1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

עזרה בסנגוריה לגידול

הנושא בפורום 'ייעוץ משפטי' פורסם ע"י גףף, ‏21/4/18.

1. גףף

גףף חבר חדש

לייקים:
    0
    ייצגתי את עצמי בתיק בנושא גידול ויצאתי ללא הרשעה. יכול לעזור למי שיש שאלות.

2. Riki

Riki חבר חדש

לייקים:
    0
    כמה צמחים גידלת ? מה המדיניות של המשטרה היום לגבי עציץ אחד או שניים?
    ומה עושים אם נתפסים?

3. גףף

גףף חבר חדש

לייקים:
    0
    ממליץ לקרוא הקישור הזה ואת זה.
    ההנחיות החדשות כפי שמפורטות בקישור הנ"ל ובקובץ המצורף עדיין אינן מיושמות בכל המקרים - זאת מכיוון שההנחיות חדשות - לכן חשוב להכיר אותן. יסודן בהפחתה הולכת וגדלה של העונשים שבית המשפט גוזר במקרים שבהם ברור שגידול הקנביס נעשה לשימוש עצמי בלבד. יחד עם זאת חשוב לציין שהנחיות אלה באות לעשות סדר במה שכבר קיים בפסיקה ואין עדיין שינוי של ממש בענישה. העונשים הם אותם עונשים רק בהבדל שעם הזמן יותר תיקים נסגרים בעונשים קלים יחסית של של"צ וגם ללא הרשעה. ההנחיות יצאו לדעתי כדי למנוע מקרים של אפלייה ותחושת אי צדק.
    אם נתפסים?
    כשנתפסים קודם כל נעצרים ונחקרים. החוקרים שואלים שאלות ומנסים לברר אם יש חשד לסחר. ברוב המקרים, גם אם אין חשד ראשוני לסחר, מגיעים לביהמ"ש לדיון להארכת מעצר כדי שהמשטרה תוכל לבדוק. אין סיבה שביהמ"ש לא ישחרר לאלתר במקרים של גידול עציץ או שניים, במיוחד לאור ההנחיות החדשות, ואני מניח שביותר ויותר מהמקרים תשחרר המשטרה בעצמה לאחר החקירה.

עד לא מזמן היה חשש גבוה לקבל מעצר בית לכמה חודשים (כך היה במקרה שלי אבל המקרה שלי היה סבוך). אני חושב שמעצרים חמורים ולא מידתיים בעליל אלה ילכו ויעלמו. על עציץ אחד או שניים קשה לי להאמין שיופעל היום מעצר בית (זה תלוי נסיבות, לפעמים משוחררים בקלות ולפעמים זה מסתבך). אחרי המעצר הראשון יוגש כתב אישום אליו צריך להערך בנפרד.
    אם נתפסים הכי חשוב כרגע להכיר את ההנחיות החדשות. להבין מה כתוב בהם. כדאי להיות מוכנים מראש עם החלטה יחסית מגובשת האם רוצים ייצוג עצמי; סנגוריה ציבורית; או סנגור פרטי.
    עוד שאלות?

קבצים מצורפים:

#3 גףף, ‏22/4/18
    נערך לאחרונה ב: ‏23/4/18
  4. רעמסס

רעמסס חבר חדש

לייקים:
    0
    היי מה קורה?
    לפני כמה חודשים תפסו אצלי שתיל קטן במרפסת, משקל 19.9 גרם, חקרו אותי במשטרה, אמרתי את האמת שאני מגדל בשביל המיגרנות שישלי, לאחר החקירה אמרו לי שכנראה זה יסתכם בכלום, היום קיבלתי זימון למשפט שצריך להתחיל בעוד שבועיים, קצת אוכל סרט על מה לעשות, כל עזרה תתקבל בברכה, מה לעזאזל אני עושה?

5. גףף

גףף חבר חדש

לייקים:
    0
    אם יש לך כח והרפתקנות ייצג עצמך!
    בשמחה אענה על כל שאלה.
    זה באמת לא ביג דיל לייצג עצמך אם ניתן לעמוד בלחץ האדיר שהמערכת מפעילה לקחת ייצוג.
    עו"ד פרטי זה סיפור של כמה אלפי שקלים וסנגוריה ציבורית בהחלט מתאמצים אבל הם חלק מהמערכת, וחשוב מכך, כשמסנגרים עליך אתה נשאר כה פאסיבי שזה כשלעצמו מדכא.
    את הנחיות המשטרה החדשות להעמדה לדין בגין גידול קנאביס, שהעיליתי בפוסט למעלה, ראית?
    שתיל של 19.9 גרם זה כלום. אבל יתכן שתצטרך לתת כמה שעות לתועלת הציבור (של"ץ). זה כאילו מתיש אבל בסך הכל אני מאוד תומך בגישת השל"ץ שבבסיסה ראייה שיקומית ואולי אפילו קנס...
    ככל שתשכנע יותר ותדע את הפרוצדורה המשפטית הדי פשוטה כך יקלו עליך.
    אם תרצה אעזור לך. זה כיף לדבר במשפט בשפה שלנו.
    בדיון הראשון פשוט תגיע, כשאתה יודע אם אתה רוצה יצוג עצמי או סנגוריה.

6. רעמסס

רעמסס חבר חדש

לייקים:
    0
    כן כמובן שראיתי, שאבתי כל מידע שיכול להיות בנוגע לנושא שלי, בנושא שלי אין לי בעיה לעשות שלץ עשיתי טעות לגמרי לגיטימי ואפיחו הגיוני שאשלם עלען, ואם זה שלץ אז בכלל סבבה, אני חושש בעיקר מרישום, אני עובד בהייטק ולא רוצה לסגור לעצמי אופציות במקומות מסוימים, האם לא להתפשר וללכת על ייצוג מקצועי? סנגוריה ציבורית זה סבבה?

7. גףף

גףף חבר חדש

לייקים:
    0
    בנוגע לרישום זה סיפור אחר. האם התכוונת להרשעה?
    בכל מקרה אם הרשעה עלולה לפגוע בעתידך תוכל לצאת ללא הרשעה (כי מדובר בעבירה שכבר נחשבת קלה יחסית).
    רישום זה משהו אחר שנמחק אחרי כך וכך שנים, נושא בפני עצמו.
    השאלה היא כיצד אתה יכול להוכיח שהרשעה עלולה לפגוע בעתידך.
    בנוגע לייצוג, מנסיוני, כדי לא להתפשר כדאי לייצג את עצמנו.
    בתיק שלי יצאתי ללא הרשעה כשכל עורכי הדין צחקו עלי לפני שנאלצתי לוותר על שרותם. אני לא הייתי לוקח ייצוג.
    לעניינך, יש בתיק שלך אפשרות לבקש מביהמ"ש הנכבד לפרש, ע"פ ההנחיות החדשות, את הגידול הראשון כתפיסה ראשונה בכלל, ואז אפשר לראות בכך עישון ראשון ועל זה כבר ב2003 יצאה הוראת יועמ"ש שלא להעמיד בכלל לדין. אני תמיד חושב באופן רחב, לאתגר, גם את בית המשפט, אתגר מקל על תהליך השפיטה.
    סנגוריה ציבורית או פרטי? מי שיסכים כמעט להתחייב על ללא הרשעה ושל"ץ. אני כמעט יכול להבטיח לך את זה אם תבחר בייצוג עצמי. אבל ראוי לומר שהמערכת מפעילה לחצים ממש מחורפנים כדי שניקח עו"ד וכו'. מבחינתי עצם הייצוג העצמי כבר חצי נחמה.
    לאחר שתבחר יצוג כן או לא,
    השלב הראשון במשפט הוא הקראה בפניך את כתב האישום ושאלה האם אתה מודה בכתוב בכתב האישום או לא.
    אגב *** בשלב זה אתה יכול לבקש דחיית משפט על מנת לכתוב מכתב ליועמ"ש שיבטל את כתב האישום מיסודו. זה בהחלט יכול לעבוד, ומקסימום תקבל תשובה שלילית.

8. גףף

גףף חבר חדש

לייקים:
    0
    כתבתי לך (ולכל מי שנתקע במצב הזה) מכתב ארוך שמפרט את ההליך הפלילי שהרגע נמחק לי. כנראה אכתוב שוב מאוחר יותר. בינתיים ראה:
    1. 'הלכת כתב': בנוגע לאי הרשעה תראה לינק ל'הלכת כתב' הנפוצה מאוד בביהמ"ש כקריטריונים לאי הרשעה (אגב, יש לי ביקורת נוקבת על הלכה זו) לינק:
    https://www.criminali.co.il/מילון-מונחים-פלילי/dictionary/הלכת-כתב/פלילי-כללי

2. בקשה לעיכוב הליכים: בנוגע לבקשה לעיכוב הליכים מהיועמ"ש זוהי הדרך הרצויה המתבקשת והבטוחה במקרה שלך ואנמק:
    ההליך הפלילי מתיש ואם אפשר להימנע ממנו כדאי. במקרים קטנים כמו שלך ממש רצוי לחסוך את הדיון הפלילי המתיש. ההתשה אינה קשורה בשאלה איזה ייצוג אתה בוחר. לכן, לפני שאתה מחליט על ייצוג שלח ליועץ מכתב בקשה מנומק וקצר. זאת מכיוון שעצם ההליך הפלילי, שמבוסס על חוות דעת של שירות המבחן למבוגרים, מיותר במקרים קטנים, בכאלה שאין מצוקה רצינית שרצוי שבית המשפט ידרש אליה. אנסה לפרט מאוחר יותר אך בינתיים ראה את החוק בצרופה שצרפתי שמפרט את זכויותך לבקשה לעיכוב הליכים (שהיא למעשה ביטול ההליך הפלילי).

קבצים מצורפים:

9. גףף

גףף חבר חדש

לייקים:
    0
    חשבתי עוד על מה הייתי עושה במקומך במצבך. אז כך:
    בנוסף על האפשרות לעצור את כתב האישום וההליך הפלילי באמצעות פנייה ליועמ"ש כאמור לעיל, אפשר לנסות להגיע להסכמה עם התביעה. בשביל זה צריך ליזום שיחה אתם ביום הדיון בעניינך, בביהמ"ש, או לבקש מהשופט/ת ממש ביום הדיון (לפני שאתה מודה/לא מודה) להפנות אותך אל התביעה כדי לנסות להגיע להסכמה.
    היום, כשההנחיות החדשות התפרסמו, קל יותר יהיה במשא ומתן עם התביעה.
    אני הייתי מנסה בערך כך: הייתי מגיע לדיון הראשון (מודה/לא מודה) ולפני שהייתי מודה או לא מודה הייתי מבקש לדבר עם התביעה, לנסות ולהגיע להסכמה בענייני. בשיחה עם התביעה הייתי מדבר על האפשרות להגיש דרכם ליועמ"ש בקשה לעיכוב הליכים (נהוג להגיש בקשה לעיכוב הליכים דרך התביעה) או לחלופין אפשרות לסגור כאן ועכשיו עם התביעה על כיוון של של"ץ ואי-הרשעה.
    צריך לשכנע וזה אתגר. אבל מה שחשוב הוא שלעמוד מול המערכת ולדבר מעצים אותנו לאין ערוך מלהיות מיוצגים. עו"ד טוב יעשה פחות או יותר את מה שאני כותב כאן אבל ישאיר אותך פאסיבי ומבולבל וחרד האם תקבל הרשעה בסוף התהליך או לא.
    חשוב להבהיר בנקודה זו שכדי לקבל אי הרשעה ושל"ץ ככל הנראה התביעה וביהמ"ש יבקשו ממך את הסכמתך ללכת "להיבחן" בשרות המבחן למבוגרים לשם הכנת תסקיר מבחן לעונש בעניינך, וכדי לבדוק האם והיכן תוכל לבצע את השל"ץ.
    הפגישות עם קציני המבחן זה סיפור בפני עצמו - אדגיש שיש לנו בפגישות עם קציני המבחן תפקיד חשוב בקביעת העונש שנקבל, גם בדרך שבה אנו מספרים על עצמנו וגם באפשרותנו להתעקש להיות מעורבים, ולדרוש שהעונש לא יקבע מעלינו אלא בהסכמתנו ומתוך רצוננו, בהתאם להכרה בחוק הקיים (הרי לא פגענו באף אחד, חשוב לזכור ולהזכיר).
    בפגישות לשם הכנת תסקיר המבחן לעונש תפקידם של קציני המבחן לברר מה גרם לך לעבור על החוק, לבדוק האם מדובר בדפוס עבריינות כללי או מקרה חד פעמי, ובכלל איזה מן אדם אתה. מנגד תפקידך לשכנע למה מגיע לך לדעתך אי הרשעה ושל"ץ, להגיש להם את ההנחיות החדשות (כי אולי הם לא מכירים, יתכן), לעמוד על כך שאיננו עבריינים ולכן אין סיבה שיתיחסו אלינו כך, ולייצג את עצמך ואותנו כקבוצה הכי טוב שאתה יכול.
    נראה לי הכי טוב לשמור על גבולות בדיבור ובסיפור למרות שלפעמים כיף לספר, ותוך כדי כך לדבר באמת על מה הייתי רוצה לעשות בשל"ץ, כמה שעות אוכל לתת מבלי שזה יפגע בי מדי, והיכן מכל האפשרויות נראה שהכי אתפתח (כי יש המון מקומות ותחומים שאפשר להכיר ולהתפתח בהם במסגרת השל"ץ). כך שעדיף שהעונש לא יחווה כעונש כלל אלא אפשרות לגדילה (זו התפיסה השיקומית של כל מערכת המשפט הפלילי – כדאי להכיר אותה ולהשתמש בה).
    אנסה להבהיר עוד נקודה, מכיוון שהתבצעה עבירה על החוק צריך "לשלם" משהו כגון: הרשעה; קנס; של"ץ; צו מבחן וכו'. אם לא מוכנים לקבל הרשעה אזי ככל הנראה צריך יהיה לתת של"ץ (של"ץ =שעות לתועלת הציבור). זו מערכת איזונים כזו. נניח לרגע היפוטטית שבתיק גידול קטנטן כמו שלך אפשר יהיה לסגור במשא ומתן עם התביעה על הרשעה וקנס קטן... נניח, אולי, אני לא בטוח שהתביעה כבר בשלה לכך, אבל כדי שלא לקבל הרשעה ככל הנראה, כיום, אין מנוס מלעשות של"ץ הכולל שליחה להכנת תסקיר מבחן שתפקידו בין השאר להמליץ על של"ץ ואי הרשעה בעניינך.
    כך, שאם לא תעצור את כתב האישום דרך פנייה ליועמ"ש לא נראה לי שתהיה לך דרך פשוטה לסיים את זה ללא שליחה לשרות המבחן למבוגרים לשם הכנת תסקיר מבחן לעונש וכו', מה שגורם להליך הפלילי לארוך לפחות שנה/תיים אם אין עיכובים. ואח"כ של"ץ וכו'. אגב, אני חושב שזה יכול להיות אחד הנימוקים שהייתי מנמק ליועמ"ש: שהיום, במצב המשפטי היום, כדי לצאת ללא הרשעה זה לא דבר פשוט. והסחבת, ועינוי הדין הכרוך בכך, והמחיר שצריך לשלם בשבלי בסך הכל "לזכות" באי הרשעה וכו'.
    אם תבחר להגיש ליועמ"ש בקשה לעיכוב הליכים, אז זכותך המפורשת לבקש דחיית משפט מביהמ"ש ביום הדיון בעניינך, דחיית המשפט עד לקבלת תשובת היועץ. כלומר, לפני שיקריאו בפניך את כתב האישום בקש דחייה כאמור לעיל.
    זהו לבינתיים, יש עוד הרבה לספר וללמוד, אם אתה רוצה, זה כיף ומגדיל מאוד, קצת כמו בתנועת נוער או בצבא או בלימודים או כמו בכל מסגרת מחשלת אחרת. רוח טובה פותרת את רוב הבעיות. בהצלחה ואל תתבייש לשאול או להציק בשאלות. כך לומדים. אענה כמיטב הבנתי. ו... אל תפחד מביהמ"ש. גם לא מהתביעה. הם בד"כ לא נושכים רק מפחידים. אבל יש להדגיש שאם לא באים מוכנים בהחלט אפשר להינשך.

10. רעמסס

רעמסס חבר חדש

לייקים:
    0
    אחי עם הדרך שבא אתה מדבר אתה כבר עורך דין ען, בא לך ליצג אותי? את האמת שיש לי פנ טוב אבל אין לי הרבה זמן בכלל ללמוד את כל הנושא, והחשש שלי שלא באמת יקשיבו לי שם ואני אלחץ מכל הנושא ואשכח דברים חשובים ומהותיים, זה משהו שלא הייתי רוצה לעשות, הלכתי לכורך דין אחד שביקש ממני סכום של בסביבות 15 אלף שקלים לייצוג, אמר לי לא לדאוג שזה שטויות, אבל נשמע לי יקר, האם יש המלצות בנוגע למייצג טוב במחיר סביר? יש חיה כזאת? גם הייתי מעדיף לשבת עם בנאדם כדי באמת להכיר ולהבין ולדבר על האופציות ולא רק לכתוב ולחכות לתשובה, הדיון אצלי הינו ב24 לחודש.

11. גףף

גףף חבר חדש

לייקים:
    0
    תודה, סחתיין על הרוח הטובה.
    ב'פוסט' הבא שאשלח 'טבלת ענישה' שהכנתי - לכל מי שנקלע למצב דומה והגיע/ה לקרוא התכתבות זו. דברים אלה והטבלה יצאו יחד פוסט ארוך (כי כתבתי לכולם ולא רק לך) - לכן ממליץ לנשום עמוק לפני הקריאה...
    קצת באופן כללי על בחירת ייצוג:
    יותר חשוב מבחירת הייצוג - חשוב להבין עד כמה שניתן ומבעוד מועד למה נכנסים ואת אפשרויות המילוט. פחות משנה מי העו"ד שתבחר מאשר מה אתה יודע לדרוש ממנו (לכן הכנתי את 'טבלת הענישה'). גם עורכי-דינים טובים עמוסים בתיקים בד"כ, תיקים שונים ומשונים, דחופים יותר או פחות, חשובים יותר או פחות, ובנוסף, לפעמים יש להם ימים טובים פחות או משפטים שלמים פחות מוצלחים. וזה במקרים שעולה בידנו לבחור נכון או כשיש לנו מזל או קשרים. ומה כשאין? מבוכה; תלות; חוסר שליטה וחוסר ידיעה, פחד; חוסר אונים...וכל התענוג הזה כ"כ ביוקר... וכו'.
    המלצתי היא - בגדול - שעו"ד פרטי כדאי לקחת כשהדרך הבטוחה ביותר להקל על העונש היא מציאת תת סעיף שעשוי לאפשר לחץ משפטי על התביעה ועל בית המשפט, לחץ שמטרתו להגיע לפשרה עם התביעה על הקלה בעונש, מתוך טענה לכאורה על אי-יכולתה של התביעה להוכיח תתי-סעיפים, שעו"דינים טובים, ממש מומחים, בלמצוא ולדרוש, כלומר ניתן ללא ציניות לכנותם 'ציידי פאשלות מתחבאות' בסבך המשפטי.
    אבל במקרים כמו שלנו, ולבטח כמו בשלך, כשאנחנו מודים מיד ועניינו לא בעבירה אלא בריפוי, אין צורך מיוחד בעורך-דין פרטי. לדעתי זה בזבוז זמן, כסף ונפש.
    סנגוריה ציבורית: אם אתה יודע בדיוק מה לדרוש אין ממה לחשוש. לא רק שעורכי הדין הציבוריים יעשו את העבודה, אלא שסנגוריה ציבורית ככלל (והעובדים בה בפרט), היא גוף שהכי קרוב אלינו בערכיו, הכי דומה מבין האפשרויות הקיימות (בטח מול השוק הפרטי - (מבחינת ערכים -אם אפשר בכלל להכליל על קשר בין-ערכים-וקבוצות-וא/נשים).
    לכן אם אתה לומד את טבלת הענישה שאצרף להלן ואת ההנחיות החדשות לעיל, ויודע מה לדרוש מהעו"ד הציבורי אני בהחלט ממליץ על הסנגוריה הציבורית.
    אבל, במקרים כמו שלנו כשאנו מודים ומתעקשים שאיננו עבריינים כלל וכלל, אין ממש צורך בעריכת-דין אלא יותר במישהו שמבין את המערכת וההליך הפלילי ויכול ללוות אותך (או שביכולותיך ללמוד לבד מהאינטרנט).
    הסנגוריה הציבורית נמצאת בכל עת במסדרונות בתי המשפט. בכל בתי המשפט בארץ נמצאים נציגי הסנגוריה הציבורית כך שכשמגיע מועד הדיון/התחלת משפט/דיוןהראשון, כמו זה שלך ב.24.12.18 משפטני הסנגוריה הציבורית יפנו אליך לברר אם יש לך ייצוג. כלומר שלא חובה לפנות אליהם בדיון או לפניו. כשמגיעים לדיון הראשון ניתן לפגוש אותם שם ומשם הם כבר לוקחים פיקוד. אבל אם אתה רוצה שיחה מראש עם הבן-אדם שהולך לייצג אותך (ובצדק) ואת האפשרות לבחור מי ייצג אותך מתוך הסנגוריה (כי יש מבחר), כדאי לפנות לסנגוריה הציבורית לפני מועד הדיון הראשון, או לחלופין אחרי שדוחים את הדיון הראשון במו ידינו.
    כשרוצים לדחות דיון בביהמ"ש, ככלל, אומרים בערך כך: אדוני/גברתי (כך פונים לשופט/ת) (או, ביהמ"ש הנכבד), אני מבקש לדחות את הדיון בענייני כי (למשל: לא היה לי מספיק זמן להחליט על יצוג, בעקבות העובדה, שמיום קבלת כתב האישום, בדואר הרשום, ועד למועד דיון נכבד זה, עברו רק כך וכך ימים... או... כי בכוונתי לכתוב ליועמ"ש, וכו').
    עו"ד פרטי: בצער אספר שבמסע שלי ומתוך המגבלות שלי לא מצאתי ייצוג שדיבר בשפה שלי (לא ציבורי ולא פרטי) כך שאיני יכול לעזור לך בזה - ואכן בצער מספר כי הלוואי ובמסעי הייתי פוגש על מי להמליץ.
    אני מאוד אשמח להצטרף אליך לדיון הראשון בעניינך ואנמק מדוע:
    *יש לנו כציבור אינטרס רציני שכל מקרה ומקרה מכתבי האישום הלא-פוגעניים בחברה יגמר בעונש הקטן ביותר. זהו אינטרס ציבורי ממדרגה ראשונה, ובטח קבוצתי כשלנו; שבעבירות קטנות שאין בהם פגיעה בזולת העונש שייגזר בהן יהיה בהלימה ובהתאמה למהות העבירה שנעשתה. זהו מאבק ממשפט למשפט; מפסק דין אחד למישנהו.
    *בזמנו, כשקראתי פסקי דין רבים בענייני (גידול, אבל יותר מסובך משלך), מאוד הרגיז אותי שהשפה שכתובה בפרוטוקולים היא מאוד מתנצלת ומתקרנפת - כאילו באיזו עבירה חמורה מדובר.
    השפה שלנו, הפשוטה, האמיתית והצודקת כמעט ולא נשמעת בבתי המשפט ובפרוטוקולים אלא בצידי הטיעונים, וחבל כל כך.
    *מאז שניצחתי במשפטי - גם הפכתי אדם חוקי בישראל וכתוצאה מכך נפתחה לי אפשרות לעזור.
    *בדיון הראשון של כל משפט (כמו זה שלך ב24) הכל די פתוח למשא ומתן עם התביעה. אחרי הדיון הראשון הדברים מתבהרים. כך שהאפשרות שיש לנו היא לא בדיוק שאני אייצג אותך בדיון הראשון אלא שאלווה אותך בדיון הראשון תוך כדי לימוד משותף את הדרך הספציפית של המקרה הקטן שלך (כמובן בהתנדבות).
    (אם תבחר בכך נמצא דרך מהירה יותר לתקשר, אבל סבלנות זה הכלל הראשון הנדרש, וזאת, כי המערכת המשפטית היא קודם כל סבלנית... וגם... אם יש לך עוד שאלות, כדאי שנתכתב עליהן עוד קצת כאן, למען הכלל (אם יהיו אחרים שיוכלו לקרוא בזמן מצוקתם).
    טבלת הענישה ה'קלה' שהכנתי מפרטת בצורה ביקורתית את סוגי הענישה השונים (קח עוד נשימה, כי הכנתי אותה בימים האחרונים לפני שראיתי היום את התגובה הנ"ל ששלחת, שאליה אני מסב תשומת ליבי עתה).
    הטבלה היא כדי שלפני שאתה מקבל החלטה - קודם כל תבין מה טווח העונשים שאתה צפוי להם ודרכי ההימלטות מהם.
    במקרה שלך, לדעתי, היעד שלנו - קנס קטן ללא הרשעה וללא של"ץ (כלומר ללא שליחה לשרות מבחן (בטבלה שב'פוסט' הבא הדברים יובהרו)).
    אך כבר עתה אנמק מדוע:
    לכל אחד מהדיונים המשפטיים צריך להגיע מוכנים עם אסטרטגייה משפטית. כלומר צריך להגיע בבשלות עם הצגה מגובשת ומבוססת מהו לדעתנו ה'לקולא ולחומרא' לענייננו (קולא וחומרא - עונש קל או חמור - בעגה משפטית נפוצה).
    התביעה מצידה, יש לה חומרה וקולא משלה - בכל כתב אישום.
    צריך לדבר, לשכנע, ולהיות מוכנים בכל עת לדיון בבית המשפט שהוא המוסמך לפסוק. ביהמ"ש במהותו חייב להיות לגמרי נייטרלי אם כי בפועל הוא כמעט תמיד מוטה לטובת בעלי הכוח/החוק.
    במקרה שלך, לדעתי:
    לקולא - פנייה ליועמ"ש וביטולו של כתב האישום
    לחומרא - קנס ללא הרשעה
    במידה ולא תסכים התביעה להתפשר על החומרה שלנו (וזהו התסריט הצפוי)...
    לא נגיע להסכמה עניינית?
    אז הולכים לדון על כך מול שופט//ת
    לדיון כזה צריך להיות מוכנים מראש כשבעניניך המוכנות מצידך צריכה להיות לדעתי לבקש את הסכמת ביהמ"ש הנכבד שתכתוב ליועמ"ש.
    להלן הטבלה:

12. גףף

גףף חבר חדש

לייקים:
    0
    טבלת "ענישה קלה" - ביקורת משפט בענישה קלה

סוגי הענשה לפי סדר עולה על עבירת גידול קנאביס לשימוש עצמי
    (לתפיסתי – ביקורת מערכת המשפט – על סוגי "הענישה הקלה")

להלן אפשרויות הגנה וסוגי הענישה ע"פ סדר חומרה עולה:

1. עיכוב הגשת כתב אישום שהוגש נגדנו באמצעות פנייה ליועמ"ש (יועץ משפטי לממשלה) בבקשה לעיכוב הליכים.

2. קנס ללא הרשעה: סיום ההליכים בקנס ללא הרשעה זה אולי העונש הקל ביותר שאפשר לסיים את כתב האישום הקל וזהו לדעתי יעד מספר אחת עבורנו אחרי פנייה ליועמ"ש.

3. קנס וצו מבחן לשנה ללא הרשעה: לצערי ביהמ"ש לא משתמש מספיק בעונשים קלים. כלומר רוב כתבי האישום מסתיימים בלפחות הרעשה... וחבל. זו יכולה להיות משימה שלנו כקבוצה, שכבר קצת מגובשת, לבקש שוב ושוב מביהמ"ש, כמשימה, לסיים את ענייננו בעונשים הקלים וללא הרשעה וללא תסקיר מבחן. הנה, המשך פרוט הענישה ה"קלה":

4. של"ץ – שרות לתועלת הציבור – ללא הרשעה: של"ץ ללא הרשעה זה גזר דין הכולל שרות לתועלת הציבור (של"ץ) ולכן זו עליית מדרגה משמעותית בחומרת גזר הדין ואנמק מדוע: ברוב המקרים כדי לקבל של"ץ ללא הרשעה צריך לקבל את המלצת תסקיר המבחן. הכנת תסקיר מבחן כוללת מפגשים עם שרות המבחן למבוגרים, תהליך המאריך את ההליך המשפטי שלא לצורך (במקרים הקלים בינינו). אני מנסה לתת משמעות ריאלית כפי שחוויתי אני, לעומקה של ענישה, כי נדמה לי שבית המשפט הנכבד נוהג להעניש מדי, עד כדי טשטוש ההבדלים המהותיים שבין סוגי הענישה לקולא (קלים) השונים והמגוונים העומדים לרשותו. הטירדה בשל"ץ היא לא השעות בפועל שיש לעבוד אלא שדרישה לביצוען של שעות העבודה כרוכה בשליחה לשרות המבחן, מה שעושה את ההליך הפלילי ארוך בהרבה, ולכן מורכב הרבה יותר. זו עליית מדרגה משמעותית בענישה שצריך לתת עליה את הדעת לפני שאנו מסכימים מיד לשיחות לשם הכנת תסקיר המבחן בעניינו. אפשר להתעקש על סיום מהיר של כתב אישום קל בענישה ללא הרשעה וללא שרות מבחן. כדאי שגם אנו נבין ההליך. כך נוכל לשנות בעצמנו, מגזר דין אחד למשנהו. של"ץ זו עבודה של כמספר שעות, בשירותים חברתיים ועמותות, הנע בין בערך 50 – 250 ומעלה, תלוי בחומרת העבירה ובמסוגלות הנאשם לבצע שעות עבודה בפועל (מצב בריאותי, נפשי וכד').

5. של"ץ וקנס ללא הרשעה: כאמור לעיל, תלוי בחומרת העבירה (כדי שיהיה איזשהו סדר, צדק, וכו')

6. הרשעה: לצערי הרשעה נפוצה מאוד בגזרי הדין בישראל. זה לא ממש מתקבל על הדעת אבל כך המצב. לדעתי יש משמעות פרטית וכללית לסיים את כתב האישום בעניינו ללא הרשעה.

7. הרשעה וקנס: כאמור לעיל.

8. הרשעה ושל"ץ: הרשעה ושל"ץ זה עונש די חמור (למרות שזה נחשב קל מאוד) מכיוון שגם הורשענו וגם היינו בשרות המבחן כלומר שמשפטנו נערך במשך שנתיים לפחות וזה כשלעצמו נחשב, גם במערכת המשפטית שלנו, כעינוי דין. וכאן המקום לציין ש'עינוי דין' הן צמד מילים חזקות ובית המשפט מייחס להן חשיבות רבה (השתמשו בזה במשפט אם הרגשתם עינוי דין).

9. הרשעה, של"ץ וצו מבחן: כאמור לעיל, בסדר עולה. צו מבחן זה המשך פגישות בשרות המבחן, פגישות אלה רצויות מאוד במקרים הזקוקים לתמיכה רגשית ונפשית במשך תקופת ביצוע השל"ץ. כדאי לזכור שבסופו של יום, מערכת 'שרות המבחן למבוגרים' בהחלט יכולה ועשוייה להוות גורם משמעותי בשיקום שלנו- רגשי ונפשי, ובמיוחד במקרים כשלנו, שבהם מכנה משותף של כאב , כשמהות העבירה הייתה עקב מצוקה, ודי חמורה לעיתים לא רחוקות מביננו.

10. הרשעה, של"ץ, צו מבחן וקנס: כאמור לעיל בסדר חומרה עולה.

11. זהו. אחרי עונשים אלה (1-10) כבר מגיעים לעבודות שרות שזה כבר תחליף למאסר. מקווה שרק מתי-מעט מאתנו יאלצו להתמודד עם גזר דין של עבודות שרות.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!