1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

עבודת שורשים: 4 טיפים לשורשים בריאים

הנושא בפורום 'דיווחים מהמגזין' פורסם ע"י Admin, ‏17/7/14.

1. Admin

Admin מנהל
    מנהל

לייקים:
    296
    אחד הגורמים החשובים והמשפיעים ביותר על גודל הצמח וכמות היבול הסופית שהקנאביס יניב הוא בריאות וחוזק השורשים – כך תגדלו מערכת שורשים בריאה שתביא לפריחה משוגעת.מאת: ניקו אסקונדידומתחת לפני השטח בו אתם מגדלים נמצא אזור השורשים, המורכב מרשת סבוכה המאחסנת סוכרים ועמילנים (מזון צמחי) העוזרים בהו... http://www.xn--4dbcyzi5a.com/2014/07/עבודת-שורשים-4-טיפים-לשורשים-בריאים/

2. SolidState

SolidState קנאביסט

לייקים:
    1
    שני סוגי שורשים? שורשי אוויר ושורשי מים? סוגים שונים או תפקיד דואלי?
    זה קיים?
    אני מעלה את השאלה כי בהנבטה יוצא שורש קטנטן, איזה סוג הוא?
    אשמח לקבל התייחסות ורפרנס ממי שיודע.

3. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    הנה משהו שאני צריך לקרוא כשאני ליד ספר.

SolidState,
    אתה יכול לשלוח לי הודעה פרטית מחר בבוקר עם אותה שאלה?

למנהלים,
    אני מבין ש Splendid תירגם, אבל מה המקור?
    צריך לתת קרדיט לכותב המקורי.

4. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    טוב, חזרתי על הטקסט שוב. יש מספר טעויות.
    לא יודע אם הטעויות במקור או ע"י המתרגם. לא מצויין מקור ואי אפשר להתחקות אחרי הבעיה.

גם שורשים וגם עלים נושמים חמצן.
    סוכרים ועמילנים לא מובלים דרך מערכת השורשים לצמח.
    סוכרים העים כמעט תמיד מהעלים לכיוון השורש.

אני אל ממש יודע עד כמה השורש של קנאביס באמת אוגר עמילן.

לא כדאי "לחבוץ" את האדמה מידי פעם (נראה לי טעות תירגום).

תהליך העברת המוטמעים ממש לא נכון.
    אני ממליץ למחוק את כל הפיסקה של "איך שורשים עובדים?".

ב "4 טיפים לשורשים בריאים" בפיסקה של טמפרטורה, שורשים גדלים כל הזמן, לא רק בלילה.
    המשפט "החלק העליון של הצמח נסגר" צריך למחוק לכתוב במקום שמרבית הפיוניות נסגרות בשעות החושך.
    מאיפה הנתון לגבי טמפרטורה בבית השורשים?

פיסקה 3 " מבנה" פשוט לא ברורה. אני לא מבין למה הכותב התכוון.

פיסקה 4 לא נכונה, לא מדובר בשורשי אוויר. לא קיים בצמח הקנאביס למיטב ידיעתי.
    אני כן יכול להסכים שיכול להיות שחלקים מסויימים בשורש שסופחים נוטריינטים מסויימים וחלקים אחרים סופחים אחרים.
    כן נכון להגיד שאנו רוצים שיהיה איוורור בבית השורשים ולכן נדאג שיהיה חלק אינרטי שידאג שיהיו לנו בועות אוויר במצע.

ולפרסם מקור!

5. SolidState

SolidState קנאביסט

לייקים:
    1
    היי אגרונום, התחברתי רק עכשיו וישר נכנסתי לראות אם הייתה התייחסות (ככה שגם לא הספקתי לתזכר אותך).

תודה על ההתייחסות ומקווה שנהנת לחקור ;)

סופ"ש שקט לכולנו חברים.

6. Adiv

Adiv מנהל
    מנהל

לייקים:
    221
    אהלן חברים - קודם כל אגרונום אם תשים לב שבראש הכתבה כתוב "מאת: ניקו אסקנדידו" - לחיצה על השם תוביל אותך למאמר מאתר High times.

לגבי ההערות:

- "גם שורשים וגם עלים נושמים חמצן."

* צודק. תגיד לי אם הניסוח הזה תופס:

"חשוב לזכור כי שורשי הצמח צורכים חמצן באופן קבוע בזמן שהעלים משתמשים בחמצן המצוי באוויר בעיקר בשעות הלילה כאשר בשעות היום הם סופחים בעיקר פחמן דו-חמצני."

- סוכרים ועמילנים לא מובלים דרך מערכת השורשים לצמח.

* בהתייחסות הראשונה במאמר לייצור העמילן (לא לאחסון שלו) כתוב בפירוש:

"כאשר העמילן נוצר באמצעות פוטוסינתזה בחלקי הצמיחה העליונים של הצמח"

אם אתה רוצה אפשר לשנות את "חלקי הצמיחה העליונים" למונח ברור יותר.

- "אני אל ממש יודע עד כמה השורש של קנאביס באמת אוגר עמילן"

* אני מתאר לעצמי שתפקיד אגירת העמילן בשורשים בצמחים רב שנתיים הוא יותר משמעותי מאשר בצמחים חד-שנתיים כמו קנאביס - אבל ממה שאני מבין ברוב הצמחים מתבצעת אגירת עמילן בשורשים ברמה כזו או אחרת. אם אני טועה בבקשה תתקן אותי.

- "לא כדאי "לחבוץ" את האדמה מידי פעם (נראה לי טעות תירגום)."

* במקור הוא כתב: "churning" שזה בתרגום: חִבֵּץ; עִרְבֵּל, הִקְצִיף, הִתְסִיס, נענע בחוזקה; זִעְזֵעַ"

נראה לי שכותב המאמר התכוון לכך שניתן לאוורר את המצע באמצעות מעט "חרישה" עדינה או "ערבול" של החלק העליון של המצע - יש לך רעיון למונח מתאים יותר?

- "תהליך העברת המוטמעים ממש לא נכון.
    אני ממליץ למחוק את כל הפיסקה של "איך שורשים עובדים?".

* מחיקת הפיסקה תוריד חלק משמעותי מגוף המאמר - אני אשמח אם תציין את הטעויות הספציפיות או שאם ממש מתחשק לך אז לנסח מחדש את תהליך עבודת השורשים (בתמצות כמובן).

לדעתי אתה מיהרת לבטל את הפסקה הזו ואם נשנה מעט את הניסוח היא יכולה להיות בסדר גמור.

- "ב "4 טיפים לשורשים בריאים" בפיסקה של טמפרטורה, שורשים גדלים כל הזמן, לא רק בלילה."

* לא כתוב שם שהשורשים גדלים רק בלילה. כתוב "לרוב". אבל אני מסכים איתך שצריך לשנות את הניסוח -
    לדעתך אין הבדל כלל בין צמיחת השורשים במהלך שעות האור לבין צמיחת השורשים בלילה?

- "המשפט "החלק העליון של הצמח נסגר" צריך למחוק לכתוב במקום שמרבית הפיוניות נסגרות בשעות החושך"

* סבבה, תיקנתי.

- "מאיפה הנתון לגבי טמפרטורה בבית השורשים?"

* מהמקור, פלוס עוד כמה מקומות (לא אקדמאיים) שמצדדים בטמפרטורה הזו.

אפשר לשנות את הניסוח כך שלא יהיו בו טמפרטורה מומלצת אלא התייחסות להימנעות ממצב של אזור שורשים קר מידי (או חם מידי).

- "פיסקה 3 " מבנה" פשוט לא ברורה. אני לא מבין למה הכותב התכוון."

* צודק. צריך לשנות את הניסוח. מעיון במאמר המקורי נראה כי הכותב התכוון פשוט להעביר את המסר שיש לאפשר לשורשים מספיק מרחב כדי להתפתח כראוי ולהימנע מלאחסן אותם בעציצים קטנים (כדי לא להגיע למצב של "נעילת שורשים" וכדומה). הוא ממליץ להשתמש בעציצים המאפשרים "קיטום שורשים" באמצעות חשיפה לאוויר (כמו smart pot). אני אנסח את זה מחדש. (אלא אם כן אתה חושב שגם זה ניסוח בעייתי?).

- "פיסקה 4 לא נכונה, לא מדובר בשורשי אוויר. לא קיים בצמח הקנאביס למיטב ידיעתי.
    אני כן יכול להסכים שיכול להיות שחלקים מסויימים בשורש שסופחים נוטריינטים מסויימים וחלקים אחרים סופחים אחרים.
    כן נכון להגיד שאנו רוצים שיהיה איוורור בבית השורשים ולכן נדאג שיהיה חלק אינרטי שידאג שיהיו לנו בועות אוויר במצע"

* סבבה אז נשנה את הניסוח כך שיתמקד בהוספה של חלק אינרטי למצע הגידול כדי שייצור בועות אוויר וימנע מצב של "חניקת השורשים" בסיטואציה בה מצע הגידול לח מאוד.

שוב תודה על הערנות - חשוב לנו שבמגזין יהיה מידע איכותי ואמין, מקרים של חוסר דיוק בטקסטים עלולים לחזור גם בעתיד ואני שמח שיש לנו "כלבי שמירה" שדואגים לתקן ולהעיר היכן שצריך :)

שבת שלווה ושקטה...

7. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    מצטער, לא ראיתי את המקור.

* חמצן בעלים -
    לא ולא! עלים צורכים ימצן לאורך כל היום! בדיוק כמו כל אורגניזם אאוקריוטי. ביום העלים גם מייצרים חמצן וגם נושמים אותו., אך בסה"כ הם מייצרים יותר מצורכים ולכן זה נראה כאילו הם "רק" מייצרים חמצן.

* עמילן -
    אני מסכים, הגיוני שהצמח אוגר עמילן. עמילן הינו אחד מחומרי התשמורת הנפוצים ביותר.
    הטיעון שבקנאביס יש עמילן גרם לי לתהות כמה עמילן, אם בכלל, נוצר\נאגר בקנאביס.
    אני אל ממש מצליח למצוא מקור שמראה שקנאביס אוגר עמילן. אך הדבר לא אומר שום דבר.

בקשר להובלה, עד כמה שזכור לי (אני צריך לבדוק את הנושא) עמילן אינו מובל בצמח.
    הסוכרים הפשוטים כן, ולאחר מכן מורכב מהם הרב סוכר בשם עמילן.

שורה תחתונה, כדאי לשנות לסוכרים שמובלים לכיוון השורש.

* קרקע -
    עכשיו הבנתי למה הכותב מתכוון. בהחלט ניתן לתחח (לפורר ולערבב) את האדמה.
    קצת מוזר לי שהוא ממליץ לעשות את התהליך כאשר יש צמח באדמה.
    בהחלט תהליך מקובל לפני שזורעים.

אני אבדוק את עניין טמפרטורת הקרקע. (עדיין לא ברור לי איך...)

* איך שורשים עובדים?

עריכה מחדש:

סוכר נוצר בתהליך הפוטוסינתזה בכל הרקמות הירוקות. הרקמות אשר אינן מייצרות סוכר, כמו השורש, מקבלים את הסוכרים דרך מערכת ההובלה של הצמח. בתהליך הנשימה, השורשים משתמשים בסוכרים ובחמצן כדי לגדול ולהתפתח. קצב ההתפתחות של השורשים הינו אופטימלי כאשר יש להם מספיק חמצן (מהאוויר שנמצא בקרקע), סוכר (שמגיע מהעלים) ונוטריינטים נוספים הנספגים מהקרקע.

אזור השורשים הוא גם המוקד שבו נקלטים רוב המים הנמצאים בשימוש הצמח כש-99 אחוז מהמים הנספחים על ידי השורשים יתאדו בסופו של דבר בתהליך טרנספירציה ("דיות") באמצעות העלווה.

פרלייט, טוף וורמיקוליט הינם תוספים מעולים התורמים לאווריריות האדמה. מצעי גידול אווריריים המסוגלים במקביל גם להחזיק אחוזי לחות גבוהים יהיו האידאליים ביותר. מצעים מבוססי אדמה או כבול עשויים לשמור על בידוד מסוים עבור השורשים ולעזור להם בספיחת מינרלים חשובים לצורך ייצור סוכרים.

*יכול להיות שצריך עריכה נוספת...
    הורדתי את המושג עמילן. לא בגלל שאאני לא יודע אם יש או אין. אלה בגלל שהקונטקסט לגמרי לא נכון. בשלב זה אין צורך להסביר על תהליך בניית הפוליסכרידים, הסיבות והשימוש מכיוון שהנושא מסובך וראוי להסבר בנפרד.

* פיסקה 3 מבנה -
    מה הניסוח הסופי שלך?
    תן לי פיסקה שלמה ואני אגיד לך עד כמה היא טובה.

* פיסקה 4 עוד אוויר -
    אותו דבר כמו פיסקה 3.

Adiv, תודה על ההתיחסות.
    אך אני רואה שממש לא נח לעבוד בפורום כדי לערוך טקסטים.
    נראה לי שלהבא אני אבקש ממך לעבוד בוורד...

יום טוב!

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!