1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
  הסר התראה
 2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
  הסר התראה
 3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
  הסר התראה

היועמ”ש: הצעת ארדן אינה חוקתית

הנושא בפורום 'דיווחים מהמגזין' פורסם ע"י Admin, ‏6/3/18.

 1. Admin

  Admin מנהל
  מנהל

  הצטרף:
  ‏4/5/13
  הודעות:
  5,076
  לייקים:
  297
  אביחי מנדלבליט שיגר הבוקר מכתב דחוף לשרי הממשלה בעניין הצעת החוק “אי הפללה באחריות” שניסח השר גלעד ארדן ואושרה לפני כשבועיים בועדת השרים. “קיים קושי חוקתי,” כתב היועמ”ש ופירט מדוע. ב’עלה ירוק’ התייחסו לטענות גם כן.

  לפני כשבועיים אישרה ועדת השרים את הצעת החוק “אי הפללה באחריות” שהציג השר גלעד ארדן, שבעקבות חשיפת הנוסח הנוקשה שלה לראשונה במגזין, ספגה ביקורות קשות מהציבור, מעורכי דין ומפוליטיקאים, אשר מחו על כך שלא מדובר באמת בהפסקת ההפללה.

  שלל טענות הוצגו בעניין זה על ידי עורכי דין מומחים בתחום וכן על ידי ‘עלה ירוק’ שהזהירו כי מדובר למעשה בעיבוי ההפללה והקלה על שוטרים לאכוף את העבירה.

  [​IMG]
  אביחי מנדלבליט, היועמ”ש: “קיים בהצעה קושי חוקתי משמעותי, שספק אם עומד בתנאי פסקת ההגבלה” (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)


  מהסעיפים השנויים במחלוקת ביותר בהצעת החוק, הקביעה כי עבירת החזקת קנאביס תמשיך להיחשב עבירה פלילית, וכן כי הקורבן חייב להודות באותה עבירה פלילית בכדי “לזכות” לקבל את הקנס הגבוה במקום להיות מופלל.

  הבוקר (ג’) מצטרף לביקורת על הצעת החוק גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ששיגר הבוקר (ג’) מכתב דחוף מטעמו לשרי הממשלה בו הוא מתריע בפניהם כי ההצעה אינה חוקתית.

  “עמדתי היא כי קיים בהצעה קושי חוקתי משמעותי, שספק אם עומד בתנאי פסקת ההגבלה,” כתב בסיכומו של מכתב ארוך ובו 8 סעיפים מפורטים.

  טענתו העיקרית של היועמ”ש כנגד הצעת החוק היא בנוגע לסעיף הקובע כי אדם שהודה בעבירה בפני השוטר וקיבל קנס לפי החוק המוצע, אך ביקש לאחר מכן להישפט כדי להוכיח אחרת ואף על פי כן הורשע – בית המשפט ייקבע לו קנס שלא יפחת מפי 3 מסכום הקנס המקורי.

  לטענת מנדלבליט מדובר בסעיף המנוגד לקבוע בסעיף 35א לחוק העונשים הקובע כי “הורשע אדם בעבירה שדינה עונש חובה, ניתן להטיל עליו עונש קל מעונש החובה הקבוע לעבירה”.

  “קביעה זו, שלפיה בית המשפט נעדר כל שיקול דעת בנוגע לעונש ואינו יכול בשום נסיבה לחרוג מעונש שהוא פי שלושה מסכום הקנס הנקוב היא חריגה ביותר ועלולה להרתיע אנשים המאמינים בכנות בצדקתם מלפנות בבקשה להישפט ובכך להביא לפגיעה משמעותית בזכות יסוד”.

  מה שמגביר עוד יותר את הפגיעה הוא הרף הראייתי הנמוך שקבע ארדן להגדרת העבירה, לפיו שוטר יכול לקבוע על דעת עצמו וללא צורך בעזרים או כלים כלשהם האם נעברה עבירה של החזקת קנאביס או לא.

  “שילוב הדברים יחד מעורר בעייתיות רבה ועלול להביא לכך שגם אדם שבידיו טענה הראויה לבירור ואף מי שהוא חף מפשע, יחשוש לבקש להישפט שמא טענותיו לא יתקבלו ויוטל עליו קנס גבוה מאוד שבית המשפט לא יוכל לחרוג ממנו לקולא בשום נסיבה, במיוחד בנוגע לאוכלוסיות מוחלשות ומעוטי יכולת”.

  הצעת החוק אמורה לעלות בשבוע הבא להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ולאחר אישורה לעבור לדיונים מפורטים על סעיפיה באחת מועדות הכנסת (ככל הנראה חוק חוקה ומשפט או פנים).

  לאחר ניסוחה הסופי תעלה לאישור בהצבעה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית ותהפוך להוראת שעה שתהיה בתוקף למשך 3 שנים.

  מעלה ירוק, שפרסמה בשבוע שעבר את דרישותיה לתיקון הצעת החוק, נמסר הבוקר כי “היועמ”ש לממשלה מתייחס בחוות דעתו לפן אחד של חוסר חוקתיות של הצעת החוק. הצעת החוק נכשלת מבחינה חוקתית בענינים נוספים שציינו, ובראשם עצם העובדה ששימוש עצמי בקנאביס מהווה בכלל עבירה פלילית, וקל וחומר שעונשה מאסר”.

  הפוסט היועמ”ש: הצעת ארדן אינה חוקתית הופיע ראשון בקנאביס - מגזין עם כיוון

  המשך לקרוא...
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!