1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
  הסר התראה
 2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
  הסר התראה
 3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
  הסר התראה

כמה יעלה לייבא קנאביס רפואי לישראל? המכרז האיטלקי נחשף

הנושא בפורום 'דיווחים מהמגזין' פורסם ע"י Admin, ‏16/7/19.

 1. Admin

  Admin מנהל
  מנהל

  הצטרף:
  ‏4/5/13
  הודעות:
  5,390
  לייקים:
  301
  חלק מחברות הקנאביס בארץ ובעולם, כמו גם המשקיעים בהן, צריכים אולי לעשות חישוב מחדש, זאת לאחר חשיפת פרטי המכרז לייבוא קנאביס רפואי שפרסמה ממשלת איטליה ובו זכתה אתמול הנציגות הגרמנית של חברת הקנאביס הקנדית “אורורה” (Aurora).

  על פי תנאי ההסכם עם הזוכה, “אורורה דויטשלנד”, נקבע כי החברה תספק במהלך השנתיים הקרובות לממשלת איטליה 400 ק”ג של קנאביס רפואי באיכות גבוהה, ללא חומרי הדברה ובמחיר נמוך מאוד יחסית. כמות זו תהווה חלק מסך של 1,100 ק”ג שמצפה הממשלה למכור למטופלים במהלך תקופה זו.

  [​IMG]
  פרחי קנאביס של חברת “אורורה” – מעכשיו גם באיטליה. בקרוב בישראל?

  המוצרים שיסופקו על ידי “אורורה” הם שקיות ארוזות של תפרחות קנאביס במשקל 5 או 10 גרם כל אחת, ב-3 קטגוריות: קנאביס “חזק” המכיל 17%-26% THC ופחות מ-1% CBD, קנאביס “מאוזן” המכיל 5%-8% THC ו-6%-12% CBD, וקנאביס “חלש” המכיל פחות מ-1% THC ו-8%-10% CBD.

  400 הקילוגרמים יורכבו ברובם מהקנאביס החזק (320 ק”ג) והיתר מהקנאביס המאוזן (40 ק”ג) והקנאביס החלש (40 ק”ג). בסך הכל תשלם ממשלת איטליה לחברה הקנדית 1,520,000 יורו (כ-6 מיליון ש”ח) בעבור אספקה זו.

  האספקה תועבר באופן שוטף 3 פעמים בשנה בתום כל מחזור גידול וייצור שנמשך 4 חודשים, וזאת בעבור מחיר של 1.78 יורו (7 ש”ח) לגרם קנאביס חזק, 1.29 יורו (5 ש”ח) לגרם קנאביס מאוזן ו-1.77 יורו (7 ש”ח) לגרם קנאביס CBD.

  מדובר בירידה חדה בעלויות הקנאביס הרפואי שתשלם ממשלת איטליה לקנדים לעומת מה שהיא משלמת עד כה לחברת “בדרוקאן” ההולנדית: כ-5 יורו (20 ש”ח) לגרם שהם כמעט פי 4 יותר מהמחיר הקנדי.

  מחירים נמוכים יחסית אלו של כ-6 ש”ח לגרם בממוצע מהחברה הקנדית עשויים לשבור גם חלק משוק הקנאביס הרפואי בישראל, זאת לאחר חשיפת מגזין קנאביס אודות ההיתר לייבוא קנאביס רפואי מחו”ל.

  חלק מבעלי המפעלים בארץ הודיעו בעקבות החשיפה כי לא יוכלו להתחרות במחירים שכאלה, וגם הביעו התנגדות לחשיפה נוספת על תכנית חדשה של משרד הבריאות לקבוע פיקוח מחירים על הקנאביס הרפואי כך שלא יעלה יותר מכ-10 ש”ח לגרם.

  עם זאת ישנן גם חברות ישראליות אחרות שהצהירו את ההפך והבטיחו כי הן תוכלנה לעמוד במחירים אלו ואף במחירים נמוכים עוד יותר במידת הצורך, כאלה הדומים אף לאלו שתשלם ממשלת איטליה לקנדים.

  מלבד המחיר הנמוך יחסית שעשוי לשנות תחשיבים עתידיים שערכו חברות קנאביס בארץ ובעולם, גם הכמויות הנדרשות ע”י השוק האיטלקי מעלות חשש בקרב גורמים בענף שמא הדרישה באירופה לא תהיה כפי שקיוו לה, אלא נמוכה בהרבה עקב השתלטות חברות בינלאומיות על הפעילות.

  התקנים בהם נדרשת “אורורה” לעמוד הם תקן EU-GMP לייצור, ותקן GACP לשלבי הגידול. תקנים אלו תואמים את דרישות משרד הבריאות לייבוא קנאביס לישראל כך שחברות ישראליות יכולות לייבא את אותה תוצרת גם לכאן, מה שאולי ימלא את המחסור ויגוון את אפשרויות הבחירה למטופלים.

  מעיון בפרטי המכרז עולה כי באיטליה מקפידים יותר על ניקיון הקנאביס הרפואי. הם אוסרים למשל לחלוטין על הימצאות חיידקי E.coli, לעומת התקן הישראלי המתיר זאת בכמות נמוכה, ודורשים הצהרה מפורשת כי לא נעשה שימוש בחומרי הדברה בכלל, בניגוד לישראלים המתירים ואף מחייבים זאת.

  דוגמאות נוספות הן הפער בספירת החיידקים הכללית (TAMC) שבישראל מותרת עד 20,000 CFU/g ובאיטליה עד מאה בלבד, וכן בספירת עובשים ושמרים (TYMC) שבישראל מותרת עד 2,000 ובאיטליה עד 10 בלבד.

  בנוסף האיטלקים מתירים חריגה של עד 10% בלבד, למעלה או למטה, באחוזי הרכיבים הפעילים (THC, CBD וכו’) המופיעים על האריזה, זאת לעומת חריגה מותרת של עד 50% ויותר על פי הנוהל הישראלי. הם גם דורשים ציון של שם הזן והשיטות בהן השתמשה החברה על מנת לשמור על הדירות הרכיבים בין כל אצווה.

  במכרז ניצחה הנציגות הגרמנית של “אורורה” ארבע חברות קנאביס גדולות אחרות: נציגות חברת “קנופי” הקנדית בגרמניה, נציגות חברת “טילריי” הקנדית בפורטוגל, חברת “קנאביס רפואי אורגני” (MCO) מאוסטרליה וחברת “וויילנד” (Wayland) האיטלקית.

  בעקבות חשיפת ההיתר לייבוא קנאביס גם לישראל החלו גורמים בענף המקומי ליצור קשרים עם חברות בחו”ל, בעיקר מקנדה, על מנת לבחון אפשרות לייבא קנאביס רפואי לישראל ממתקניהן באירופה ובכך לחסוך את עלויות הקמת מתקני הגידול בישראל. עם זאת יש לציין שבישראל נצרכים כ-1.5 טון קנאביס רפואי מדי חודש – כמות גדולה בהרבה מזו שתיובא לאיטליה במשקל 200 ק”ג בשנה בלבד.

  הידיעה כמה יעלה לייבא קנאביס רפואי לישראל? המכרז האיטלקי נחשף פורסמה לראשונה באתר קנאביס.

  המשך לקרוא...
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!