1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
  הסר התראה
 2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
  הסר התראה
 3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
  הסר התראה

האם מטופלי קנאביס רפואי יורשו לנהוג ברכב?

הנושא בפורום 'דיווחים מהמגזין' פורסם ע"י Admin, ‏23/10/17.

 1. Admin

  Admin מנהל
  מנהל

  הצטרף:
  ‏4/5/13
  הודעות:
  5,178
  לייקים:
  297
  פקודת התעבורה אוסרת על מי שבדמו תוצרי פירוק של 'סם מסוכן' מלנהוג ברכב, אך מה יעשו מטופלי קנאביס רפואי שרכיבי הקנאביס נשארים בדמם גם עד שבוע ויותר לאחר השימוש? משרד הבריאות פועל לתיקון תקנה חדשה בעניין זה.

  למרות שמומחי משפט טוענים בפירוש שהמדינה פוגעת בחופש התנועה של חולים המטופלים בקנאביס רפואי בכך שאוסרת עליהם לנהוג ברכב, גם היום – עשור לאחר הקמת ענף הקנאביס הרפואי, נחשבים כלל המטופלים שנוהגים ברכב לעבריינים בעל כורחם.

  בן לביא, חולה קרוהן המטופל בקנאביס רפואי, שוחח הבוקר (ב') בתכנית הרדיו של גבי גזית ב-103FM, ודרש ממשרד הבריאות להתיר לו ולשאר המטופלים את הנהיגה ברכב למרות השימוש בקנאביס.


  "כיום יש בלבול בכל הנוגע לתקנות של משרד הבריאות בהקשר של נהיגה מצד המטופלים בקנאביס," הסביר לביא. "בטופס הבקשה לשימוש בתרופה הרופא נדרש להסביר לחולה כי חל עליו איסור מוחלט לנהוג. לשיטת משרד הבריאות גם אם לקחת קנאביס אתמול או שבוע שעבר לא תוכל לנהוג."

  "התקנות של משרד הבריאות נחקקו במטרה להתמודד עם אנשים שצרכו קנאביס בניגוד לחוק. אבל אנחנו שמקבלים את התרופה ברישיון מטעם משרד הבריאות, לא ניתן ליישם את ההיגיון הזה עלינו," הסביר.

  עוד הסביר בן כי "שרידי קנאביס נותרים בדם זמן רב לאחר מועד הצריכה וגם לאחר שכל השפעה פסיכואקטיבית כבר פגה" וכי "יכול להיות שיש אנשים שעושים שימוש בקנאביס למטרות פנאי או לאופוריה, אנחנו צורכים את זה כדי להתמודד עם כאבים."

  בתשובה לטענה על פגיעה אפשרית של קנאביס בנהיגה, השיב בן כי "אנחנו, שצורכים את הקנאביס באופן קבוע, הגוף והמוח שלנו מתרגלים לזה. הגוף משכך את ההשפעות שעלולות לגרום לנזק בצריכת קנאביס.. גם אני לא רוצה שאנשים שעלולים לנהוג בצורה לא בטוח שיהיו נהגים מסוכנים."

  "בקשתי היא להתיר לי לנהוג בתקופה בה אני משתמש בקנאביס רפואי," סיכם. "יש המלצות של משרד הבריאות עצמו, על המתנה של 3 שעות לאחר השימוש וכד'."

  אורית שטרנברג, ראש אגף הדרכה ומידע ברשות למלחמה בסמים, לא קיבלה את טענות המטופל בקנאביס רפואי.

  "לצערי הוא לא מדייק בעובדות," אמרה שטרנברג. "זה נכון שהגוף שלו מפתח סיבולת, אבל עדיין לקנאביס יש השפעה על מהירות התגובה שלו, השפעה על היכולת שלו לנהוג ולקבל החלטות בנהיגה. מהירות התגובה שלו תרד. אולי אין לו את האופוריה, אבל יכולת קבלת ההחלטות נפגמת."

  "בעברית פשוטה אסור לו לנהוג, חד משמעית," הבהירה. ,בדיוק כמו השפעת אלכוהול."

  משרד הבריאות מסר בתגובה כי "היות וקנאביס מוגדר כסם מסוכן על פי פקודת הסמים ונכלל במסגרת האיסור. בפקודת התעובורה של נהיגה בשכרות אחת ההגדרות של נהיגה בשכרות היא נהיגה כשהנהג משתמש בסם מסוכן או שבגופו תוצרי פירוק של סם. האיסור אינו ספציפי לקנאביס אלא לכל חומר המוגדר כסם מסוכן וכך גם תרופה הרשומה בהתוויה"

  "יחד עם זאת משרד הבריאות מכין עכשיו הצעה לתיקון התקנות, שיקל על המשתמשים בקנאביס רפואי, תוך שמירה על בטחונם של שאר משתמשי הדרך," נמסר עוד.

  יש לציין שעל פי מחקרים בעניין זה שנערכו בשנים האחרונות, הקנאביס דווקא אינו פוגם בנהיגה בצורה משמעותית, בוודאי שלא בדומה לאלכוהול – ולעתים אף נמצא כי הוא יכול להועיל לנהיגה בטוחה יותר.

  ראו גם:
  נהג תחת השפעת קנאביס רפואי וזוכה: "החוק לא ברור"
  מחקר: קנאביס בשתן אינו מדד לכשירות לנהיגה

  הפוסט האם מטופלי קנאביס רפואי יורשו לנהוג ברכב? הופיע ראשון בקנאביס - מגזין עם כיוון

  המשך לקרוא...
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!