1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

שדרוג תאורה

הנושא בפורום 'גידול למתחילים' פורסם ע"י tymor, ‏16/1/14.

1. tymor

tymor חבר חדש

לייקים:
    0
    אהלן חברים.
    אני מעונין לשדרג את התאורה באוהל שיש לי, עד עכשיו יש לי תאורת 600ווט HPS . אז עקב החום שהיא מיצרת וצריכת החשמל אני מעונין לשדרג לתאורת לד.
    אז מרוב שיש תאורות לד בשוק אני לא יודע איזה סוג עובד ואיזה לא, אני מעונין בתאורת לד חזקה כמה שאפשר לא משנה המחיר. אשמח להמלצות וקשורים
    ראיתי סוג כזה http://www.kindledgrowlights.com/product/led-grow-lights-for-sale-k3-l600/ אז אשמח לחוות דעת ורעיונות.
    יש לי אוהל 120*120*200 ו8 צמחים.
    והאם אפשר לקנות אותה מאיבי ולא יהיה בעיות

#1 tymor, ‏16/1/14
    נערך לאחרונה ב: ‏16/1/14
  2. alechko

alechko קנאביסט

לייקים:
    4
    לגבי הנורה שהבאת , ניראת מעולה . אמריקאי ,
    ו3 וואט כל נורת לד קטנה , ועשיר בסט אורות ספקטרום - שזה מעולה ! קראתי עוד בפנים , כל הסט ממש טוב ונשמע אמין .
    אז אם יש לך כסף למה לא אחי , תזמין אותה !
    לגבי איביי , תשים לב כי יש המון חיוקויים דומים , שים לב שזה מאותה חברה ולארץ ייצור .. שזה אמריקאי כמו בקישור שהבאת .... אבל לפי דעתי אם אתה רוצה את הנורה הזו ויש לך את הכסף
    תזמין אותה מהאתר שלהם ולא מאיביי...
    בהצלחה

#2 alechko, ‏17/1/14
    נערך לאחרונה ב: ‏17/1/14
  3. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    משהו לא נראה לי בתאורה שהראית...
    הם לא רושמים שמה איזה אורכי גל היא נותנת וזה נקודה אחת לרעה
    והם גם לא רושמים שמה של איזה חברה הלדים עצמם, ככה שיכול להיות שהמנורה אולי מורכבת בארה"ב אבל הלדים עצמם מסין או טיוואן.
    תקן אותי אם אני טועה אבל אני לא מצאתי את הפרטים האלה.

לפי דעתי אם אתה לא רוצה להתעסק עם הרכבה של מנורה מ-0, שזה יכול להיות הפתרון הכי טוב לצמחים שלך והכי זול לכיס, לך על אחת מאלה מאיביי -
    http://www.ebay.com/itm/JoyHydroGro...ower-Plants-/111258968216?hash=item19e78d2098
    http://www.ebay.com/itm/BoomGrow-15...3734512?pt=US_Hydroponics&hash=item2a368b70f0

א' - הם זולות ויחסית מאד (מאד) טובות (ראיתי אנשים שמוציאים איתם תוצאות מדהימות)
    ב' - הלדים עצמם תוצרת אמריקאית (bridgelux) שים לב בתיאור של המוצר,
    ג' - הם נותנים את כל אורכי הגל שהצמח צריך (מה שנקרא ספקטרום מלא), גם כן רשום בתיאור מוצר,
    ד' - המנורה מורכבת בסין מה שמוזיל את העלות שלה בהרבה לעומת האמריקאיות (שבעצם משתמשות לרוב באותם לדים bridgelux, או CREE שנחשבים מוצרי קצה בתחום הלדים)
    ה' - אתה יכול להוציא אותם ב"מכירה פומבית" אפילו בקצת יותר זול ממה שמוכרים אותם
    ו' - שים לב ב"חנות" של המוכרים יש אותם בכל מיני עוצמות - מ90 וואט עד 300+ אם אני לא טועה.
    ז' - שים לב שאתה בוחר את החיבור לחשמל שמתאים לישראל (הם נותנים אופציה לבחור מכל הסוגים).

אני שקלתי לקנות אותה בעצמי,
    אחרי זה החלטתי להרכיב לבד,
    אבל בסוף לא עשיתי אף אחד מהם כי לא הסתדר לי כל העניין,
    בכל מקרה קראתי על זה די הרבה באינטרנט והסתכלתי על הרבה גידולים ואלה מנורות מצויינות והמנורות גידול הכי זולות שתוכל למצוא.

4. itoooo

itoooo קנאביסט

לייקים:
    0
    שלום לכולם.. אני רוצה לקנות לד 240w של blackstar.. מישהו יכול לכוון אותי לאחת כזאת שלהם משהו טוב...? לצמיחה ולפריחה.. יעזור לי מאד.. תודה גדולה..

5. itoooo

itoooo קנאביסט

לייקים:
    0
    ושאלה נוספת.. כמה חתיכות לד אפשר להזמין בפעם אחת בלי שיתקע במכס..? יש למישהו מושג? תודה

6. buddy

buddy קנאביסט

לייקים:
    24
    שים לב שלתאורת לד שפרסמת אין מתלים, כלומר אתה לא יכול לתלות אותם...

7. itoooo

itoooo קנאביסט

לייקים:
    0
    מישהו?????????? אני רוצה להזמין לד... ואני לא יודע איזה יחס צבעים צריך... תגובות יתקבלו בברכה... תודה

8. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    איזה אופציות יש ליחסי לדים?
    ואיזה אורכי גל?

9. buddy

buddy קנאביסט

לייקים:
    24
    @itoooo, אני משתמש בנורת לד עם יחס צבעים של 7:1:1 (אדום:כחול:צהוב), לצמיחה צריך כמה שיותר ספקטרום כחול ולפריחה כמה שיותר אדום.
    מה שיש לי מתאים לשני השלבים אבל לגידול הבא שלי אני אקנה נורת MH בשביל שלב הצמיחה כי זה האור הכי טוב לשלב הזה (אחרי השמש).

10. itoooo

itoooo קנאביסט

לייקים:
    0
  11. buddy

buddy קנאביסט

לייקים:
    24
    נראית מצוין, רק שים לב שהארץ ייצור של המנורה היא בסין ורוב הדברים שמייצרים שם לא איכותיים.

12. itoooo

itoooo קנאביסט

לייקים:
    0
    תודה בודי... יש מישהו שיכול להמליץ לי על לד 240 או 300 וואט משהו טוב או שמכיר מניסיון בכלל עוד יותר טוב..? גם הקישור שהבאתי אין שם את הסמל של החברה כך שזה נראה לי חיקוי... תודה למסייעים..

13. itoooo

itoooo קנאביסט

לייקים:
    0
    תודה בודי.. יש לך קישור ל240 או 300 וואט?

14. עשן ישראלי

עשן ישראלי חבר חדש

לייקים:
    3
    לרוב נמנע מלהשתתף בדיונים שכאלו, אך מכוון ודעתי כה מנוגדת לקונצנזוס בדיון, אעשה זאת בצעד חריג ופשוט "אניח" כאן מס' נתונים.

תפוקה פר וואט:
    • פלורסנט (T8/12) - כ-50-80 לומן (בהתאם לדגם)
    • פלורסנט (T5) - כ-90 לומן
    • HPS - כ-150 לומן
    • MH - כ-100 לומן
    • LED (דיודות שכיחות) - 2-20 לומן
    • LED (דיודות ביעילות גבוהה במיוחד - Cree) - כ-50 עד 160(!) לומן (בהתאם לדגם)
    * הנתונים מעל הנם ממוצע של מוצרים זמינים בספקטרום רחב (לבן) ככל האפשר. גם מכוון והיעילות גבוהה ביותר כך, וגם מכוון וטווח הספקטרום השמיש (400nm-740nm/PAR) בנקודה זו בשיאו. למטרות המחשה בלבד, כמובן.

עלות מודולות Cree "קצה" היא כ-$7.5-$15 פר וואט בסחר קמעוני. עלות מערכת HPS שלמה היא כ-0.5 ש"ח פר וואט, גם כן בסחר קמעוני.

למרות וייצור סוכרים (פוטוסינתזה) בשיאו באורכי הגל 420-430nm, 450nm, 480nm, 630-645nm, 660nm, ללא הבחנה במועד החשיפה, ספיגה של אורכי גל שונים מתבצעת בפיגמנטים שונים. מנגנונים שונים בצמח נשענים בצורה שונה על ספיגת אותם אורכי גל על ידי פיגמנטים מוגדרים, ולעתים בזמן מסוים. מנגנונים אלו, בין היתר, קובעים את גובה הצמח הסופי (ללא קשר למועד ההפרחה), צפיפות הצימוח, וכתוצאה גם נפח ומשקל הייבול הסופי. אותו ספקטרום רחב אינו מצוי במערכות LED מסחריות, למרות וניתן לייצר אותו באופן עצמאי בעזרת הרכיבים הנכונים.

לא פוסל את הטכנולוגיה עצמה, ואף מבהיר כי גם אני חובב LED, אך כיום מדובר בטכנולוגיה עם עלות מאוד גבוהה ביחס לתמורה. למרות ונהוג להתייחס כיום למערכת LED כ"יעילות יותר", הן לא. מערכות מקבילות מבחינת עלות של תאורת LED אינן עדיפות בשום צורה ודרך על תאורה "קונבנציונלית", גם אם מספקות במידה. מעבר לכך, מדגיש כי התפישה הכללית בשוק נורות הגידול וקנאביס בפרט מוטעית מיסודה. ספקטרום רחב יותר, לבן יותר, תמיד עדיף. העובדה כי תאורת MH בהספק X עדיפה על תאורת HPS בהספק מקביל בשלב הצימוח, היא למרות התפוקה הנמוכה שלה. פריחה תחת תאורת MH מובילה לפרחים דחוסים ומפותחים יותר, בעלי כיסוי טריכומות מוגדלות נרחב יותר. החסרונות של שימוש בתאורת MH במהלך הפריחה הוא ייצור הכלורופיל המוגבר הפוגע בטעם ונועם העישון, והעובדה כי התפוקה בכל זאת נמוכה בהרבה, אך אלו בעיות שניתן לפתור בקלות באמצעות יישון תקין ועליית מדרגה בדגם - למשל, שימוש בנורת MH בהספק של 600W עבור חלל גידול שנועד לנורת HPS בהספק של 400W. התוצאות בהחלט מרשימות ומפתיעות.

שבוע מקסים.

15. ג'סי פינקמן

ג'סי פינקמן חבר חדש

לייקים:
    1
    עשן ישראלי אם אני מבין נכון אתה מעדיף נורות סדנדרטיות על הled מבחינת עלויות מול תועלת, סבבה.
    עכשיו בין הסטדרטיות אתה מעדיף mh על hps או שזה עדיף רק לשלב הצמיחה
    אני רוצה להבין מה הכי אולטימטיבי עזוב שנייה בצד תצד הכספי, הפתרון זה להתחיל עם mh ולהחליף לhps?

16. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
  17. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    עשן - לכמות הלומן אין שום חשיבות בגידול צמחים, ככה קראתי פעם
    אין לו חשיבות בגלל שלומן זה בעצם כמות של אור, בדרך כלל מקשרים אותה לעוצמה של חשמל (עוצמת המנורה), ז"א מנורה X נותנת Y לומן פר 1וואט,
    מה שאומר שאם תיקח לדוגמה מנורת HPS - שרק לצורך העניין יש לה 100W ו-100 לומן פר וואט, יעני 10000 לומן, ומנגד קח מנורת לד של 50W גם כן עם 100 לומן פר וואט יעני 5000 לומן למנורה - אתה יכול להשוות את העוצמה שלה לעוצמה של הHPS פשוט ע"י זה שתשים 2 מנורות במקום אחת.

מה שחשוב זה CRI
    http://en.wikipedia.org/wiki/Color_rendering_index

מה שמנורות MH ו HPS לא נותנות ביחס ללד זה - אריכות חיים (נהרסות מאד מהר בעוד שלד יחזיק עד 5 שנים בפעילות רצופה(24/7/365 !!!) )
    מנורות HPS ו MH באות ב2 צבעים עיקריים - לבן חם ולבן קר (בהקשר לCRI), בעוד שבלדים אתה יכול להשיג את כל הספקטרום שהצמח צריך - והצמח צריך.
    מנורות HPS ו MH זוללות חשמל (!!!) בעוד שלד בקושי יגרד את הצינצנת אגורות שיש לך על המדף
    לד מגניב, קטן וקומפקטי - האחרות לא [:
    תופעת ה - hash tips יכולה לקרות רק בגידול עם לד.

ודרך אגב המחירים שרשמת לגבי המנורות של קרי ממש לא נכונים, תבדוק את עצמך שוב באתר של הסוחרים שלהם (אפשר להגיע דרך אתר קרי) - הצ'יפים "קצה" שלהם שזה משהו שנקרא COB LED (CHIPS ON BORD) שבאים בעוצמות של בין 10 עד ל-150 וואט לצ'יפ עולים בין 10 ל-40 דולר פלוס מינוס. לא יודע לגבי HPS וMH אבל במשהו כמו 100-150 דולר אתה בונה לעצמך ערכת תאורת לד עוצמתית והכי טובה שיש להשיג היום בשוק (קרי נחשבים לקרם דלה קרם) בעוצמה של עד 300W פלוס מינוס ואולי אפילו ישאר לך מספיק כסף לשדרג אותה עם עוד כמה אורכי גל כמו אינפרא אדום ואולטרה סגול.

עוד סיבות למה לד אתה רוצה ? [:

ולכל אלה שרוצים ללכת על הפשוט והקל ולקנות מנורה ב80 דולר מאיביי הדברים שאתם צריכים לבדוק הם כאלה -
    יצרן הלד - קיימים כמה וכמה בשוק, ותתפלאו גם כמה טיוואנים וסינים "לא רעים" (ז"א שהם נותנים תוצאות מעולות החיסרון שלהם זה שהם עלולות לההרס מהר יותר כמו כל דבר שמיוצר במזרח בייצור המוני), היצרנים מהאיזור הזה הם - "epileds", "semicon, ועוד כמה שאני לא ממש זוכר,
    מה שחשוב זה שאם לא רשום יצרן הלד זה אומר שזה אחת מהחברות הנחותות יותר ובטח שלא משהו כמו מה שרשום פה למטה
    אבל בשום אופן הם לא יותר טובות מהיצרניות המובילות שאלה - bridgelux שזה בד"כ מה שיש במנורות איביי שמורכבות בסין ורוצות למכור את עצמן, cree היצרנית הכי טובה שיש היום ללד, עד עכשיו ראיתי רק מנורות אמריקאיות (לא כאלה שמוכרים באיביי) שבונות את המנורות שלהם עם לדים של קרי, די יקרות גם... מה שכן אפשר לקנות אותם ולהרכיב לבד, phillips אם תראו מנורה שהלדים שלה הם של פיליפס אז היא צריכה להיות לא פחות ממצויינת, osram גם כן חברה מצויינת, בפורומים של גידולי לד מכל העולם תמיד מצאתי שאנשים מקטלגים את קרי כמקום ראשון של הלדים ואת אוסרם כמקום שני.
    בעיקרון הייתי מסכם את זה בזהו - כי א' זה הדבר הכי חשוב בבחירת לד, וב' אם יש למנורה את אחד מהלדים הטובים יותר ורשום עליה מנורה לגידול זה אומר שהיא לא פרייארית ותסגור כבר את כל שאר הפינות כמו - ספקטרום מלא, לדים 3W ומעלה וכו'
    רק אל תשכחו לבדוק שהמנורה מגיעה עם שקע שמתאים לישראל.

#18 woogs, ‏20/1/14
    נערך לאחרונה ב: ‏20/1/14
  18. alechko

alechko קנאביסט

לייקים:
    4
    ואפשר לראות אחלה תוצאות עם led ביומן גידול שלי d:
    חחח הייתי חייב.

19. עשן ישראלי

עשן ישראלי חבר חדש

לייקים:
    3
    יחס לומן לוואט מעיד על יעילות. דגמי ה"קצה" הם אלו עם היחס העדיף, ולאו דווקא בעלי הספק גבוה. בנורות מודרניות רוב הקרינה רלוונטית. לבן זה מכלול של צבעים - ספקטרום. נורות led שצורכות פחות חשמל מפיקות פחות אור, גם רלוונטי; כפי שהסברתי, יעילות ההספק-תפוקה מאוד ירודה ברוב כמעט מוחלט של המוצרים. היתרון היחיד מבין מה שציינת הוא אכן אריכות חיי הנורה.

בכל אופן... כפי שאמרתי, לרוב נמנע מלהשתתף בדיונים שכאלו, אך דעתי כתובה מעל. שכל אחד ינסה מגוון אפשרויות ככל האפשר ויבחר את זו המועדפת עליו.

בהצלחה לכולם וערב מקסים.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!