1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

שאלה לאגרונום (ולמי שיודע) - ייבוש ויישון

הנושא בפורום 'גידול למתקדמים' פורסם ע"י Little, ‏6/5/14.

1. Little

Little חבר חדש

לייקים:
    2
    נניח ואני רוצה לייבש צמח אחד לעישון בזמן בשבועות הקרובים - אני צריכה לתת לו להתייבש במשך...?
    את היתר אני רוצה לשים בצנצנות זכוכית ליישון.
    מה תהליך היישון בעצם עושה לצמח ולחומרים הפעילים בו? מעבר לטעם ולריח שהבנתי שמשתפרים פלאים.
    באיזה שלב כדאי לשים את הפרחים בצנצנת, להבדיל מהפרחים שאני רוצה לעשן בשבועות הקרובים?

תודה!
    שמחה שחזרת לפרונט :)

vvasili אוהב/ת את זה.
  2. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    שאלה מצויינת !
    אני יענה כמה שאני יודע .

הייבוש הראשוני - השבוע עד 10 יימים לאחר הקציר נועד כדי לייבש את הפרח מכל הנוזלים שלו כדי שא' - יהיה אפשר לשרוף אותו, וב' - כדי שלא יירקב ויחזיק זמן (כמו שעושים לדוגמה עם פטריות או פירות יבשים).
    מה שקורה פה בגדול זה שכל המים שיש בצמח (שזה חלק גדול, לא יודע בדיוק כמה אבל בין ה-70 ל-90 אחוז זה מים) מתאדים, הכלורופיל מתחיל להתפרק, ואולי (פה זאת רק השערה) גם גובר ייצור השרף (על אותו עיקרון שכשעושים חתך בעץ הוא מתחיל לייצר שרף באותו מקום).
    הטעם משתפר בגלל שהחומר נשרף יותר טוב בלי המים וגם האדים של המים לא תורמים ממש לטעם, ובגלל שהכלורופיל מתחיל להתפרק (שהכלורופיל הוא זה שגורם להרגשה השורפת בגרון ולטעם מר).

ייבוש נעשה (לרוב) על ידי תלייה של הפרחים הפוך, בחדר חשוך ומאוורר למשך 7-10 ימים בערך.
    הסיבה לחושך היא שהצמח עקרונית ממשיך לחיות אחרי שהוא נקטף ואם הוא יקבל אור הוא עדיין ינסה לעשות פוטוסינטזה מה שרק יאריך את התהליך ועלול לפגוע בטעם. חוץ מזה יש כאלה שאומרים שבחושך הצמח מייצר עוד טריכומים - שהם אותם בלוטות שרף מלאות בשמנים שמכילים את קוקטייל הקנבינואידים.

הייבוש שבא אחרי זה - היישון - נועד כדי לשמר את הצמח לטווח ארוך יותר.
    בשלב הזה השאריות של הנוזלים נעלמים לגמרי,
    הכלורופיל מתפרק כמעט לגמרי (אחרי כמה חודשים)
    וכמעט כל מה שנשאר בצמח זה סיבים ושמנים (ועוד כמה שאריות זניחות של דברים אחרים).

התהליך הזה נעשה מיד אחרי הייבוש על ידי שמירת הפרחים בצנצנת אטומה לאוויר למשך כמה חודשים (ובעצם כל שארית חייהם של אותם פרחים), וחשוב לאוורר את הצינצנת ל-10 דקות ביום לפחות ע"י פתיחה שלה - הוצאת כל הפרחים ל-10 דקות ואז להחזיר.

אני לא חושב שהתהליכים האלה משנים משהו בחומרים הפעילים בצמח, חוץ מאולי החושך שבייבוש שאולי מיוצרים בו עוד קצת טריכומים.
    ידוע שעם הזמן מולקולות של thc הופכות לקנבינואידים אחרים בסדר מסויים, נראה לי שקודם בא cbd אחרי זה cbn וכו' וכו', אבל - זה לא קשור לייבוש או יישון זה רק עניין של זמן.
    מה שכן קורה זה שבגלל שבערך 70 אחוז ממסת הצמח זה מים, ובייבוש הם נעלמים - אנחנו מקבלים חומר עם אחוזי חומר פעיל הרבה יותר גבוהים מבהתחלה.

3. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    מסכים עם woogs,

ייבוש - להפחית את כמות המים בצמח.
    יישון - פירוק כלורופיל ואיבוד הטעם הירוק והצמחי.

התהליכים נעשים בחושך מכיוון שאור גורם להתפרקות של ה THC.

ייבוש מוצלח!

#3 אגרונום, ‏6/5/14
    נערך לאחרונה ב: ‏8/5/14
  4. קאסיוס

קאסיוס קנאביסט

לייקים:
    1
    אז אם אני ישאיר את הפרח היבש בשמש בתוך צנצנת הוא יאבד thc?
    או שהצנצנת לא משנה כל כך וכל עוד הוא בשמש הוא יאבד..

5. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    האור זה מה שמשנה,
    חוץ מזה שייבוש מהיר מידי (שמש) יגרום לחומר להיות יבש מאד מבחוץ, אבל עדיין לח בפנים - לא אידאלי

6. mikiii

mikiii חבר חדש

לייקים:
    0
    לגביי תהליך היישון... שבועיים ראשונים לאוורר את הצנצנת כל יום כדיי שלא יתפתח לנו שם עובש ולהוריד את רמת הלחות
    אחריי שבועיים אפשר לאוורר כל יומיים- שלוש
    אחריי חודש וחצי ככה מספיק לאוורר פעם בשבוע
    זה מנסיוני האישי

7. Pato

Pato חבר חדש

לייקים:
    0
    וכמה זמן בתכלס כל התהליך הזה לוקח?

8. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    אתה יכול לעשן כבר אחרי ה-10 ימי ייבוש,
    אבל הטעם רק ילך וישתפר עם הזמן ובעיקרון אתה יכול להשאיר את הקנאביס בצנצנת כמה חודשים טובים בכיף, אם עדיין ישאר ממנו משהו.
    אחרי שנה בערך החוזק שלו מתחיל לרדת

9. mikiii

mikiii חבר חדש

לייקים:
    0
    במילים אחרות תיישן כמה שאפשר זה רק ילך וישתפר אתה תגמור את זה הרבה לפניי שעובר התוקף
    רק תדאג שזה במקום מוצל

10. mr weed..

mr weed.. קנאביסט

לייקים:
    1
    לליטל אף אחד פה לא הזכיר על עניין הלחות בייבוש ויש כזה דבר.. אני לא זוכר בדיוק כמה אחוז אבל אני מאמין שאחרי שכתבתי מישהו יגיד כמה אחוז צריך להיות
    ועוד משהו ראיתי שכתבת שאת רוצה לעשן חלק וליישן חלק אז דעי לך שהכול צריך לעבור את תהליך הייבוש כל התוצרת!
    בהצלחה בייבוש

11. alechko

alechko קנאביסט

לייקים:
    4
    mr.weed הערה מצוינת !

אז ככה לגבי הלחות חשוב מאוד לשמור על לחות נמוכה ! כמה שיותר נמוכה (שלא יהיה יותר מ40% לחות להשתדל כמה שפחות) מכוון שלחות יכולה גם להאריך את זמן הייבוש ויותר גרוע מזה אם הלחות תהיה גבוהה היא יכולה לגרום לפיתוח עובש על הפרחים - יש שם רעלים שמסוכנים אפילו לאדם אם הוא מעשן אותם .
    דבר שני - איוורור - חשוב מאוד שתהיה סירקולציה במקום שאת מייבשת אבל אסור שהמאוורר יהיה ישירות על הפרחים ! קראתי בהמון מקומות שזה פוגע בתהליך הייבוש ובטעם אחרי זה במיוחד .
    דבר שלישי - סטריליות - לנקות ידיים לפני שאת נוגעת בפרחים , להשתדל שהסביבה שאת מייבשת בה תהיה גם כמה שיותר נקיה בלי אבק וחלקיקים אחרים שיכולים להדבק לפרחים ולגרום להם לריקבון בסופו של דבר ...
    להתייחס לפרחים עדיין בעדינות וסבלנות ומבטיח שיצא לך משהו מעולה לעישון .
    ד.א אני את הפרחים שלי ייבשתי משהו כמו 8 ימים , ומה ששמתי בצנצנת ליישון שבוע וחצי ראשון איווררתי כל יום עשר דקות ולאחר מכן פעם ב... היה מעולה ומספיק :)

בהצלחה .

12. Little

Little חבר חדש

לייקים:
    2
    תענוג! :) תודה רבה חברים!
    הכל תלוי לו בחדר חשוך עם מאוורר שעובד כל הזמן (לא מכוון ישירות אל הפרחים)...
    הלחות באזור הארבעים.
    מנשנשת פרחים קטנים שהתייבשו, מחכה כבר לטעום מהקולות המטורפות האלה! (ועוד יותר מחכה שיגיעו כבר הזרעים שהזמנתי!!!)

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!