1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
  הסר התראה
 2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
  הסר התראה
 3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
  הסר התראה

בית המשפט במקסיקו קבע: עישון וגידול קנאביס הם זכות חוקתית

הנושא בפורום 'דיווחים מהמגזין' פורסם ע"י Admin, ‏5/11/15.

 1. Admin

  Admin מנהל
  מנהל

  הצטרף:
  ‏4/5/13
  הודעות:
  4,935
  לייקים:
  296
  שופטי בית המשפט העליון במקסיקו פתחו אמש פתח רחב מאוד ללגליזציה, כשבפסיקה היסטורית קבעו ברוב גדול שהחזקה, שימוש ו/או גידול מריחואנה – הם זכות חוקית של כל אזרח וכי הם עומדים בהגדרת חופש הפרט של אזרח במדינה. בית המשפט קיבל את טענת העותרים כי האיסור מנוגד לחוקה.

  פסיקה תקדימית במקסיקו: בית המשפט העליון במדינה קבע אמש (ד') כי עישון, החזקה וגידול של קנאביס הינם זכות חוקית של אדם ועומדים בהגדרת חופש הפרט של אזרח במדינה. ההחלטה ההיסטורית נתקבלה ברוב של 4 שופטים תומכים מול 1 מתנגד, כך על פי הדיווחים בסוכנויות הידיעות.

  ביקשו מועדון, קיבלו לגליזציה


  הפסיקה התקדימית נקבעה במהלך משפט במסגרתו תבעו את המדינה אקטיביסטים שרצו להקים מועדון קנאביס פרטי. ההחלטה נוגעת רק למקרה זה ולא לחוק הממשלתי ועל כן אינה מהווה לגליזציה של ממש במדינה. עם זאת, מדובר כאמור בפתח די נרחב לפסיקות זהות בעתיד בכל הקשור לאישומים מינוריים מסוג זה.

  העותרים, שביקשו בשנת 2013 להקים מועדון קנאביס, ביססו את טיעוניהם על הזכות החוקתית של "חופש העיסוק והפיתוח האישיותי" וכן על חוסר השוויון בין העונשים על שימוש במריחואנה לאלו הנוגעים לשימוש באלכוהול וטבק.

  "זו החלטה ענקית שיכולה לפתוח את הדרך לשינוי אמיתי," אמר ארמנדו סנטה קרוז, אחד מארבעת האקטיביסטים שיזמו את הקמת המועדון. "עשינו היסטוריה. זה רק חור בסכר, אבל זה החור הראשון בסכר."

  הפסיקה נוגעת כאמור אך ורק למקרה הספציפי של המועדון הזה, אך היא יוצרת תקדים היסטורי שיאפשר בעתיד פסיקות דומות. על פי החוק במקסיקו ארבע פסיקות דומות לזו תובילנה להקמת ועדה פדרלית מיוחדת לבחינת תיקון חוקי האיסור.

  הפתרון היחיד למלחמות הכנופיות


  על אף שהחוק המקסיקני קובע איסור מוחלט על החזקת מריחואנה, בשנים האחרונות הגיע נושא הסחר הבלתי חוקי במדינה למימדי אסון אדירים והמאבקים בין כנופיות המבריחים למשטרה ובינן לבין עצמן גבו את חייהם של עשרות אלפים שמתו כתוצאה ממלחמות רחוב – מה שהוביל את הממשלות לנסות ולמצוא פתרונות.

  בעוד ששני הנשיאים הקודמים של מקסיקו דווקא הצהירו בעד לגליזציה, הנשיא הנוכחי, אנריקה פנה נייטו, אינו נלהב מהרעיון. החלטת בית המשפט עשויה להכריח אותו להבין שזהו ככל הנראה הפתרון הטוב ביותר.

  רעיון הלגליזציה הוא אמנם אינו חדש במקסיקו, שמנהיגיה מתחבטים כבר שנים כיצד להתמודד עם תופעת הסחר בסמים בלתי חוקיים, אך כעת מגיע העניין לשיא, עם אבסורד שרבים במקסיקו לא מצליחים להתעלם ממנו. לטענתם מקסיקו היא צרכנית מריחואנה לא גדולה במיוחד ועיקר ההתעסקות עם הגידול והסחר – מטרתו לספק את התוצרת לשוק האמריקני.

  "כיום אנחנו הורגים את עצמנו כדי לעצור את הייצור וההפצה של משהו שמיועד לארה"ב, איפה שזה חוקי," מסביר סנטה קרוז. "המטרה שלנו תמיד היתה לשנות את מדיניות הסמים – אחד הגורמים העיקריים המניעים את האחימות, את השחיתות ואת ההפרה של זכויות אדם במקסיקו."

  הפסיקה באה פחות מחודש לאחר שלראשונה אישרה ממשלת מקסיקו – שוב בעקבות פסק דין של שופט – את השימוש בקנאביס למטרות רפואיות. הראשונה שזכתה להנות מהתרופה היא ילדה קטנה בת 8 שסבלה מ-400 התקפי אפילפסיה ביום עד קבלת הטיפול בקנאביס. רצף האירועים הללו במקסיקו יכול בהחלט לרמז לבאות.

  הפוסט בית המשפט במקסיקו קבע: עישון וגידול קנאביס הם זכות חוקתית הופיע ראשון בקנאביס - מגזין עם כיוון

  המשך לקרוא...
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!