1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

הקמפיין של הרשות למלחמה בסמים - עונה חדשה בקומדיה של טעויות

הנושא בפורום 'מדברים קנאביס' פורסם ע"י ganja ben, ‏22/12/14.

1. ganja ben

ganja ben חבר חדש

לייקים:
    6
    לאחרונה יצאה הרשות למלחמה בסמים בקמפיין נגד מה שהם מכנים "סמי פיצוציות". כמיטב המסורת הקמפיין משחק על תחושת פחד ואימה בתקווה שאולי הפעם זה יעזור להרתיע אנשים מלהשתמש, וזה למרות שכבר הוכח שזה לא עוזר.

למה זה לא עוזר? אפשר לדבר על הוכחות בכל העולם, על מחקרים, על ניסיון של 70 שהראה את זה, אפשר לדבר על זה, אבל למה לי לעשות את זה, אפשר פשוט להפעיל את ההיגיון הבריא.

הקמפיין הזה הוא דיסוננס מזייף ומחריש אוזניים, אותו תקליט שבור שחוזר בצורה עיקשת על כל טעות שאי פעם המלחמה בסמים עשתה, וההתעקשות שזה עובד פשוט לא נותנת להם לבלבל אותם. אנחנו כבר אחרי היסטוריה ארוכה של קמפיינים מהסוג הזה (של הפחדה וניסיון להראות שסמים זה שטן בכוונה להרתיע) כולנו מכירים את שירי אוכלת סרטים (והפרודיה על השבלול שבאה בעקבותיוׂ) את "סמים חוטפים את הילדים שלך" ואת הסרטון שהשווה את מעשני הקנביס למחבלים מתאבדים. כולם עוררו זעם, לעג ותחושת עוינות כלפי הממסד ואמינותו, והפכו לחלק מתרבות הסמים ולפולחן. לפני כמה שנים הם הפסיקו עם זה, וחשבתי שהתקדמנו סוף סוף האלה, אבל כנראה שהרשות החליטה לסגת למשחק הישן ולהמאיס את עצמה על הציבור עוד טיפה.

1. סמי פיצוציות- מה זה לעזעזל ?

סמי פיצוציות זה שם גינארי, והסתכלות תרבותית. אלה סמים שמבוססים על סמים אמתיים (כמו גת קנביס) אבל נמצאו להם חיקוים או שדרוגים כימיים שיצרו מוצר חדש של הוכנס לפקודת הסמים המסוכנים. או סמים שהם מוצרים שיש בהם חומר פסיכו אקטיבי כמו מלחי אמבט, נדיפים, או צמחים שלא הוצאו מהחוק בגלל אי שכחכותם, והם נמכרים בצורה חוקית בפיצוציות או אתרים מקוונים ומכאן שמם.
    סמי פיצוציות זה שם גינארי כאמור שמסמל תופעה של שימוש בסוג סם, אבל אין לו שום משמעות מדעית או מחקרית. חגיגת, נייס גיי, מלחי אמבט ודבק מגע- כולם סמי פיצוציות. לכל אחד מהם חומר כימי שונה, יכולת השפעה שונה על המוח, ותופעות לוואי וסכנות ונזקים אחרים. זה סם אחר, חומר אחד, דבר אחר לגמרי. הרשות מכלילה ואומרת משהו שאין בו ממש מעבר לסלנג רחוב. להכליל את כל הסמים האלה בקטגוריה היא שידור חוזר של ההכללה של גראס והוראין זה אותו דבר. נכון כל סמי הפיצוציות למינהם הם אכן זבל מזיק. אבל ההכללה האווילית הזו ששמה סמים שונים לחלוטין אחד מהשני תחת כפפיה אחת, מראה עד כמה לרשות אין ידע מעמיק ואמתי בנושא, כמה ההסברה שלהם היא תעמולה מתלהמת ולא באמת ידע שנועד להסביר לעומק ולתת להבין.

2. הפחדה לא עובדת !

הניסיון המחקרי והתוצאות בשטח היום מראים שהפחדה מזמן כבר הוכחה כטקטיקה לא נכונה בנושא הסמים. הסברה עדיפה בהרבה, אבל הרשות שוב בחרה לעלות פרסומת (כי זה מה שזה) שבו היא מקדישה פחות מעשרים שניות להוכיח שסמי פיצוציות זה רע. היום זה הפך לאבסורדי אף יותר, הנוער והדור הצעיר בכלל היום, חכם ומבין עניין, יש לו אינטרנט ומידע אינסופי על כל סם שייבחר כולל פירוט מדיוק של מידע פרקטי איך ליטול את הסם בצורה הזהירה והטובה ביותר שתמנע בצורה הכי טובה נזק וכ"ו. יש לו את האווירד המצויין והמאוזן, במקום לקחת מזה דוגמה, ממשיכה הרשות בגישה מתנשאת ופוריטנית : מנסה ליידע אבל מראה רק כמה אני (וכל אדם ממוצע) יודע הרבה יותר, מנסה לחנך אבל מיד נחשוב "אני כבר מחונך", ומנסה להטיף ולהגיד מה טוב בשבילך למרות שאתה בטוח מה הכי טוב בשבילך.

3. קוקה קולה, סמים ולבנת פורן

הניסיון מראה שקמפיינים אובדניים כמו סמים לא נקלטת בתוך בליל פרסומות (אייל גפן במאי פרסומות ותיק מאוד ורב ניסיון טען זאת גם) זאת סביבה שגויה. המסר הזה של תקנה קוקה קולה , סמי פיצוציות זה רע !!!!!, לשכת לבנת פורן, סבון, ביטוח ישיר וכו או וואטאבר ...כל זה עובר מעלייך ולא באמת חודר לשיח. הדקה הזאת לא באמת יכולה לתת מבט מעמיק לעולם מורכב ומסובך. המקסימום שזה ישיג זה אולי שיח מתלהם של כמה שניות (עד שיקרה משהו מעניין אחר- שיר יפה ברדיו או הודעה בוואצאפ) או כמה צקצוקי לשון כמה זה נורא, שייעלמו אחרי דקה. אבל בפועל הציבור נשאר בור ועם הארץ בנושא- והדרך להתמודד עם משהו דרך בורות וחוסר ידע או קטלני.

4. הבשורה הלא הברורה

הקמפיין מנסה להעביר לנו מסר שסם פיצוציות הוא מסוכן כי יש בו רעל ושאנחנו לא יודעים מה הוא מכיל. הפרסומת לקוחת אתנו כאילו לשיחה עם אחד המוכרים של הסמים האלה ואנחנו שומעים איך הוא בעצמו מודה שהוא לא יודע מה שמים בזה. זו כמובן בשורה נהדרת ומהרגיע מאוד של הרשות למלחמה בסמים- הידע שהיא מעבירה לנו הנו : אין לנו שום מושג מה הולך פה. זה אחלה, זה מרגיע, זה גורם לנו לתפוס אותם בצורה מקצועית וטובה. אני מקווה שלא תלכו לרופא שייתן לכם תרופה שיכולה לסכן אותכם ויגיד לכם "שמע לא יודע מה יש בזה, אבל תאמין לי שזה לא טוב". לא נראה לי שתקנו את זה, לא נראה שמשהו ימשיך ללכת אליו.
    במקום לשרוף לי את הכסף בקמפיין שלא עובד. יכלה הרשות לעשות שיעורי בית ולעשות את תפקידה, להקים רשת מחקר מדוקדקת ומקיפה בנושא הסמים, בכל הביטה, להכשיר אנשים מומחים למקצועות ששורים בנושא (תואר שני פלוס !) להעמיק לראות איזה חומרים יש, להסביר בדיוק מה יש בזה ומה זה עושה, ולהניח למעשני הקנביס לנפשם כדי שאנשים לא יאלצו לעשן חרא כדי להתמסטל (לשם כך צריכים לקבל את זה שסמים תמיד יהיו קיימים ולזנוח את היצר המשיחי של המלחמה בסמים) . אתם לא יודעים מה יש בפנים ? אז לכו תדבקו , זה התפקיד שלכם, התפקיד שלכם הוא לא רק לעלות פרסומות ולקבל כותרת. אבל שוב זה בלתי אפשרי כי המחקר שלהם אינו מדעי כי הוא מניח שסם מסוים הוא אוטומטית רע ולכן אי אפשר לחקור אותו בצורה מדעית כי המלחמה בסמים מאלצת אותנו כל הזמן לחשוב על זה כטאבו נוראי, למרות שבפועל זה הרבה יותר מורכב (סמי פיצוציות הם אכן רעים ומזיקים אבל שוב יש להפריד ולעשות כאן סדר). מחקר לא אוביקטיבי לא יכול להיחשב לאמין או מדעי. לכן הרשות ממשיכה להפיץ שטויות ולגלגל את האחריות מעליה : אין לנו מושג מה יש שם, אז אם לקחתם ונפגעתם בעיה שלכם כי אמרנו לכם שלא ברור מה יש שם- מסר בעייתי מאוד. ממש לא חינוך ראוי לילדים שלי.

5. הקמפיינים יוצרים אנטי

זאת הסיבה האחרונה שבעצם תוצאה של כל מה שאמרתי קודם, הקמפיינים והפעילות של הרשות נתפסת כלא אמינה ומוטת, כלא אובייקטיבית, יוצרת פער בין הממסד למציאות בשטח, וגורמת לאנשים להיות אטומים למסרים כאלה, וזה רע.
    הקמפיינים המאיסו את הרשות על הציבור וסמי פיצוציות נתפסות בעני רבים לצביעות בה הרשות מנסה לפתור בעיה שהיא יצרה בקמפיין בזבזני ולא יעיל. כל עוד זה ימשיך נזקי הסמים ימשכו להיות גדולים מהמ שהם יכלו להיות אם הייתה התייחסות בוגרת ומאוזנת לנושא. בינתיים אנחנו נשארים מאחור.

#1 ganja ben, ‏22/12/14
    נערך לאחרונה ב: ‏23/12/14
  2. Adiv

Adiv מנהל
    מנהל

לייקים:
    235
    יפה מאוד!

אתה כתבת אחי או שזה לקוח מאיפה שהוא?

3. ganja ben

ganja ben חבר חדש

לייקים: