1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
  הסר התראה
 2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
  הסר התראה
 3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
  הסר התראה

עלה ירוק לבג"צ: "צה"ל מונע מקצינים להתמודד בבחירות"

הנושא בפורום 'דיווחים מהמגזין' פורסם ע"י Admin, ‏2/11/15.

 1. Admin

  Admin מנהל
  מנהל

  הצטרף:
  ‏4/5/13
  הודעות:
  5,319
  לייקים:
  299
  עתירה שנייה בשבוע: במהלך קמפיין הבחירות האחרון של עלה ירוק פסלה המדינה 4 קצינים שהתמודדו ברשימת המפלגה לכנסת, רק בגלל ש"איחרו" בהגשת ההודעה לצה"ל. ה"איחור" נבע מהתנגשות בין חוקי צה"ל לחוק הבחירות שלמעשה אינו מאפשר לאנשי קבע להתמודד בבחירות שהוקדמו. "הצבא מונע מאנשי קבע לממש את זכותם להיבחר," מאשימה המפלגה ומגישה עתירה לבג"צ.

  'עלה ירוק' ממשיכה במאבק לתיקון חוקי הבחירות כך שיאפשרו תחרות הוגנת ובהתאם לעקרון הדמוקרטי. בשבוע שעבר הגישה המפלגה עתירה חשובה לבג"ץ, בדרישה שיאפשר לה ולמפלגות קטנות אחרות לחתום על הסכמי עודפים גם אם אינן עוברות את אחוז החסימה.

  לא עברו 3 ימים והמפלגה הגישה עתירה נוספת לבג"ץ, שנייה במספר, שוב באמצעות עורכי הדין חגי קלעי ואוהד רוזן. העתירה החדשה קוראת לביטול סעיף 5 לפקודת מטכ"ל, העוסק בהתמודדות לכנסת של קצינים ונגדים בקבע וסימנה 'בג"צ 7341/15 מפלגת עלה ירוק נגד צבא ההגנה לישראל'.

  [​IMG]
  עו"ד אוהד רוזן וחגי קלעי – מייצגים את מפלגת 'עלה ירוק'


  עתירתה הנוכחית, המבוססת על ערעור שהגישה המפלגה טרם הבחירות לכנסת ה-20, מבקשת לבטל את סעיף 5 לפקודת המטכ"ל, שקובע כי: "קצין או נגד בשירות קבע, המודיעים ששמם נכלל באחת מרשימות המועמדים לכנסת – תותר התחייבותם לשירות קבע…".

  התנגשות בין חוק צה"ל לחוק הבחירות


  למעשה הבעיה היא במין "לופ" שנוצר בהתנגשות בין חוקי צה"ל לחוק הבחירות בישראל, הקובעים שאיש קבע ישוחרר משירות קבע רק אם שמו נכלל ברשימת המועמדים לבחירות לכנסת באחת המפלגות. הבעיה היא שלפי החוק לא יכללו אותך ברשימת המועמדים של המפלגה – כפי שקרה לעלה ירוק – אלא אם השתחררת מצה"ל תוך 10 ימים מהמועד שבו הוכרז על תאריך הבחירות.

  לטענת המפלגה מדובר בסעיף אבסורדי ובלתי הגיוני, שגורם לכך שהמועד שעל פי פקודות המטכ"ל מאפשר שחרור משירות קבע – המועד בו מוגשות רשימות המועמדים לכנסת – הינו תמיד מאוחר יותר מהמועד האחרון להתרת חוזה צבא קבע לצרכי תקופת הצינון על פי חוק הבחירות לכנסת.

  [​IMG]

  בבחירות האחרונות כזכור נפסלו ארבעה קצינים שהגישה עלה ירוק במסגרת רשימתה לכנסת, מן הטעם שלא התירו את שירות הקבע שלהם בתוך 10 ימים ממועד קבלת ההודעה על קיום הבחירות. התרה זו כאמור, היתה בלתי אפשרית, שכן הם יכלו לבצע אותה רק אילו נכלל שמם מבעוד מועד ברשימה לכנסת (שהוגשה לאחר מועד זה).

  "זכות חוקתית מהמעלה הראשונה"


  עורכי דינה של המפלגה, חגי קלעי ואוהד רוזן, כתבו בעתירה: "בכל מערכת בחירות ישנם קצינים בשירות קבע אשר מתוך מחויבות לעשייה ציבורית, מבקשים לקחת חלק בעשייה הפוליטית. אלא שדרכם להגשמת עשייתם הציבורית חסומה. אין היא חסומה בחוק – החוק מתיר את השתתפותם בבחירות. המחסום הניצב בפניהם, הוא מחסום הפרוצדורה".

  "על ידי קביעת מועד להתרת חוזה קבע למועמדים לבחירות שהוא מאוחר מהמועד האחרון לצרכי תקופת הצינון, מונע הצבא בחקיקת משנה את האפשרות של אנשי ונשות קבע לממש את זכותם להיבחר," הם אומרים. "על רקע זה מוגשת עתירה זו, והיא מבקשת להגן על זכותם של אנשי קבע להיבחר, זכות חוקתית מהמעלה הראשונה".

  במהלך הקמפיין נפסלו כאמור 4 קציני קבע ממועמדותם. אחד מהם, אלעד דאודי, ראש מדור תקציבים בצה"ל, אף היה במקום החמישי ברשימה והציג מחקר כלכלי שמצא שלגליזציה בישראל שווה למדינה כ-3 מיליארד ש"ח בכל שנה!

  הפוסט עלה ירוק לבג"צ: "צה"ל מונע מקצינים להתמודד בבחירות" הופיע ראשון בקנאביס - מגזין עם כיוון

  המשך לקרוא...
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!