1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
  הסר התראה
 2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
  הסר התראה
 3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
  הסר התראה

ביו-צ’אר לגידול קנאביס: למה כדאי להוסיף פחם פעיל לאדמה

הנושא בפורום 'דיווחים מהמגזין' פורסם ע"י Admin, ‏15/8/18.

 1. Admin

  Admin מנהל
  מנהל

  הצטרף:
  ‏4/5/13
  הודעות:
  5,178
  לייקים:
  297
  אחיזת מים טובה יותר, איזון חומציות וקליטה מהירה של מינרלים – אלו רק חלק מהיתרונות החשובים שניתן להשיג משילוב של פחם “ביו-צ’אר” למצע הגידול. אבל רגע לפני שאתם רצים לשפוך את זה לאדמה, תקראו עד הסוף – חשוב לשים לב לכמה פרטים.

  בכדי לגדל צמח קנאביס בריא, בעל תפרחת שופעת וארומה משכרת חושים, צריך ראשית לדאוג למערכת שורשים בריאה. מצע גידול המספק לשורשים סביבה עם תנאים אידאליים יגביר את סיכויי הצמח להניב תנובה גבוהה ואיכותית.

  “ביו-צ’אר” הוא מרכיב שנחשב אמנם לחדש יחסית במשק החקלאות הישראלי, אולם מדובר בניצול של טכנולוגיה עתיקת שנים המסוגלת לשפר את מצבן של האוכלוסיות המיקרוביולוגיות המועילות המצויות בקרקע, לשחרר חומרי הזנה בצורה הדרגתית, לשמור על רמת החומציות במצע, יחד עם עוד מגוון יתרונות מפתיעים.

  מה זה ביו-צ’אר?


  מקור השם “ביו-צ’אר” הוא בשילוב של המילים הלועזיות “ביולוגיה” (Biology) ופחם (Charcoal). מדובר בפסולת אורגנית (לרוב גזמי עץ ופסולת חקלאית) אשר עוברת תהליך המכונה “פירוליזה” (זיקוק יבש), במהלכו החומר מתפרק כתוצאה מחשיפה לחום בטמפרטורה גבוהה ללא נוכחות של חמצן.

  התוצר המתקבל נקרא “פחם פעיל”, והוא מתאפיין במספר תכונות ייחודיות המטיבות עם הצמח והקרקע, ביניהן:

  1. יכולת ספיחת חומרים ושחרורם – ליסוד הפחמן (Carbon), ממנו עשוי הפחם הפעיל, יש תכונת קישור גבוהה במיוחד, ועל כן הוא מסוגל לספוח כמות גדולה של יסודות ובעת היישום לשחרר את היסודות הללו בכדי שיהיו זמינים עבור שורשי הצמח במצע הגידול.
  2. נקבוביות רבות – לפחמן פעיל יש שטח פנים עצום בזכות הכמות הגדולה של הנקבוביות המכסות את החומר מכל עבר, אלו מאפשרות ביסוס של אוכלוסיות רבות של מיקרואורגניזמים מועילים בקרקע, כמו גם מסייעות בספיחת מינרלים ומשפרות את אחיזת המים. רק לצורך המחשה, ל-10 גרם של פחם פעיל ממוצע יש שטח פנים של 5,000 מ”ר – שווה ערך למגרש כדורגל.
  [​IMG]
  המחשה של אדמה רגילה (מימין) מול אדמת “טרה פרטה” המכילה פחם פעיל (משמאל)


  מעבר לסגולות המיוחדות שהוזכרו לעיל, לפחם הפעיל יש יכולת לשמש כגורם מאוורר בקרקע (במקום פרלייט או במקביל), לסייע במניעת מצב עקה והתפתחות מחלות מסוימות בצמח, ובנוסף לשמש גם כמגביר חומציות.

  “כל התהליך הוא בר קיימא”


  על פי המכון לחקר הפרמקלצ’ר (Permaculture Research Institute) “אדמת פרטה” (Terra Preta), כלומר “אדמה שחורה” בפורטוגזית, היא אדמה המכילה פחם פעיל באופן טבעי ומשמשת כטכניקת בנייה קרקע שפותחה על ידי תרבויות האמזונס העתיקות לפני כ-7000 שנה בכדי לפתור בעיות של פוריות הקרקע.

  [​IMG]
  תוצאות יישום ביוצ’אר במינונים שונים בקרקע


  מצבורים גדולים של אדמה שחורה זו נמצאים עד היום בעומק של עד 2 מטרים בקרקע. לדברי המכון, המצבורים הראשונים של “טרה פרטה” התגלו כבר בשנת 1870, אבל רק בעשור האחרון המדע החל לחקור את הנושא לעומק.

  “מדובר בפסולת אורגנית שעוברת חימום בכבשן מיוחד בטמפרטורה של כ-500 מעלות צלזיוס,” מספר בנימין קלמפנר, שעוסק כבר כמה שנים בייצור ושיווק של מוצרי ביוצ’אר מחצר ביתו שבצפון הארץ. “ברוב המקרים הגזים המשניים הנוצרים כתוצאה מהחימום עוברים המרה לאנרגיה חשמלית, כך שכל התהליך הוא בר-קיימא מבחינה אקולוגית.”

  הביוצ’אר כשלעצמו אינו מכיל מזינים, לכן בנימין מקפיד “לטעון” אותו באמצעות ערבוב עם תערובת דשנים איכותית. “אני מוסיף לפחם הפעיל קרוב ל-50% קומפוסט משובח יחד עם מעט קמח, המשמש כמקור מזון לבקטריות וגם כגורם ממצק המסייע להפוך את התערובת לאחידה יותר. לכל זה מכניסים תוסף אצות, חומצות הומיות ועוד שפע של דברים טובים,” הוא אומר.

  איך משתמשים בביוצ’אר


  דרכי השימוש בביוצ’אר נחשבות לפשוטות למדי והן מזכירות אופני יישום של דשנים ותוספים כדוגמת קומפוסט או מיקוריזה.

  באופן כללי ניתן ליישם את הביוצ’אר במספר דרכים:

  • פיזור מלמעלה – פיזור הביוצ’אר על החלק העליון של הקרקע. החומר יחלחל לתוך המצע במהלך ההשקיות העוקבות.
  • תיחוח – פיזור הביוצ’אר על חלקו העליון של הקרקע והפיכת השכבה העליונה של האדמה באמצעות היד או כלי עבודה אחר (כמו מגרפה או מקלטרת).
  • ערבול – ערבוב הביוצ’אר עם תערובת האדמה הרגילה בדומה לקומפוסט או תוספים שונים המשולבים לעתים במצע הגידול. שימו לב כי על אף שישנם דיווחים על גידולים שהצליחו גם ב-100% ביוצ’אר (קרי הפחם הפעיל החליף באופן אבסולוטי את מצע הגידול), נהוג להשתמש ביחס של 25%-50% ביוצ’אר לאדמה.
  זהירות: שימוש בביוצ’אר “לא טעון”


  למרות שנדרשת עוד עבודת מחקר בנושא בכדי להבין בצורה מעמיקה יותר את אופן התפקוד של הביוצ’אר בקרקע ותרומתו לתהליך הגדילה של הצמח, ניתן לומר בביטחון כי מדובר בפרקטיקה בטוחה למדי בעלת פוטנציאל נזק מינימלי.

  עם זאת יש לציין כי שימוש בביוצ’אר שלא עבר את תהליך “טעינת המינרלים” עלול להביא לתוצאה ההפוכה ולפגוע במאזן המזינים במצע וברמת הזמינות שלהם לצמח. זה קורה מכיוון שהפחם הפעיל כשלעצמו אינו משמש כדשן המחזיק בחומרי הזנה זמינים אלא רק כ”באפר” (Buffer), גורם מתווך, בין המרכיבים במצע הגידול לבין הצמח עצמו.

  [​IMG]
  ביוצ’אר בייצור מקומי של חוות הגליל


  “שימוש ישיר של ביוצ’אר בצורתו הגולמית עלול להיות קטלני לגדילת הצמח,” מזהיר בינימין. “שלא כמו ביוצ’אר טעון, שמגיע כבר מלא בחנקן ובחיים מיקרוביאלים, שמיד מתחיל להעניק בחזרה לקרקע ולצמח עם רגע יישומו, במקרה של ביוצ’אר גולמי במהלך שבעת החודשים הראשונים בערך הפחם הפעיל שהונח באדמה פשוט יספוג את החנקן הפעיל והחיידקים שבסביבה – וכך למעשה, במקום לפעול כדשן זמין, הביוצ’אר הגולמי מהווה ‘משאבת מינרלים’ שלוקחת מהצמח במקום לתת.”

  כיום ניתן להשיג בארץ ביוצ’אר טעון של יצרן מקומי בשם “חוות האדמה בגליל” הנמכר ברשת “גרושופ” (כאן) בעבור 75 ש”ח, או לחילופין לרכוש ביוצ’אר גולמי ולבצע את הליך הטעינה באופן עצמאי באמצעות השריית הביוצ’אר למשך 24 שעות עם תה קומפוסט, או ערבוב עם קומפוסט מוכן (יבש) והשרייה משותפת למשך כשבועיים.

  סרטון הנבטת מלפפון עם ובלי ביוצ’אר:


  הידיעה ביו-צ’אר לגידול קנאביס: למה כדאי להוסיף פחם פעיל לאדמה פורסמה לראשונה באתר קנאביס - מגזין עם כיוון.

  המשך לקרוא...
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!