1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

יומן גידול – דישון קנאביס: ‘אקוגן’ זול מול ‘אדבנסד’ היוקרתי

הנושא בפורום 'דיווחים מהמגזין' פורסם ע"י Admin, ‏21/5/17.

1. Admin

Admin מנהל
    מנהל

לייקים:
    295
    חבר פורום המגזין ביקש לבדוק שאלה המסקרנת רבים ממגדלי הקנאביס: האם דשנים ייעודיים עם שמות מפוצצים ותג מחיר יקר של עד אלפי שקלים, מצדיקים את המחיר המנופח שלהם – או שבכלל ניתן לגדל קנאביס איכותי לא פחות גם עם דשן ב-49 שקל?

מגדלי הקנאביס בישראל ובכלל, לא נהנים לראות את הסכום אותו הם נדרשים לשלם עבור דישון איכותי לצמח האהוב שלהם. בזמן שכל מגדל עגבניות ממוצע נאלץ להיפרד מסכום פעוט של 30 עד 70 ש”ח בלבד בכדי לספק לשיח העגבניות שלו תזונה מלאה, מגדלי הקנאביס נאלצים לשלם סכום שמגיע לעתים אפילו עד 4 ספרות.

כך למשל מחירו של דשן מסוג ‘אקוגן‘, שיעלה למגדל הקנאביס 49 ש”ח עבור בקבוק 5 ליטר, יספיק לכל מחזור הגידול. לעומת זאת דשן של המותג ‘האוס אנד גארדן‘ (House & Garden) יעלה 1043 ש”ח עבור כמה בקבוקים של ליטר דשן בסיס ותוספים. כך גם הדשן של ‘דאטש פרו‘ (Dutch Pro) שיעלה 1350 ש”ח עבור סדרה מקיפה של בקבוקי ליטר אחד. בקיצור, הפער הוא עצום.

המחירים הבלתי נתפסים הללו מעמידים את המגדלים הישראלים בדילמה רצינית: האם להשקיע למעלה מאלף ש”ח ברכישת סט דשנים ייעודי שאמור לכאורה לעבוד במדויק עבור צמחי קנאביס ולצדו גם תוספים עם אריזה יוקרתית ומיתוג מפוצץ, או להסתפק בדשן בסיסי ופשוט יותר הנמצא בשימוש בגידול של כל צמח אחר?

‘עמיתוס’, חבר פורום המגזין החליט לבדוק את הנושא בעצמו, וערך ניסוי ביתי מושקע בו גידל מספר צמחים בתנאים זהים לגמרי (עד כמה שניתן בגידול ביתי פשוט יחסית) מלבד פרמטר אחד: קבוצת צמחים אחת מקבלת דשן “אקוגן פרפקט” הנפוץ והזול, ניתן לרכישה במחיר של 49 ש”ח ל-5 ליטר בכל משתלה, וקבוצת צמחים שנייה המקבלת את סט הדשנים של חברת “Advanced Nutrients” הקנדית, מותג שיופיע בחנויות הגידול (גרו שופס) בלבד, שמבטיחה תוצאות גבוהות בהרבה ועם מחיר בהתאם: למעלה מ-2,000 ש”ח.

אז איזה דשן הניב בבדיקה צמחים עם יבול רב יותר? לפני שניגש לתוצאות הניסוי, חשוב לציין שהיו לא מעט הסתייגויות מהניסוי בפורום – הסתייגויות שהובילו לדיון שנמשך חודשים ארוכים ובו לא פחות מ-590 תגובות. רבות מהתגובות הן של מגדלים שמתרעמים על כך שלא מדובר בניסוי מדויק מספיק ושאינו כולל תנאים והגבלות מחקריות אשר רק בעזרתן ניתן לקבוע תוצאה חד משמעית.

מערך הגידול

עמיתוס השתמש בחלל גידול בגודל 60x60x160 ס”מ, הצמחים גדלו במצע גידול שהורכב מ-60% אדמה, 20% פרלייט ו-20% קוקוס בתוך אדניות 3 ליטר של ‘איירפוט’, יחד עם תאורת לד 280 וואט.

הסירקולציה בחלל בוצעה באמצעות שני מאווררי קליפס, ונטה קטנה הותקנה לתחלופת האוויר. הזן שנבדק היה BigbudXXL, הנחשב לזן אינדיקה דומיננטית עם תפוקת יבול מעל הממוצע, וכמקור מים הוא השתמש במים שעברו אוסמוזה הפוכה – תהליך אשר מסנן את המלחים והמתכות המצויים במי הברז.

מהלך הגידול

11.2 – נלקחו ייחורים מצמח אם

4.3 – הייחורים נשתלו לאחר השרשה מלאה

12.3 – תחילת שלב הפריחה: מעבר למשטר אור של 12/12 ושינוי גוון התאורה מכחול לכתום.

14.3 – יום שלישי לפריחה

20.3 – יום 9 לפריחה – הופעה ראשונה של סימני מיניות וזיהוי כי מדובר אכן בנקבה

26.3 הותקנה תאורה מרכזית חדשה – 280W LED של חברת UPLOX

31.3 סממנים קלים של הנצה מוגברת נצפו בדישון של “Advanced Nutrients”

16.4 – יום 36 לפריחה – אקוגן בצד ימין, אדוונסד בצד שמאל ( בשלב זה טענו חלק מחברי הפורום כי ישנם סימנים קלים של מחסור בחנקן לצמחים שדושנו ב’אקוגן’).

3.5 – קציר

תוצאות

הפרחים עברו שקילה ולאחר תהליך ייבוש (קישור) פירסם עמיתוס את הנתונים:

הצמח בו היה שימוש ב’אקוגן’ הזול הפיק 60 גרם קנאביס, כאשר הצמח בו היה שימוש בדשן היקר הרבה יותר של ‘אדוונסד’ הפיק לבסוף 76 גרם. בסך הכל נמצא הבדל של 22% לטובת הדשן הייעודי והיקר יותר.

מבחינת פרמטרים נוספים כמו נראות חזותית, השפעה, טעם, ארומה, אופי הבעירה וכדומה – המגדל העיד כי היה קשה להבחין בהבדלים.

פרחי קנאביס שגדלו בעזרת דשן ADVANCED

מסקנות

לפני שניגש למסקנות, חשוב לציין כי גולשים רבים כאמור דחו את התוצאות ואת כל התהליך עצמו. אחד המגיבים טען כי בעקבות ריבוי הבעיות המתודולוגיות (שיטות הפעולה) בניסוי, הרי שלא ניתן להבין ממנו דבר. מגדל אחר כתב כי בעקבות העובדה שחלק מהצמחים סבלו מחוסר מסוים בחנקן במהלך מחזור הגידול, קשה להסיק תובנות אמיתיות מהבדיקה.

טענה נוספת שעלתה מפי חבר אחר בפורום, התייחסה לכך שיש צורך לבדוק את היחס והמינון הסופי של כל האלמנטים בשתי תמיסות ההשקיה השונות, ולכן “הניסוי הזה מבחינתי ומבחינת כל מי שחושב בהיגיון ומבין כיצד צמחים פועלים פסול” כדבריו.

ביקשנו מעמיתוס לשתף אותנו בסיבות שהביאו אותו לערוך את הניסוי המרתק הזה, לשמוע ממנו על הבעיות שהיו באמצע הדרך, את תגובתו לטענות שעלו נגד הניסוי ועל המסקנות האישיות שלו בסיום המחזור.

אז מה גרם לך בעצם לפתוח בניסוי הזה?

אי הודאות לגבי אקוגן. היה מדובר בדשן זול ואפילו “זול מדי”. היו משתמשים שתמכו והיו כאלו שדחו אותו על הסף. אני תמיד ממליץ על דשן מינרלי (דשן “כימי” המגיע בזמינות מיידית לצמח) ולכן היה חשוב לי לבדוק אותו בעצמי לפני שאמליץ עליו באופן ספציפי.

האם היו קשיים, בעיות חריגות או מחדלים במהלך מחזור הגידול שעלולים לפגוע בניסוי עצמו?

מבחינת הדישון של אדוונסד הכל רץ חלק וירוק מתחילת המחזור ועד לסיומו. מבחינת הדישון של אקוגן צצו חוסרים בין שבועות 3-4 לפריחה, מה שהוביל אותי להעלות במינון מ-2.5 מ”ל/ל ל-4 מ”ל/ל למשך שבוע בכדי לפתור את אותם חוסרים. באופן כללי הייתי ממליץ למשתמשים באקוגן להעלות את המינון ב0.5-1 מ”ל/ל במעבר לפריחה.

מה המסקנות שלך מהתוצאות שקיבלת?

המסקנות דיברו במבחן התוצאה הסופית. היבול של אדוונסד היה קרוב ל-22% יותר מהיבול שקיבלו הצמחים שדושנו עם אקוגן. מבחינת טעם, ריח, דחיסות וכו’ – אין הבדל, מה שאומר שצריך לבדוק שוב את עניין התוספים של אדוונסד. עם זאת, בתחילת הפריחה ניתן היה לראות הנצה מוגברת בדישון עם אדוונסד, שלדעתי זו גם הסיבה להבדלים בכמות היבול הסופי.

מה תשובותיך לאלו שהביעו התנגדות כל כך נמרצת הן להליך והן לתוצאותיו?

זה לגיטימי. כנראה שהמתנגדים הם לא חלק מהקבוצה ששאלו את השאלות שגרמו לי להתחיל את הבדיקה. סוס מנצח לא מחליפים וזה בעיקר תלוי במגדל – כך שלמגדל שהכל הולך לו טוב עם חברת דשנים X, יהיה לו יותר קל להיות ביקורתי כלפי בדיקה כלשהי לחברת דשנים Y.

על זה נאמר – טעם וריח. הכי חשוב שמי שהיה זקוק למסקנות האלו קיבל אותן – הן באובייקטיביות, הן בשקיפות והן במקצועיות שיש למגדל הביתי הישראלי (הלא חוקי) להציע.

מה היית ממליץ למגדלים ישראלים – אקוגן או דשן ייעודי ויקר?

למגדלים הישראלים אני תמיד ממליץ על דשן מינרלי. למתחילים אין ספק שאמליץ על אקוגן ולמשתמשים מתקדמים יותר אמליץ על אדוונסד. היתרון המובהק שיש לאדוונסד על שאר חברות הדשנים הוא שדשני הבסיס שלו וכמעט כלל התוספים כוללים בתוכם מייצבי חומציות. ניתן לראות על פנים המוצר את הסימון PH Perfect, שגם עובד מעולה במערכות הידרופוניות.

דברים נוספים שתרצה לציין?

במים הארץ ישראליים יש דבר אחד במשותף – חסרים בהם מיקרואלמנטים חיוניים. הסוד שלי לגידול טוב, בריא ומוצלח, מסתכם במשטר השקיה נכון ושילוב של קל-מג ייעודי (תוסף סידן ומגנזיום שחסר במים בישראל) בכל השקיה.

הפוסט יומן גידול – דישון קנאביס: ‘אקוגן’ זול מול ‘אדבנסד’ היוקרתי הופיע ראשון בקנאביס - מגזין עם כיוון

המשך לקרוא...

אתנול ו-WindForce אוהבים את זה.
  2. pioneer

pioneer קנאביסט על

לייקים:
    301
    בדיקה קטנה, תרומה ענקית...
    @Amitos שאפו !

WindForce, Pandaph ו-אמנות-הגידול אוהבים את זה.
  3. אמנות-הגידול

אמנות-הגידול אחד שיודע

לייקים:
    637
    היה צריך להריץ עוד צמחים ללא דשן בכלל

4. Eff

Eff קנאביסט

לייקים:
    225
    כל הכבוד ל AMITOS התותח על העבודה.

ראשית - נמצא פה מיידית ובקלות דבר מה שנבדק רבות ברשת, ( למרות ש"אגרונום" שלל זאת )

יש להוסיף כמה דברים חשובים.
    בדישון מינראלי של חברות מובילות נתקל משמעותית בפחות מחלות.
    נהיה יותר חסינים למזיקים, נסבול פחות מחוסרים או עודפים ושאר הרפתקאות.

אלו דברים שאכן קשה מאד למדוד, אך מנסיון רב , ולא רק שלי , שימוש בדשנים אלו חד משמעית
    יבטיח יותר עמידות לשאר מכות.

@Amitos בדק תוצר סופי, בתנאים אידיאלים.
    מגדלים רבים חווים קשיים , ואף כשלונות .
    שימוש בנוסחאות דישון של חברות מובילות מבטיח אחוזי הצלחה גבוהים יותר,
    בנוסף אף קצב גדילה מהיר יותר ( עמיתוס הפריח מהר - ולא עשה תחרות למהירות).

אששש

Amitos אוהב/ת את זה.
  5. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,407
    יש את פונזי :)

תודה חברים, ההשקעה הייתה בשבילכם :)
    מקווה שאת המסקנות יסיקו אלו הזקוקים להם באמת.

אני יכול להעיד שבכניסה לחנות הידרופונית גדולה, שעד לא מזמן דחפה HESI לכל מגדל צעיר, חל שינוי בגישה - ואף הומלץ לי לנסות אקוגן בשילוב עם קלמג (מלווה בצחוק פנימי גאה).

אנסה ליצור השוואות מעניינות נוספות בהמשך - על הפרק, גידול הידרופוני VS גידול באדמה מאותם ייחורים שנשתלו באותו יום.
    כשיגיע בסיס הציוד שיאפשר את הבדיקה בתנאי קצה אעלה יומן מסודר :)

WindForce, קואלה, canna420 ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  6. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    אבל מה עם ניתוח פשוט של מה שיש בדשן ומה אנחנו באמת צריכים לתת?

7. Potter

Potter קנאביסט על

לייקים:
    275
    זו שאלה מקצועית
    נראה לי שאתה יכול לכתוב אחלה מאמר בנושא

8. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,407
    פשוט למי? אתה עוסק בתחום ולכן זה יכול להיות פשוט. אני תמיד בעד להתייעל ובגישה של ידע זה כוח.
    אתה יותר ממוזמן להשכיל את כולנו.
    אני לא בדקתי בנתוני אנליזה מסוימים מה אני נותן לצמח, פשוט מיננתי שתי חברות דשנים שונות לתמיסות ההשקיה בקבוצות הבדיקה השונות.
    להגיד שהיה הבדל בתפרחת חוץ מהבדיקה האישית שערכנו במבחן הטעימה אני וכמה מחבריי אני לא אוכל, את זה יעשו מי שקרוב לצלחת בתחום - אנשים כמוך.
    הבדיקה לא נועדה לסתור חלילה את התורה שבע"פ שאתה מביא איתך לכאן. הידע שלך מבורך ואף אחד לא חולק עליו. יחד עם זאת, הבדיקה שאני ביצעתי לא כוללת שום דבר שיכול לעזור לצד כלשהו בדיון ביני לבינך מכיוון שאין לי את התשובות לשאלות שלך ואתה כמובן לא יכול להצביע על למה התוצאות אכן יצאו כך מבלי לשער השערות מסוימות.
    אני מקווה שנוכל לקבל שנינו את מסקנות הבדיקה שלי כל אחד לכיוונו :)

9. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    אוקיי, אז אני ביצעתי אנליזות כאלה לקרקע והגעתי למסקנה שהיחס 2:1:3 של NPK הינו אידאלי. כאשר כמות החנקן (בצורת ניטראט) בתמיסת ההשקיה צריך להיות סביבות 100-150 PPM.
    בנוסף, לצמח יש דרישה מסויימת לסידן ומגנזיום בדומה לצמחים רבים בחקלאות.
    הנתונים הללו עולים בקנה אחד עם הספרות המיקצועית הנוגעת לקנאביס כדוגת פיזיולוגיה של קנאביס (המפ) של Hayo van der Werf.

10. Potter

Potter קנאביסט על

לייקים:
    275
    יאללה בוא נבקבק את זה
    נשכנע אחת החברות דשן בארץ ונריץ שיווק

11. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,407
    ובכל זאת, חברות דשנים רבות ובכלל ייעודיות לא מייצרות דשנים במינונים שהצעת. מעבר לכך, למידע שסיפקת אין תועלת עבור הבדיקה שביצעתי בין דשן ייעודי יקר לדשן זול.

12. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    למה למידע שסיפקתי אין תועלת?
    נתתי לך הרכב די מדוייק של דשן.

13. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,407
    אני לא בדקתי דשן בהרכבה עצמית ע"פ הנוסחה שלך.
    בדקתי 5-3-8 ספציפי מול דשן ייעודי.
    המשתתפים בבדיקה שלי לא היו בעלי הרכב הדשן שהמלצת ולכן זה לא רלוונטי לבדיקה הזו.

14. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    אני מצטער, לא הבנתי מה הקשר בין העובדות שאני מביא לתוצאות ה"ניסוי" שלך?
    לא מדדת כלום חוץ מהמשקל הסופי ואין לך מושג מה נתת לצמחים ומה ההבדל בין התמיסות.
    אתה רק יכול להגיד שאיפול אחד היה יעיל יותר מהשני, אך איך לך מושג למה.
    יכול להיות שאם היית מעלה רק את כמות החנקן בטיפול האקגדני היית מגיע לתוצאות זהות.

אין מה לעשות, קיים פער ביני לביינך. אני לא באמת מצפה שניסוי ביתי כמו שלך יהיה שקול לבדיקה כמו שאני עשיתי. וזה בסדר.
    יכול להיות שתצליח להבין מה שגוי בניסוי שלך ולהבין מה צריך לעשות כדי לקבל צימוח מקסימלי ויכול להיות שלא.

כמו כן, חשוב לי לציין שאני תמיד פתוח לקבל שאלות ממך או מכל אדם אחר.

15. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,407
    אתה צודק. אני מדבר לעניין ואתה מטיל פצצה לא קשורה למאורע והולך.
    אני יכול להגיד לך דבר אחד שכבר אמרתי - הבדיקה לא מיועדת אליך או לאנשים כמוך.
    אנחנו כאן בפורום קנאביס לא אנשי מקצוע - אנחנו מגדלים קנאביס בפועל.

אם יש לך שאלה בנוגע לגידול קנאביס אתה מוזמן לשאול אותי איך למקסם ייבול ולא רק בפרטי, אני עונה ללא סלקציה :)

16. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    אני מבין שהבדיקה לא מיועדת לאנשים כמוני. אבל זאת לא סיבה לעשות ניסוי גרוע כי רק ניסוי כזה ברור לאנשים.

ושוב אני שואל, אז מה באמת הצמח צריך ואיך תבדוק את זה?
    אין לי בעיה גם לענות לך לא בפרטי.
    באמת אין לך מה להתבייש בשאילת שאלה. מקסימום, הפורום אנונימי ככה שאף אחד לא יחשוב עלייך משהו שלילי בחיים האמיתיים.

17. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,407
    אתה מוזמן לעשות ניסוי טוב, שיקרא "ניסוי" ולא כפי שציינתי בעצמי - "בדיקה השוואתית".
    אתה גם מוזמן לעשות ניסוי שלא יהיה ברור, רק תעשה טובה ותדאג שהניסוי שלך יתאים לקהל היעד (כזה שמגדל קנאביס באוהל מטר על מטר ולא 500 דונם שרי משובח).
    אני שמח שאתה מעביר הלאה חלק מתענוגות הפורום שאתה נהנה מהם. אני חושב שלא יזיק לך לפרגן ולשתוק או רק לשתוק. למה ללכלך פוסט? אם יש לך טענה כלפיי או כלפי אחד מחברי הפורום אתה מוזמן לעבור לפרטי שאתה כ"כ אוהב ולהעיר שם. בכל אופן אני רואה שזה לא הולך לשום מקום איתך, כרגיל, ולכן אאלץ לחזור לעיסוקי ולזמני היקר ולחכות לפני שיהיו לי נכדים שתייעל את הדברים הגרועים שחברי הפורום עושים לטענתך בעצמך.

18. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    כבר עשיתי ניסוי טוב, בצורה מיקצועית ועל פני כמות הרבה יותר גדולה של צמחים ממך. גם מדדתי הרבה דברים כולל כמות נוטריינטים במצע וכמות THC בכלים מדעיים. והנה עוד משהו... עוד אנשים עשו ניסוי טוב. הם גם פרסמו ספר שקוראים לו פיזיולוגיה של המפ ומפרסמים בו את אותו מידע שאני מציג.

לא ליכלכלתי עלייך או על אף אחד.
    אני שוט אומר לך שאין לך מה להתבייש מלכתוב שאלה בפורום.
    וגם אם אתה כן מתבייש, אתה תמיד יכול לשאול בפרטי.
    אין לי בעיה עם אף אחת מהאופציות.

אם פגעתי בך או באחד מהמשתמשים האחרים באיזשהי צורה אני מתנצל, זאת ממש לא המטרה שלי.
    אני בטוח שמישהו לא הבין את דברי כראוי ונעלב מהם. אין לי בעיה עם זה וגם לא תהיה לי בעיה להתנצל בפני, או הפני אותו אדם אם יפנה אותי למקור שכזה.

19. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,407
    כשאתה ממש עקשן, מי אני שלא אספק את יצרי אחד מחברי הפורום?

20. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    אני מודה שקצת לא הבנתי מה אתה שואל...
    בכל אופן, נתתי לך תשובה כמיטב הבנתי.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!