תוגבר הצלחתי לאזן את הטמפרטורה.

לפי החישוב שלי שמבוסס על נתוני יצרן הזרעים באשר למחזור החיים של הצמח, הפריחה אמורה להתחיל בטווח של כמה ימים עד שבוע. מצד אחד אני מקווה שהצמח יגיע לגובה ולגודל מקסימלי עוד לפני שתתחיל הפריחה, מצד שני כבר אין לי סבלנות... :) לפי מה שהוסבר לי, בפריחה הצמח מכפיל את גובהו, כך שאם כרגע הוא בגובה 40 ס"מ ועוד מעט יפרח, הוא יגיע בשיאו לגובה של 80-90 ס"מ - בדיוק "לפי הספר" של הזן שלו.

בימים האחרונים עלה תחתון של אחד השיחים החל להצהיב.

IMG_20140121_101405.jpg

אני לא מודאג במיוחד כי הבנתי שזו תופעה רווחת, ושאפשר פשוט לקטום אותם אם הם מצהיבים לגמרי וזה לא פוגע בצמח. תגובות?

מילה אישית: אין לי מושג לעזאזל מה אני עושה נכון. זה הגידול הראשון שלי, ומטעמים כלכליים השקעתי את המינימום שבמינימום: נורה של 250 בלבד, מצע הכי פושט של עציצים (שק 25 ק"ג ב-25 שקל...) נייר כסף במקום ציפוי רפלקטורי, אין מד לחות, מד טמפרטורה, מפוח... אני עדיין לא מדשן כמעט, ה"מנטור" שלי אמר לי שלשלב הצמיחה הדישון שיש בתערובת שתילה מספיק בהחלט, ובינתיים, לפי התוצאות - נראה שהוא צודק (בפריחה אתחיל לדשן עם ביו מקס וביו בלום). אבל, וסליחה מראש על ההשתחצנות, הצמחים נראים טוב לעזאזל, הרבה יותר טוב מצמחים אחרים שאני רואה את התמונות שלהם בפורום. אשתי טוענת שאולי אלו הגנים ההולנדים שלי ("וגם הקמצנות", היתה חייבת להוסיף...).

#26 גוזון, ‏21/1/14
    נערך לאחרונה ב: ‏21/1/14
  7. buddy

buddy קנאביסט

לייקים:
    24
    נראות טוב אח שלי, תמשיך לעדכן :) אבל אם כל הכבוד וגם אני לא חושב שצריך לבזבז טונה כסף בשביל להביא את התוצאות הכי טובות אבל מד לחות וטמפרטורה זה בין הדברים ההכרחיים למרות שבנתיים הן גודלות אצלך ממש טוב בכל זאת הייתי ממליץ לקנות.

8. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    נראה מצויין.
    תמשיך לעשות את מה שאתה עושה.

שיהיה בהצלחה!

9. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    שאלה סקרנית נטו -
    אתה באמת חושב שהצמחים נראים מצויין ?
    אני רואה שמה משהו שנראה לי כמו השקיית יתר\יותר מידי לחות (העלים נפולים בכל הצמחים)
    נראה לי בגלל המרחק של המנורה אבל אני לא בטוח - הצמחים מאד (מאד!) קצרים ודחוסים, זה לא בהכרח בעייה אבל פעם קראתי שבצורה הזאת חלק מהפרחים יקבלו פחות אור כי פרחים ועלים אחרים יסתירו אותם.
    העלים בחלק מהצמחים (תמונה שניה לדוגמה) נראים מאד חיוורים, עד צהובים (תמונה אחרונה) - לא בהכרח בעיה קריטית כל כך, אבל יש מקום לשיפור לא ?

גוזון אל תתבאס או משהו - סה"כ הצמחים באמת נראים אחלה, במיוחד לגידול ראשון.
    את העלים הצהובים כמו ההוא בתמונה האחרונה אתה יכול להוריד בלי בעיה.
    אני הייתי אומר שזה נובע מהעובדה שאתה לא מדשן,
    הדשן שיש בתערובת שתילה מספיק בדר"כ בין חודש לבין חודש וחצי +-, וזה נראה שאתה כבר הרבה אחרי השלב הזה אז קח בחשבון

ד"א זה זנים אוטומטיים ?

10. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    הי woogs,
    תודה על ההתיחסות , קודם כל :)

יודע, כשהסתכלתי שוב בתמונות גם לי העלים נראו קצת נפולים, ואז הלכתי לעציצים והם נראו לי מלאי חיות. מה קרה פה? אולי ישמע לך מוזר, אבל צילמתי במחזור החושך (כדי שלא יהיו הפרעות בתמונה) ועכשיו במחזור האור הם נראים הרבה יותר מלאי חיות וזקופים. הנה תמונה מעכשיו

IMG_20140121_231547.jpg

השקיית יתר? אני משקה פעם ביומיים או יותר, ורק שהאדמה יבשה לגמרי. השקתי יותר מדי בהתחלה והפסקתי עם המנהג המגונה. לחות אין כאן כמעט.
    באשר לדישון, אני ביום ה-41, ו-10 ימים ראשונים הם היו בעציצים הקטנים, ז"א שהאדמה היא בת חודש בדיוק. אבל אני לוקח את מה שאתה אומר לתשומת ליבי ואתן להם קצת דשן :)

באשר למנורה - חסכתי כאן, ואולי חסכתי מדי. הנורה היא 250 HPS ואני חושב בדיעבד שאולי הייתי צריך כאן 400. התחלתי לחשוב בימים האחרונים על שדרוג המנורה לקראת שלב הפריחה.

וכן, זה זן אוטומטי מסוג BIG BANG שיש לו נטייה כנראה (לפי תמונות שראיתי ברשת) להיות יותר עבה ו"שיחי" ולהתפרש גם לרוחב. הוא גם אחד מהזנים הכי "סלחניים" וקלים לגידול - זו הסיבה שבחרתי אותו. הם נראים קצרים? לא יודע, 40 ס"מ מדוד וגובהים מדי יום.

להנמיך את המנורה? זה יעזור? לא ישרוף את הקצוות?

11. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    לא לא להנמיך...
    אם כבר אולי תגביה את המנורה, אבל לא הרבה...
    אם אתה מתכוון לשדרג תאורה אני ממליץ לך ללכת על לד, תחפש בפורום יש לא מעט דיבורים על לדים...

לגבי ההשקייה - למה אתה מתכוון שאתה משקה כשהאדמה יבשה לגמריי ?
    אתה מכניס איזה שהוא שיפוד או משהו כדי לבדוק עד איזה עומק היא יבשה ?
    בעיקרון אתה צריך לתת לה להתייבש לעומק של 5-6-7 ס"מ,
    אם אתה נותן לה יותר מזה יכול להיות שהצמח צמא קצת יותר מידי בין השקייה להשקייה והסימנים די דומים לסימנים של השקיית יתר, אז יכול להיות שזאת הסביה לעלים הנפולים.
    כמה אתה משקה כל פעם ד"א ?

דבר אחרון - אני מקווה לטובת הצמחים שלך שאתה לא מצלם כשהם צריכים חושך !!!
    אסור שטיפת אור תיכנס לחדר גידול בזמן החושך, אתה יכול לגרום סטרס לצמחים ולגרום להם להוציא גם פרחים זכריים, ואז אתה תקבל פרח עם זרעים מה שאתה לא רוצה אני מניח...

12. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    אל דאגה. אני מצלם אותם בסוף מחזור האור (מכבה את המנורה) ואז משאיר להם מחזור חושך ומנוחה שלמה... איש לא מטריד את מנוחתם בחושך :)

בעיקרון אני משקה כשאני תוחב אצבע ארוכה לתוך האדמה ואם היא יבשה, אז אני משקה אז אני משקה מכל הלב, בערך 5 ליטר לארבעת העציצים הגדולים והעציץ הקטן, עד שאני רואה שהמים מחלחלים.

יתכן שזה באמת מחסור בדשן. כמעט לא דישנתי. אני מתלבט אם ללכת לקנות כעת עוד דשן לצמיחה או לחכות כמה ימים ולדשן עם הדשן לפריחה (שיש לי בבית). זה סיפור ללכת לקנות את הדשן הזה (החנות רחוקה ממני מאוד)

13. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22

5 ליטר לכל עציץ ?!
    אם כן זה הרבה הרבה יותר מידי !!
    הייתי אומר בערך ליטר לכל אחד מהעציצים הגדולים, אבל כדאי אולי לחכות לתגובה מאגרונום, כי משהו שמה קצת מוזר לי - איך שהעלים נופלים כלפי מטה זה לא מעיד על 100% בריאות, אמנם לא בעיה קריטית אבל עדיין, הנה דוגמה של איך שהעלים צריכים (לפי דעתי) לעמוד זקוף -

לגבי הדשן אתה יכול לקפוץ למשתלה הקרובה לבית שלך, לקנות שקית הומוס ולפזר קצת בכל עציץ, בגלל שהצמח הוא אוטומט - זה אמור לסגור לך את הפינה עד הפריחה שאז אתה יכול כבר להוסיף את המאיצי פריחה.
    אם בא לך ממש להשקיע - כפית של דבש\מולאסה\סילאן\סוכר - לכ-4 ליטר מים - בזמן הפריחה מגדיל את נפח הפרחים, יש האומרים שב-30%.

14. alechko

alechko קנאביסט

לייקים:
    4
    גוזון אם הבנתי נכון
    ואתה משקה את כל העציצים בסה"כ 5 ליטרים מים אז הכמות הגיונית ובסדר גמור.
    לגבי דישון...אם קנית אדמה טובה ומדושנת אז זה מספיק לחודש - חודש וחצי ..מניסיון.
    לאחר מכן אתה יכול להתחיל לדשן..בהצלחה אחי

15. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    כן 5 ליטר לכל העציצים, לא יודע איך woogs הבין 5 ליטר לכל עציץ - זו כמות מטורפת...

בכל מקרה אנהג כעצתו ואקנה הומוס היום. השאלה אם זה לא מפריע/נוגד אחר כך לדשן של הפריחה?

16. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    יום 39 להצצה.
    בשעה טובה, ובדיוק לפי הלו"ז של הזרעים - החלה הפריחה :)

IMG_20140124_155637.jpg

IMG_20140124_155612.jpg

IMG_20140124_155554.jpg

לאחר ביקורת (בונה וצודקת, תודה woogs) מהפורום נתתי להם לפני כמה ימים דשן מסוג הומוס תולעים, כעת הוספתי גם ביו מקס וביו בלום, בשלב ראשון במינון של מיליליטר לליטר, אחר כך אוסיף למינון.

הם ממשיכים לצמוח בקצב מואץ, וכרגע נראה כאילו הם כעת יותר מטפסים לגובה. 2 השתילים הגדולים כבר כמעט הגיעו לגובה של 50 ס"מ (רק לפני שלושה ימים הם עמדו על 40 ס"מ), וגם שאר השתילים מתחילים לתפוס גובה, ועברו את ה-40 ס"מ.

מה דעתכם על הטיפ של woogs לגבי הוספת סוכרים? מישהו ניסה את זה? ואם כן - איזה סוכר עדיף: דבש, סילאן או סוכר רגיל? האם יש מצב שהם יקבלו עודף סוכרים? כי אני חושב שגם בביו בלום יש סוכרים. למרות שזה נשמע לי הגיוני, שמעתי כבר עצות משונות, כולל אחד שיעץ לי לשים להם גלולות למניעת הריון...

#36 גוזון, ‏24/1/14
    נערך לאחרונה ב: ‏24/1/14
  17. buddy

buddy קנאביסט

לייקים:
    24
    נראות יפות בטירוף, תוך שלושה ימים לקפוץ ב-10 ס"מ גובה זה ממש מרשים.
    שלי בת 26 ימים ורק עברה את ה10 ס"מ חח.

18. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    הצמחים נראים ממש טוב.
    אולי כדאי לתת להם יותר מעט יותר מים בכל השקיה.

סוכרים לא נעים במעלה הצמח (מלמטה למעלה) אלה מהחלק העליון של הצמח לכיוון השורש.
    להזין אותם בסוכר יהיה מיותר.

מה שכן יש במולאסה הינו מגנזיום וסידן.
    אם אתה משתמש במי ברז רגילים, אתה נותן מספיק מהיסודות הללו לצמח.
    לכן לא יהיה שיפור משמעותי כאשר תוסיף מולאסה לצמח.

19. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    ראיתי ניסוי שמישהו עשה פעם באיזה פורום
    הוא לקח 2 ייחורים מאותה אמא
    גידל אותם בדיוק באותם תנאים חוץ מ -
    לאחד הוא הוסיף מולאסה ולשני לא.
    הצמח שקיבל מולאסה הניב פרחים גדולים יותר בכמה גרמים (מדובר פה על 2 צמחים קטנים מלכתכילה ששניהם הניבו משהו באיזור ה-30 גרם +- אני לא זוכר בדיוק, אבל הצמח שקיבל מולאסה הניב משמעותית כמה גרמים טובים יותר)

20. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    woogs,
    חשבתי על הנושא שוב, הקונספט מעניין.
    אני אשמח אם תמצא קישור לניסוי שאתה מציין.

כאשר אני עושה סקירה של הספרות המקצועית (מאמרים בעיתונים מדעיים), כל מה שאני רואה זה שהמולסה עוזרת קצת להיפטר מנמטודות (תולעים נימיות), אבל לא יותר מזה.

אם זה רק שני צמחים (צמח אחד לכל טיפול) זה לא יכול להיות משמעותי (מובהק סטטיסטית).
    אני גם לא בטוח שהביקורת שלו נכונה...

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!