1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

הופורייזר של חיזקי - ופורייזר חשמלי נייד בהכנה ביתית פשוטה

הנושא בפורום 'עשה זאת בעצמך' פורסם ע"י Hizky434, ‏4/6/14.

1. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    היי,
    אני מהאנשים שהכי נהנים מעישון של שתיים-שלוש שאיפות מג'וינט, יותר מזה מתחיל להיות כבד עליי. בנוסף אני סובל מכאבי גב ומסוגיה רפואית נוספת שלא אפרט כאן, ועוזר לי לעשן פעם ביום יומיים את השתיים שלוש שאיפות הללו. אממה, לגלגל ג'וינט בשביל שתי שאיפות מוביל לרוב שאו שאני מעשן יותר ממה שעושה לי טוב, או שאני משאיר למחר, ומחר יוצא שאני מעשן ג'וינט עם טעם של מאפרה... מכל אלו הגעתי לרעיון של ופורייזר - מכשיר שמאפשר לצרוך כמות קטנה, מדודה, עם התעסקות והכנה מינימלית, ויש אפילו בונוס - שזה הרבה יותר בריא כיוון שהחומרים האקטיביים פשוט מתאדים ונשאפים כאדים, ולא נשרפים ונשאפים כעשן כמו בג'וינט, באנג וכו'. זה יותר בריא וגם נותן שאיפה יותר נעימה, חלקה ועם הרבה טעם. כבר כמעט התכוונתי להזמין ופורייזר חשמלי נייד מגניב מאיביי ואז הגיע סימן השאלה עד כמה חכם להזמין דבר כזה מחו"ל? בכל זאת אני מגדל קצת קנאביס, והדבר האחרון שמתאים לי כרגע זה לעורר חשד מיותר. אז החלטתי לנסות לבנות ופורייזר חשמלי נייד מתוצרת בית. וואלה, יצא מגניב.

אז מה צריך?
    - מצת רכב סטדנרטי (מצת הסיגריות של הרכב)
    - רגל כסא ישנה מעץ, או כל גליל עץ בקוטר של בערך 3.5 ס"מ בבסיסו ובאורך 12 ס"מ בערך. לא חייב להיות גליל, יכול להיות גם תיבה מרובעת. זה רק עניין אסתטי.
    - סוללה + קונקטור מתאים עבורה - מומלץ סוללת lipo 2 תאים במתח 8.4v אבל גם סוללת 9v ביתית תתאים.
    - שני חוטי חשמל
    - אטב ניירות משרדי
    כלים:
    - סט כוסות לקידוח בעץ (כוסות שעושים חורים בעץ להעברת צינורות וכו'), מקדח דק (2 מ"מ בערך) ומקדח בינוני (6-8 מ"מ בערך)
    - מקדחה
    - נייר לטש
    - מומלץ מלחם ובדיל. אבל לא חובה.

מצת הסיגריות של הרכב עובד בד"כ על מתח של 12v כדי להצית סיגריות; יחד עם זאת בופורייזר מטרתינו לחמם את הקנאביס לטמפרטורה שגורמת לאידוי של החומרים הפעילים, מבלי לשרוף אותם. עשיתי ניסויים עם כמה סוללות שונות וראיתי שאת התוצאות הטובות ביותר קיבלתי עם סוללת lipo 2 תאים שמספקת 8.4v, ממכונית צעצוע ישנה שכבר לא עובדת. סוללת 9v מרובעת סטנדרטית תעבוד גם כן אבל להערכתי תספיק לפחות שימושים, ויהיה צריך להיות יותר זהירים עם משך הפעלת מנגנון החימום בכל שימוש כדי לא להגיע לשריפת החומר.

אז מה עושים?
    לוקחים רגל ישנה של כסא, רצוי מעוגלת לשם נוחות האחיזה, אבל אפשר כל מוט עץ בקוטר של בערך 3.5 ס"מ בבסיסו, ובאורך של בערך 12 ס"מ.מסמנים את מרכז מוט העץ, וקודחים בדיוק במרכזו עם כוס קידוח בקוטר זהה לקוטר של מצת הרכב, כשבמרכז מקדח עץ רגיל לשמירה על יציבות הקדיחה. בקידוח בפועל זה ייצור חור מעט יותר רחב כך שאפשר יהיה להכניס ולהוציא את המצת ממקומו בנוחות. מומלץ ללפף את מוט העץ במסקינטייפ חזק לפני הקידוח, כדי לשמור על העץ שלא ייסדק מהקידוח ומהרעידות. מנקים את העץ שנשאר במרכז החור שקדחנו בעזרת מפסלת ופטיש; למי שאין מפסלת אפשר להשתמש במברג שטוח ופטיש. לאחר שנסיים נקבל חור בדיוק בקוטר ובאורך של גוף המצת - כך שנוכל להכניס ולהוציא את המצת בקלות לחור שנוצר במוט העץ שלנו. כעת נחליף את כוס הקידוח בכוס בקוטר צר יותר - בקוטר שזהה לקוטרו של גוף החימום (החלק במצת שיוצא החוצה כשלוחצים על הכפתור). נקדח חור בעומק כוס הקידוח במרכז החור הקודם שיצרנו, ושוב ננקה ונפנה עם מפסלת ופטיש. החור שנוצר יהווה את תא האידוי.
    אמורים לקבל בסוף משהו שנראה בערך ככה:
    IMG_4026.jpg

לאחר מכן נמשיך ונקדח לאורך יתר המוט חור בקוטר של 6-8 מ"מ לפי מה שמרגיש לכם נוח לקצב השאיפה שלכם - פתח השאיפה. מנסיוני 6 מ"מ עובד בסדר גמור. לדעתי עם חור של 8 מ"מ ייכנסו לכם יותר פירורים לגרון, אבל תרגישו חופשי לנסות.
    בערך באמצע תא האידוי נקדח חור קטן לרוחב, מצד אחד של חלקו החיצוני של הופורייזר אל תוך תא האידוי - מקדח של 2 מ"מ מספיק כאן. החור הקטן הזה ישמש כ"צ'וק" - לאפשר זרימת אוויר נוחה לתוך הופורייזר כשאתם שואפים את האדים, אחרת השאיפה דורשת יותר מאמץ.
    כאן אפשר לראות את החור של הצ'וק:
    IMG_4023.jpg

כעת לחיבורי החשמל: גוף החימום של המצת פועל כאשר מחברים מגעים של מקור מתח מצד אחד אל גוף המצת עצמו (מעטפת המתכת החיצונית בבסיס המצת), ומצד שני אל החלק המתרומם עם גוף החימום, שהמעטפת שלו עשויה ממתכת אף היא. אני בחרתי לחבר את המינוס למעטפת החיצונית ואת הפלוס לגוף החימום, אבל לדעתי זה לא ממש משנה. את החיבור לגוף המצת (מה שאצלי זה מינוס) אפשר לעשות באמצעות הלחמת החוט היוצא מהקונקטור של הסוללה ישירות לגוף המצת, או שאפשר לפרק מאיזהשהו צעצוע חשמלי חתיכת מגע קפיצי, ולייצר באמצעותו מגע קפיצי לחיבור המצת לופורייזר. תתבוננו שוב בתמונה הראשונה שהעליתי, תוכלו לראות שם את המגע הקפיצי בבסיס הופורייזר התחתון. המגע הקפיצי גם מחזיק את המצת במקומו משמכניסים אותו למקום, ככה שזה באמת עדיף ונוח יותר. אני ממליץ לחפש אמצעי מכני להחזיק את המגע במקומו כגון בורג קטן, ולא להשתמש בדבקים - לא לשכוח שמדובר במכשיר אידוי על בסיס חום, וחום מאדה גם אדים של רוב הדבקים שאני מכיר. באשר למגע הפלוס לגוף החימום - מודדים באמצעות סרגל את אורכו של המצת פלוס גוף החימום כאשר הכפתור לחוץ עד הסוף, ומסמנים מרחק זה מבסיס הופורייזר כלפי מעלה - נגיע לנקודה שהיא איפה שהוא בשליש עד חצי תחתונים של תא האידוי; אני ממליץ אפילו קצת יותר למטה כדי שאם פיספסנו קצת לא נתקע במצב שגוף החימום לא מגיע אל המגע בלחיצה. נקדח בנקודה זו חור קטנטן (אני השתמשתי במברג שענים קטנטן שסובבתי ודחפתי פנימה בעדינות), ונדחוף פנימה חתיכת של אטב נייר משרדי ממתכת שיהווה את מגע הפלוס - לא צריך לדחוף אותו עד הסוף, רק במרחק שייגע בגוף החימום כשהמצת בתוך הופורייזר והכפתור לחוץ; תנסו להכניס את המצת וללחוץ על הכפתור ולהרגיש עד היכן הוא נלחץ, ואז לשחרר את הכפתור, להכניס את האטב מעט וללחוץ שוב, ולראות אם מרגישים את אטב המתכת בלחיצה. נלחים לקצה החיצוני של אטב המתכת את מגע הפלוס מהקונקטור של הסוללה ונחתוך את שארית האטב שנשאר בחוץ עם קאטר - ופחות או יותר סיימנו. אפשר לראות בתמונה הראשונה בחלק הפנימי את החלק הפנימי של אטב המתכת מבצבץ מהצד. התחתון הפנימי. נקבע את המגע באמצעות סלוטייפ חזק מבחוץ, נשייף קצת מבחוץ לאחיזה נעימה ומראה אסתטי, נחבר סוללה - והנה:
    IMG_4032.jpg

התרשים הבא מראה בצורה סכמטית את מבנה הופורייזר עם כל הקידוחים והחיבורים:
    1.jpg

כדאי להפעיל כמה פעמים "על ריק" כדי לחרוך קצת את העץ מבפנים שאם נשארו לנו שבבי עץ חופשיים הם יישרפו, ולא נשאף אותם לראות. ולשאיפה עצמה: מפוררים קצת קנאביס ומניחים בפיזור אחיד על הכוס של גוף החימום של המצת. מכניסים את המצת למקומו, סוגרים את פתח הצ'וק עם האצבע ולוחצים את כפתור המצת עד שמתחילים לראות אדים יוצאים מהפתח העליון; עם סוללת 8.4v זה מתרחש תוך 10-12 שניות, עם סוללת 9v ייתכן שיתחיל מוקדם יותר. מסירים את האצבע מהצ'וק ומתחילים לשאוף מהפתח העליון שאיפה איטית וארוכה. חשוב לשאוף לאט מאד כי אם שואפים מהר או חזק מדי ייכנסו לכם פירורים שרופים לגרון וזה לא כייף. ממשיכים לשאוף לאט עם הכפתור לחוץ לעוד כמה שניות עד שהאדים מתחילים להרגיש חמים ואז משחררים בעדינות את כפתור המצת וממשיכים לשאוף, עד שלא מרגישים עוד אדים נכנסים לראות. מחזיקים בראות לכמה שניות ונושפים החוצה. לרוב יישאר מספיק חומר פעיל בקנאביס לשאיפה טובה נוספת. עם חשיש מקבלים שאיפה בכלל הרבה יותר נעימה חלקה וטעימה, אבל שם האדים מתחילים לעלות הרבה יותר מהר - אחרי 5-6 שניות, בשימוש בסוללת 8.4v.
    חשוב לשים לב לא ללחוץ יותר מדי זמן אחרת גוף החימום ייתחמם מדי והחומר יישרף ולא ייתאדה. תזכרו שמצת של רכב מתחמם בהדרגה ככל שמחובר יותר זמן למתח, וגם כשמפסיקים את החיבור שלו לחשמל לוקח לו כמה שניות עד שהוא מתקרר - כלומר מטרת ההפעלה היא להביא אותו לטמפרטורה שיש אידוי, ולאחר מכן לשחרר את כפתור המצת ולתת לגוף החימום שנשאר חם להמשיך את האידוי באופן פסיבי.

זהו פחות או יותר, כלי פשוט להכנה ופשוט לשימוש, ומהשבוע שאני משתמש בו פחות או יותר, עשה אותי מרוצה ושמח :). תהנו.

#1 Hizky434, ‏4/6/14
    נערך לאחרונה ב: ‏4/6/14
    Bobi420 ו-דודה אוהבים את זה.
  2. JoNy

JoNy חבר חדש

לייקים:
    0
    איך אני אראה אדים אבל ?

3. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    אל תדאג, אתה תראה אותם מתחילים להתאבך דרך חור השאיפה אחרי 10 שניות הפעלה בערך.
    זה דורש קצת תירגול למצוא את הנקודה הנכונה מבחינת משך הלחיצה לקבל מקסימום אידוי מבלי להגיע לחריכה, אבל די מהר תופסים את הקטע. לי בנסיון השלישי יצאה כבר אחלה שאיפה.
    אגב, אפשרי גם במקום סוללה לחבר לשנאי ביתי מתכוונן, מה שמאפשר לשחק עם מתח הכניסה ולמצוא את המתח המיטבי לקבלת מקסימום אידוי, לפני שכבר מתחיל לחרוך את החומר. זה קצת מסרבל מבחינת הניידות של המכשיר אבל למי שרוצה ופורייזר פשוט ונחמד לשימוש ביתי בעיקר, זה יכול להיות פיתרון טוב - כי לא לכולם יש גישה לסוללות Lipo, וסוללת 9v ביתית מרובעת לדעתי תיגמר די מהר; התכולה שלהן יחסית נמוכה למיטב ידיעתי, ומנגנון החימום של מצת הרכב צורך יחסית הרבה זרם.
    עוד הערה לגבי הסוללה - אם משתמשים בסוללת ליפו כמו שהמלצתי, צריך לזכור שסוללות אלו רגישות לחום ועשויות להתלקח ואף להתפוצץ בחום גבוה; זו הסיבה שהסוללה מוצמדת אצלי למכשיר בחלקו העליון יחסית, ולא בחלק התחתון שקרוב לגוף החימום, כדי שלא תתחמם יותר מדי

4. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    איך אתה יודע אבל שהחומר מתאדה ולא נשרף ?
    לגבי הפירורים שלא יכנסו לפה - אפשר לקחת חתיכת בד מחולצה או כל דבר אחר ולשים עם הפיה בערך כמו שעושים עם צ'ילום ולהחליף בסוף השימוש.

אני לא רוצה לבאס אבל בעיקרון יש את מה שנקרא light bulb vaporizor שזה קצת יותר פשוט להכנה, ו - ככה טוענים - אין סיכוי שהחומר יישרף אלא בהכרח יתאדה.

רעיון מגניב בכל מקרה,
    אני יעביר לפורום 'עשה זאת בעצמך'.

5. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    וואו! די מרשים.

6. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    אם לוחצים יותר מדי אז החומר מתחיל להיחרך, אבל גם כשהשארתי לשם הבדיקה במשך 30-40 שניות פועל התקבלו פירורים חומים וטיפה שחורים בתחתית אבל לא אפר. זה מבחינתי סימן שלא נשרפים... בכל מקרה כיוון שאני לצערי גם מעשן (טבק) ביום יום הסוגייה מבחינתי היא הנוחות, הכמות המדודה והטעם - הטעם הרבה יותר נקי ועשיר מאשר עישון בג׳וינט.
    לגבי הlight bulb vapirizer - נתקלתי בזה וכמעט ויתרתי על הרעיון שלי בטרם ביצעתי אותו... בדיעבד אני לא מצטער על הנסיון. הרבה אנשים כתבו על הנורה שנוטה להישבר בין אם בתהליך ההכנה ובין אם לאחר מכן באיחסון או בשימוש... נראה לי שמתישהו אנסה גם את זה ואז אוכל להשוות.
    לגבי הסאפי (חתיכת בד לסינון)- הרעיון מוכר לי מימי הצ׳ילומים בהדו העליזה, נייתי גם כאן אבל לא משך כל כך טוב... מצאתי שבשאיפה איטית וארוכה יש את הכייף שלה, אבל אם מישהו מוצא טכניקה אחרת שעובדת טוב אשמח לשמוע!

7. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    רציתי שיהיה לי מול מה להשוות איך אמור להרגיש שימוש בופורייזר, אז בניתי בנוסף גם light bulb vaporizer בבנייה ביתית. אחרי התנסות בשניהם חשבתי שמצד אחד, הבנייה של הופורייזר החשמלי שמתואר פה הייתה לי פרוייקט מאד מהנה, ואני מאד נהנה מהשימוש בו, אך מבחינת איכות השאיפה אין מה להשוות לנורה. גם ניתן להשתמש שם בכמות יותר גדולה בכל פעם, או להשאיר קצת בפנים לפעם הבאה. זה גם כן פרוייקט בנייה פשוט, אפילו יותר פשוט; אני ממליץ לכל אחד לנסות לבנות, אמנם זה מאד עדין אבל אחרי כמה נסיונות מצליחים.
    אני שמח שיש לי את שניהם, כל אחד מהם נותן חוויה קצת שונה.

8. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    אז לא הבנתי - מה אתה אומר - הנורה עדיפה ?

9. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    זה תלוי לדעתי בהעדפות של כל אחד...
    הנורה פשוטה מאד להכנה; זה די עדין בהכנה באחסון ובשימוש, אבל נותן שאכטה מדהימה אם מחממים ושואפים כמו שצריך. אפשר גם לשים הרבה יותר חומר (עד שליש גרם) ולקבל הרבה יותר אדים מהחשמלי או לשמור בפנים לפעם הבאה. אבל זה מאד עדין, שברתי 2-3 נורות עד שהצלחתי; בעיקר החלק של שבירת הזכוכית הפנימית של גוף התאורה די טריקי אבל מרגע שמבינים את הטריק זה קלי קלות לעשות עוד אם וכאשר הנורה נשברת בטעות.
    החשמלי לעומת זאת היה לי פרוייקט בנייה ממש כייפי; אני בא מתחום תחביב שמעורבת בו הרבה בנייה עצמית יצירתית בסגנון diy ומאד נהנה מבנייה והחשיבה בפני עצמם. מרגע שבונים אותו הוא מאד עמיד, לא צורך שום תחזוקה חוץ ממילוי וריקון החומר לעישון והחלפת סוללות פה ושם. בניגוד לנורה שהיא כלי נטו לבית ולא ניתנת לניוד בכלל (קשה להסביר כמה זה שביר), החשמלי נייד לגמרי. נכנס פה פחות חומר אבל זה מתאים לשאכטה מרעננת בבוקר או ככה להירגעות קלה, אבל לא בשביל ״לדפוק את הראש״.
    כמו שאמרתי, אני נהנה ומרוצה מאד משניהם, כל אחד בדרכו

10. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    מגניב לגמרי !
    אחלה נושא !

אם אתה ממש פריק של diy, אולי תוכל לשדרג את הוופורייזר החשמלי שלך.
    אני לא מבין גדול בחשמל, אבל אני יודע שעם משהו כמו דימר של אור תוכל לשלוט בעוצמה של החימום של המצת,
    השלב הבא יהיה לקחת מד חום שמתאים למדידות כאלה (כזה שיכול לגעת במשטח שעליו יושב הגראס להתאדות) ולמדוד טמפ' וככה לדעת באיזה נקודה תקבל את האידוי הטוב ביותר.
    אולי אפשר אפילו להתחכם עוד יותר ולעשות מאותו רגע נקודה שאותה המצת לא תוכל לעבור וככה למנוע שריפה של החומר.

אני חושב על עוד כמה דברים אבל זה כבר יהיה חתיכת פרוייקט ל'עושה זאת בעצמו' הממוצע.

11. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    חחח גם אני חשבתי על דימר, אבל הרבה יותר פשוט לחבר במקום לסוללה לשנאי ביתי מתכוונן ולשחק עם רמות המתח למציאת המתח המיטבי. אין לי מדחום שמתאים למדוד 217 מעלות אבל אם למישהו יש ועושה את הבדיקה, תיידעו אותי... אני בינתיים סומך על התחושה בשימוש

12. rinatarlat

rinatarlat חבר חדש

לייקים:
    0
    זה נחמד
    אבל לא לשימוש יומיומי ובאוטו כשיש פקקים

אני מתה על הדה וינצ'י שלי
    קניתי אותו לפני חצי שנה ומאז לא נגעתי בטבק או קניתי מצתים

13. flox

flox קנאביסט על

לייקים:
    220
    הכנתי אחד כזה ליפני כמה חודשים ובמקרה הים השתמשתי בו פעם ראשונה
    והחומר כן יכול להישרף אם נשארים עם המצית יותר מידיי זמן

14. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    עדכון קטן... בעקבות כל מיני מאמרים שקראתי על ופורייזרים סיניים זולים שעשויים מחומרים באיכות ירודה, שגרמו לאנשים בעיות רציניות של הרעלת מתכות כבדות, החלטתי לקנות ופורייזר נייד "אמיתי" (השיקול היה שאין לי מושג מאילו מתכות מורכב המצת רכב שהשתמשתי בו); קניתי מכשיר איכותי באיביי בסביב 500₪. אז בסיכומו של יום אגיד שלמרות שכל העשה זאת בעצמך מאד כייפי להתעסקות, בשורה התחתונה מבחינת הפונקציונליות, איכות השאיפה וההנאה מהשימוש במכשיר - כל האופציות של העשה בעצמך שניסיתי לא מתקרבות לאיכות של מכשיר שתוכנן באופן ייעודי לצורך זה על ידי מומחים בתחום. 'הופורייזר של חיזקי' נשאר בארון כמזכרת אבל מאז שהגיע הצעצוע החדש לא יצא לי להשתמש בו...

15. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    לא פשוט לך לבנות גוף חימום בעצמך?
    תוכל גם להוסיף טרמוסטט.

חבל , פרוייקט ממש חביב.

16. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    בחשמל אני דווקא מבין אבל בכימיה ובהנדסת חומרים פחות... אני קצת מפחד בעיקר בגלל סוגיית המתכות הכבדות שאין לי מושג אם יש או אין בחומרים שונים.
    חשבתי כבר לבקש מחבר שעובד כמהנדס מכונות לחרוט לי במכונת CNC "תנור" - כלומר תא קיבול עגול לחומר המקוסס, שאותו חשבתי לחבר עם דבק טרמי למצת הרכב - ואז לבחור מתכת שאני יודע שאיננה רעילה. אבל אז עלה סימן שאלה אם דבק טרמי לא מאדה בחום חומרים רעילים.... אולי עוד אחזור לזה ביום מן הימים. מבחינת ביצועים הגעתי איתו לאחלה תמורה להשקעה, הבעיה היא בעיקר מבחינת כמות החומר הקטנה מאד שנכנסת על ראש המצת, כמו גם סוגיית המתכות הכבדות שמפחידה אותי כאמור

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!