1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
  הסר התראה
 2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
  הסר התראה
 3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
  הסר התראה

גידול קנאביס הידרו – המדריך השלם

הנושא בפורום 'דיווחים מהמגזין' פורסם ע"י Admin, ‏16/4/16.

 1. Admin

  Admin מנהל
  מנהל

  הצטרף:
  ‏4/5/13
  הודעות:
  5,079
  לייקים:
  297
  גידול קנאביס ללא אדמה בשיטה הידרופונית, המכונה גם "גידול הידרו", הפך בשנים האחרונות לאחת משיטות הגידול הפופולריות והיעילות ביותר. שיטה זו מובילה לתוצרת רבה, איכותית, מהירה וחסכונית יותר. הנה כל מה שצריך לדעת על גידול ביתי של קנאביס במערכת הידרופונית, כולל רשימת יתרונות וחסרונות ו-5 שיטות מומלצות. המדריך השלם

  הידרו. מילה חקלאית ומשעממת לכאורה, שמעלה חיוך שובב על פניהם של צרכני קנאביס כשהם נזכרים בטעם הטוב, בריח המשכר ובהשפעה החזקה של קנאביס מהסוג הזה.

  כשצרכן קנאביס מציין שהפרח שבידיו הוא 'הידרו', לרוב הוא מתכוון לכך שאיכותו גבוהה והשפעתו חזקה.

  אבל למה 'הידרו' זה טוב, ובכלל – למה מתכוונים כשאומרים "הידרו"?

  הידרופוניקה – מביאים את החקלאות הביתה
  המילה 'הידרו' נגזרת מהמילה 'הידרופוניקה' (באנגלית: Hydroponics); שיטת גידול עתיקת יומין מחד אך חדשנית, טכנולוגית ומתקדמת מאידך, שבפירוש מאפשרת למקסם את הפוטנציאל הגנטי של הצמח, וכן מזרזת את גדילתו ומפיקה תוצרת איכותית ורבה יותר לעומת גידול מסורתי באדמה.

  שיטת ההידרופוניקה, שבמקור נועדה בכלל לגידול עצמאי של מזון, פרצה אל התודעה הציבורית דווקא באמצעות הקנאביס: העובדה שהשיטה מבוססת על מים במקום על אדמה ויכולה להיות אוטומטית כמעט לחלוטין, הפכה את השיטה לאידיאלית לגידול דיסקרטי בתוך הבית – שחיוני למגדלי הקנאביס.

  אז איך מגדלים בלי אדמה?

  צמח הקנאביס, ככל הצמחים בטבע, מקבל את כל צרכיו מאלמנטים חיוניים שנמצאים בסביבתו: האדמה מספקת לו אחיזה ויציבות וכן מינרלים ומיקרו אלמנטים לתזונה, השמש והאוויר הפתוח מספקים לו את האור והפחמן הדו חמצני הנדרשים לביצוע תהליך פוטוסינתזה, הגשמים מספקים את היונים שהופכים את המזון באדמה לזמין, וכל אלה יחד מאפשרים לצמח לצמוח ולפרוח בהתאם לעונות השנה, לגנטיקה ולסביבה הזמינה עבורו.

  גידול הידרופוני מאפשר למעשה לכל מי שיחפוץ בכך, להעביר את סביבתו הטבעית של הצמח אל תוך הבית, ללא אדמה, ללא שמש וללא גשמים. איך? בדיוק לשם זאת נכתב המדריך הזה, שאמור לעזור לכם להכיר טוב יותר את השיטה – שמלבד שימושה הרב בעולם הקנאביס, צפויה גם לשנות את עתיד החקלאות וגידול המזון.

  יתרונות וחסרונות של גידול הידרופוני
  בניגוד לגידול קנאביס רגיל, הידרופוניקה היא שיטת גידול במצע מנותק וניטרלי, בה הצמח ניזון מהאלמנטים והמינרלים המדוייקים להם הוא זקוק באמצעות תמיסת דשן הידרופונית מרוכזת שמערבבים בכמות קטנה יחסית במים.

  מהלך הגידול ההידרופוני דורש תחזוקה מדוייקת על מנת להגיע למירב התוצאות, אך לאלו שיבינו את העקרון ההידרופוני וצרכי הצמחים, מדובר במשימה קלילה וידידותית.

  להידרופוניקה יתרונות רבים וגם כמה חסרונות:

  • חסכון משמעותי במים לעומת גידול באדמה – עד 99% חסכון!
  • צמיחה מהירה – כל תזונתו של הצמח זמינה לו לשימוש במים, וכל האנרגיה שלו מופנית לתהליכי צמיחה ופריחה – מה שמזרז את קצב הגדילה.
  • יותר יבול – עד כ-30% יותר תוצרת לעומת גידול באדמה.
  • חסכון בדשנים – הצמח לא חולק את המינרלים להם הוא זקוק עם עשבים וצמחים אחרים בסביבתו.
  • אוטומטי – ניתן ליצור מערכת גידול אוטומטית לחלוטין שלא מצריכה התערבות יד אדם.
  • פחות מזיקים – העובדה שהצמח גדל במצע מנותק מורידה משמעותית את הסיכון למזיקים שמקורם באדמה.
  • ניתן להאריך את "עונות השנה" שחווה הצמח ע"י שליטה בטמפרטורת המים.
  לעומת יתרונות אלו, גידול הידרופוני טומן בחובו גם כמה חסרונות עיקריים:

  • בשל הערך הטכנולוגי, עלות הקמה ראשונית יקרה יחסית לעומת גידול באדמה.
  • לרוב, מס' צמחים חולקים מערכת הידרופונית אחת, ובמקרה של מחלה במים כל הצמחים יחד חשופים אליה.
  • במקרה של נפילת חשמל ארוכה (6+ שעות) הצמחים יפסיקו לקבל את המים, שורשיהם יתייבשו ועליהם יתחילו לקמול.
  • השיטה מצריכה למידה מקדימה והבנה מעמיקה של צרכי הצמח לפני תחילת הגידול.
  האם זה שווה את כל הבלאגן? צפו בסרטון בו מגדל קנאביס משווה בין תוצאות הגידול בהידרופוניקה לעומת אדמה:  חמש שיטות לגידול קנאביס הידרו
  הפשטות שבעיקרון ההידרופוני הביאה את המח האנושי ליצור אינספור גרסאות שונות של מערכות גידול טכנולוגיות ומתקדמות, שכולן מתבססות על מספר שיטות גידול עיקריות – אלו הן 5 מתוכן:

  1. ריקון והצפה – שיטה קלה להבנה ויישום, מחזורית וחסכונית. עיקרון ההצפה והריקון למעשה מסביר בפשטות את דרך העבודה שלה: מחוץ למתקן בו נמצאים הצמחים, נמצאת התמיסה התזונתית (מים + דשן) אשר אחת למס' דקות מציפה את מתקן הגידול ואת שורשי הצמחים, ומתרוקנת במהירות בחזרה.  2. DWC – Deep Water Culture – שיטה הידרופונית מתקדמת ומאוד פשוטה ליישום בבית, בבסיסה עומד העיקרון בו שורשי הצמחים למעשה "חצי יושבים" בתוך המים המועשרים באופן קבוע, כאשר משאבת אויר ואבן חמצןמספקים לשורשים את החמצן שהם צריכים על מנת לא להירקב ולחלות (מעצם השארתם הממושכת במים).

  זוהי שיטה פופולארית מאוד בקרב מגדלי קנאביס משום היישום הפשוט והתוצאות המצוינות שהיא מניבה.

  [​IMG]

  3. NFT – Nutrient Film Technique – שיטת גידול הידרופונית מחזורית ומתקדמת ביותר, בה 'סרט' דק של מים מועשרים בדשן, זורם מהמאגר אל צינורות בהם יושבים הצמחים ומספק ישירות לשורשים את הצרכים התזונתיים שלהם.

  לאחר שעברו המים בכל הצינורות, הם חוזרים ישירות אל המאגר. לכן, בגידול בשיטת ה-NFT אין צורך בתוספת חמצן, מאחר ותנועת המים דואגת לכך.

  [​IMG]

  4. טפטפות – שיטת גידול הידרופונית שאמנם נחשבת למעט מיושנת יחסית לשיטות הטכנולוגיות האחרות, אך יעילותה אינה מוטלת בספק.

  בשיטת גידול זו המים המועשרים שמוזרמים מהמאגר מתפצלים לצינוריות עיליות, או למעשה "טפטפות אישיות", אשר מטפטפות את הפתרון התזונתי ישירות על שורשי הצמחים, כשכל השאריות חוזרות אל המאגר.

  [​IMG]

  5. אירופוניקה – בשיטה האירופונית (שהומצאה בישראל, כבוד) שורשי הצמחים יושבים באויר וכל מה שמחזיק אותם זו כוס הגידול עם המצע.

  בשיטת האירופונית טיפות מים קטנות יוצרות מגע ישיר עם שורשי הצמחים שתלויים באויר, ובכך הופכות את המזון לזמין ובר פירוק מהיר. למרות האויר שמתחבא בשמה של השיטה, זוהי שיטה הידרופונית שלמעשה לוקחת את הגידול ההידרופוני צעד נוסף קדימה לכיוון היעילות והקידמה.

  [​IMG]

  בנושא בחירת המערכת המתאימה, חשוב להבין שאין 'נכון' או 'לא נכון' – כל שיטות הגידול ההידרופוניות עובדות, ולכל מערכת ישנם יתרונות וחסרונות משלה שעשויים להקל או להקשות על כל מגדל באופן אחר.

  בבואנו לבצע את הבחירה שתשפיע בהמשך גם על בחירת המצע והתאורה המתאימים, עלינו לבסס זאת על התנאים הפיזיים של מקום הגידול המיועד כמו: גודל, חשיפה לרוח, שמש / תאורה, שינויי טמפרטורות ועוד.


  המשך קריאה...
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!