1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

התייעצות לפני גידול

הנושא בפורום 'גידול למתחילים' פורסם ע"י greenvirginia, ‏7/2/14.

1. greenvirginia

greenvirginia חבר חדש

לייקים:
    0
    שלום,
    התחלתי להתנעיין בגידול ביתי.
    רציתי לשאול מספר שאלות על מנת להערך בהתאם.
    קראתי פה רבות בפורום מדריכים ותגובות.

תאורה:
    א. הנבטה - 24 שעות?
    ב. צמיחה - 18 ,6 שעות?
    ג. פריחה 12 , 12 שעות?
    יש לי מנורת hps , האם יש צורך להחליף מנורה על מנת לקבל ספקטרום שונה בין שלבי הגידול?
    במידה וכן איך אני יודע איזה ספקטרום המנורה שלי מספקת?
    איזה ספקטרוים מומלץ לכל שלב והאם זה רלוונטי לגידול למטרות שימוש עצמי בלבד.

כמו כן, האם עליית גג זה מקום מתאים? האם הוא לא חם מידי/יבש מידי ?
    האם עליית גג גדולה דורשת איורור?
    האם סביר שיריחו קומה מתחת עציץ בודד?

מתחת לגרם מדרגות במרתף זה מקום מתאים?
    האם עליי לדואג לאוורור במדיה והחלל יחסית גדול? מה בדיוק מגדיר חלל גדול?

ניסיתי לחלק לפסקאות שיהיה קל יותר לענות
    תודה

2. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    א - נכון. 24 שעות למשך שבוע עד עשרה ימים, אפשר גם תחת נורה רגילה בשלב הזה.
    ב - נכון. בשלב זה כבר צריך נורת hps או led מותאמת. יש נורות hps שהן dual spectru, דהיינו נותנות את הספקטרום הנכון גם לצמיחה וגם לפריחה. איני יודע איזו נורה יש לך, אבל אם יש לך נורה רק לגדילה ממליץ שתחליף.
    ג - אם מדובר בזרעים אוטומטים, שהם מומלצים כיוון שהם קלים יותר לגידול, סלחניים יותר ופורחים במהירות כפולה ויותר מצמחים רגילים - אז זה לא משנה להם מחזור האור להפרחה. הם יפרחו גם אם יהיה מחזור אור של 16/8 או של 12/12 או של 24/24, לפי השעון הביולוגי שלהם. אני נכנסתי לשלב הפריחה במשטר אור של 16/8 ואני אשאר בו לכל אורך הפריחה (אני מגדל זן אוטומטי). אם זה זן שלא אוטומטי, אז המעבר למחזור אור של 12/12 מעביר אותו באמת לפריחה.

לגבי עליית גג, מתחת למדרגות וכולי: אי אפשר לענות לך בלי לדעת את התנאים שם. בעיקרון הצמח צריך טמפרטורה ממוצעת של 20-28 מעלות ולחות של 35-65 אחוז (תלוי אם בגדילה או בפריחה - אבל הכל מופיע במדריכים).

מאוורר קטן לפחות הוא חובה גם אם החלל גדול. העלים צריכים עליהם קצת רוח, כך הם סופגים את ה"אוכל" שלהם מהאוויר.

בנוגע לריח, מניסיון, בשלב הפריחה הוא מורגש מאוד. אבל אפשר למצוא לזה פתרונות.

מבלי לדעת את כל הנתונים עליית גג נראית לי יותר. תעשה ניסיון קטן, שים שם מד טמפרטורה ולחות ותראה מה הטמפרטורה והלחות הממוצעת שם. רק אל תשכח שחלק ממחזור האור הוא גם חושך, חושך מוחלט. איפה שלא תגדל, תדאג שתהיה לך אפשרות ליצור חשיכה מושלמת למחזור החושך.

בהצלחה בכל מקרה, ואל תתבייש לשאול הכל, כך אני התחלתי, והיום אני כבר מחלק עצות :)

3. greenvirginia

greenvirginia חבר חדש

לייקים:
    0
    קודם כל המון תודה על המידע .
    אני קראתי במדריך "הדרך אל האור" ולא הכל היה שם ברור ועכשיו הרבה יותר ברור.
    בהזדמנות אני אנסה לברר את דגם המנורה שלי ואעלה אותו להתייעצות.
    התשובה היחידה שלא ניתנה לי זה איזה ספקטרום הוא צריך לכל שלב של הגדילה.
    בכלליות האם נורת 250w אמורה להספיק לעציץ אחד?

לגבי חלל הגידול אני מבין ממך שעליית גג זה קצת בעייתי...אם מדובר בגידול במזג האוויר של קיץ הטמפרטורות בטוח עולות את ה28 מעלות בעליית גג.
    לגבי אחוז הלחות אני צריך לבדוק זאת ולעדכן.
    במידה ואני רוצה להוסיף לחוץ זה בעזרת אידוי מים או משהו כזה?
    לגבי זמני חושך זה לא כל כך בעיה...אין לילה בישראל שהוא לא חושך מוחלט והוא לא לפחות 8 שעות...
    עוד משהו קטן לגבי המקום: עליית הגג וגרם המדרגות הם מקומות מרווחים מאוד בעלי גישה נוחה וכו'. האם זה מהווה בעיה? האם בכל זאת צריך ליצור לו סוג של ארון לגידור?
    מאוורר בייתי פשוט שיניע את האוויר באותו חלל אמור להספיק נכון?
    מנסיון של מגדלים, עציץ יחיד יכול להפיק ריח שיגיע לקומות התחתונות או חלילה מכך גם לרחוב?

לגבי הזן,
    אני מחפש סאטיבה מאוד חזקה בעלת יבול לא בהכרח גדול (מדובר בגידול לשימוש אישי בלבד) ורצוי שתיהיה סלחנית לגידול הראשון...יש המלצות?
    בעקרון אני התאבתי בסופר סילבר הייז אבל אני לא יודע האם היא עונה לדרישות.

תודההה רבה לכל אנשי הפורום

4. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    נורת hps 250 היא יותר ממספיק עבור עציץ אחד.
    אני לא ממש מקצועי בעניין הספקטרומים, אבל אני יודע שיש נורות שהן "דואל" ויש נורות שהן לא (רק לגדילה או רק להפרחה). קח את הנורה שלך לסניף של הידרו שופ והם יגידו לך בדיוק מה יש לך.

לגבי טמפרטורות: אל תשכח שמדובר בטמפרטורה ממוצעת. זאת אומרת שאם יש לך שעתיים של 33 מעלות, לילה של 18 מעלות, ועוד כמה שעות של טמפרטורה 23 מעלות - אז תעשה את הממוצע ותגיע לפחות מ-28 מעלות. כמובן שאם חלל הגידול (עליית הגג) מתחמם מאוד במשך היום ויש בו טמפרטורות גבוהות מאוד לאורך שעות רבות מאוד - זה לא יהיה טוב. אבל לא נראה שזה יקרה בחודשים הקרובים (עד סוף יוני לפחות).

לגבי התלבטות בין ארון לחלל פתוח: היתרון בארון או בחלל סגור (אני בניתי מעין "סוכה" מדיקטים) היא שאתה יכול לצפות את הדפנות שלו בחומר רפלקטורי (או נייר כסף אם אתה רוצה ממש לחסוך) ואז לקבל פיזור אופטימלי של האור על כל הצמח, גם על העלים התחתונים. זה מחקה או אפילו טוב יותר לעתים מהתאורה הטבעית שהצמח מקבל בטבע (שמש).

אפשר להוסיף לחות בעזרת אדי מים.

מאוורר ביתי פשוט יעשה את העבודה.

לגבי זנים - יש רבים פה בפורום שמבינים הרבה יותר ממני. מה שכן, לפי מה שכתבת, ובהתחשב בכך שזה גידול ראשון ובלי הרבה ניסיון (כמוני...) אני ממליץ לך על זנים אוטומטים שהם סלחניים יותר לתנאים (טמפרטורות וכיו"ב), מהירים הרבה יותר בצמיחה ונוחים הרבה יותר לגידול. הם מניבים פחות מזנים לא אוטומטים, אבל אני מבין שזה בסדר מצדך.

יש הרבה זנים אוטומטים שיתאימו לדרישות שלך, חכה שמישהו מהמבינים יותר יענה לך, ואם זה לא קורה פתח אשכול חדש עם השאלה הספציפית בכותרת.

5. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    גוזון,

אחלה תשובה! אני מסכים עם כל מילה!

6. greenvirginia

greenvirginia חבר חדש

לייקים:
    0
    גוזון תודה רבה על התשובות.

לקחתי בחשבון את דבריך ולאחר בירור קטן על ארון מה דעתך על הדבר הבא:

50x50x120
    כאשר על דופן אחת של הארון משמשת נפתחת עם 2 צירים.
    הדופן שממול תותקן מסילה שעליה מנורה שיהיה אפשרות להוריד ולהרים את גובה המנורה.
    בדופן ימנית בחלק התחתון מאוורון/ונטה (גובה 40 ס"מ) שיכניס אוויר ומעליו אחד נוסף (גובה 80) שיוציא את האוויר.
    מה לגבי פילטר פחם (שלפי הבנתי מסננים את הריח) ? איכן מומלץ להתקין אותם?
    שאלה נוספת לגבי החום שיווצר בארון הזה...האם הוא לא גבוה מידי( במיוחד עקב הוספת הנייר כסף ) והוא יהווה סכנה דלקה?
    שאנחנו מדברים על לחות , מדובר בסתם גיגית של מים שנמצאת בתוך ארון הגידול?

ברגע שיהיו בידי את כל התשובות האלה אוכל לפנות לכיוון המשך התהליך כמו אדנית, דשנים, אדמה , והשקיה.
    תודה

7. גוזון

גוזון קנאביסט

לייקים:
    9
    הארון שאתה מדבר עליו לא יעבוד מבחינת הגובה. תעשה חישוב: אם תיקח עציץ גדול (מומלץ) שהוא נניח בגובה 40 ס"מ, הגובה של הצמח הוא בין 60 ל-90 ס"מ (אם מדברים על זן אוטומטי), אתה צריך מרחק של 30 ס"מ בין המנורה לראש הצמח. תצטרך לפחות 1.60 גובה, וזה גם גבולי - עדיף 1.80.

דלת נפתחת חשובה בארון, כך תהיה לך גישה טובה להשקייה וכיו"ב.

הונטה צריכה לבוא מהצד ולמעלה היא צריכה לזרוק רוח על העלים.

אני לא התקנתי פילטר פחם, אבל ממה שקראתי כאן בפורום בשלב הפריחה זה לא ממש עובד... אבל אני לא ממש יודע.

נורת hps מייצרת חום רב. לי זה טוב כי אני גר באזור קר אבל זה עלול להיות חם מדי. פתרון אפשרי הוא להפוך את מחזור הגידול שלך ממחזור הימים - דהיינו ששעות האור שלך (16) יהיו מאחה"צ מאוחר עד הבוקר, שעות שהטמפרטורה נמוכה יותר.

נייר כסף מייצר חום אף הוא. אם יש לך טמפרטורת התחלה גבוהה עדיף שתוציא עוד קצת כסף על ציפוי רפלקטורי ייעודי (40-45 ש"ח למטר, להנחתי כ-2 מטר יספיקו לארון קטן). אבל אל תיכנס להוצאות לפני שאתה מודד טמפרטורה וכיו"ב.

לחות - גיגית מים תעבוד, יש גם כאלה שפשוט מרססים ספריי מים, יש גם פתרונות יקרים יותר וטובים יותר. לי היה בבית מכשיר אדים קרים (גידלתי ילדים לפני שהתחלתי לגדל צמחים...) וזה עשה את העבודה. אפשר גם לקנות כזה בכ-150 שקל או להשאיל ממי שילדיו כבר גדלו (משתמשים בזה בדר"כ לתינוקות).

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!