1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

תאורה בחלל גידול

הנושא בפורום 'גידול למתחילים' פורסם ע"י Hypothetic, ‏29/5/14.

1. Hypothetic

Hypothetic חבר חדש

לייקים:
    0
    היי,

לזרעים אוטומטיים בחלל גידול 70 על 70 (ללא תקרה), איזה תאורה תהיה עדיפה - cfl או hps?

צריכת החשמל מתייחסת רק לואט? לדוגמא, נורת cfl 150 ואט תצרוך כמו hps 150 ואט?

מה היתרונות והחסרונות של שני סוגי הנורות? מה מומלץ למקרה הספציפי?

תודה

2. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    לא לא לא ולא [:

אני סקרן, מזתומרת ללא תיקרה ?

בכל מקרה - hps (וגם mh) צורכת הרבה יותר חשמל מכמעט כל מנורה אחרת, בלי קשר לעוצמה (וואט),
    וואט זאת יחידת מידה להספק חשמלי, אני יודע זה קצת מסובך, האמת שזה הרבה מסובך, קשה להסביר את זה על קצה המזלג אבל אני רק יגיד שאפילו וואט לא אומר הרבה, כי 150 וואט של מנורה אחת יכולים להיות יותר חזקים מ-300 וואט של מנורה אחרת.

כך או כך - hps ו-mh - צורכות המון חשמל,
    מאד מאד חמות,
    בעלות אורך חיים מאד קצר,
    נותנות ספקטרום יחסית מצומצם של אור.

לעומת זאת יש לך את הcfl -
    חסכוניות בחשמל,
    הרבה פחות חמות,
    בעלות אורך חיים גדול יותר,
    חיסרון - האור שלהן יחסית ממוקד ולא חודר עמוק למטה

לעומת זאת יש לך led -
    בעלות אורך חיים הכי ארוך,
    נותנות ספקטרום מלא (בהנחה שמדובר במנורה הנכונה),
    נותנות יותר אור (במובן ש180 וואט לד יהיה שווה בעוצמה לבערך 300 וואט hps)
    בכלל בכלל לא חמות
    בעלות כושר חדירה מצויין

ממ בקיצור (אני יודע שזה נשמע חובבני אבל פשוט עייפתי מלכתוב את זה כל הזמן, אני בקרוב אכתוב מדריך מסודר לכל הנושא)
    לד עדיף מכל הבחינות
    חפש באיביי joyhydrogrow
    אלה מנורות מאד איכותיות וכרגע אין שום led זולה כמוה, למרות שהן ברמה דומה.

3. DRFLOWER

DRFLOWER קנאביסט

לייקים:
    16
    היפוטתי יקר,
    מה שחשוב בעיקר מבחינת התאורה, כמו שאמר פה ווגס זה לא הוואטים. מבחינת צריכת הוואטים האמיתית הצריכה תהיה זהה. כלומר נורת CFL בעוצמה של 32 וואט, צורכת 32 וואט אמיתיים אבל נותנת אפקט תאורה של 140 וואט. כך שמבחינת צריכת החשמל הוואטים יהיו זהים. אבל.......
    כמו שאמרתי לגידול עצמו מה שחשוב זו כמות הלומנים שמספקת התאורה לצמח כמו גם יחידות הלוקס שהיא נותנת.
    מעבר ללומנים ולוקסים יש חשיבות רבה לספקטרומים, ולאנרגיית החום שמייצרת הנורה.
    נורות hps או mhl יוצרות חום רב ומצריכות מערכת קירור איכותית. אולם מבחינת כמות הלומנים שהן מספקות הוא הגבוה ביותר. (hps תיתן לך כ-150 לומן לוואט בודד ואם תשתמש בנורה של 400 וואט, תקבל כמות לומן רצינית ואיכותית (400*150 = 60,000 לומן). cfl לעומת זאת בעוצמה של 45 וואט אמיתי מספקת כ- 5000 לומן בלבד. ההבדל בין השתיים ברור. אולם ה-cfl צורכת הרבה פחות חשמל, ומייצרת כמעט אפס חום.
    תאורת לד איכותית מספקת את רב הצרכים לצמח, אולם היא מצריכה ידע מקצועי וטכני, בנוסף לעלות כספית לא כל כך נמוכה, מה שהופך אותה לנורה לבעלי ניסיון מקצועי שיצדיק את ההשקעה. לנורת לד, צריכת חשמל נמוכה (זו דיודה ולכן היא כמעט ולא צורכת חשמל,(למעשה כל מה שצריך כדי להדליק נורת לד בודדת, הוא לימון, מסמר וחוט נחושת והיא תדלק כל עוד הלימון חי) אולם עדיין בכמויות גדולות מייצרת חום, ומצריכה עבודה עם שנאים)
    לסיכום את סוג התאורה אתה צריך לבחור בהתאם לחלל הגידול, יכולת התכנון שלך, היכולת הכלכלית שלך, רמת המקצועיות שלך בגידול ולבסוף רמת הציפיות שלך מהיבול הסופי.
    לצערי כמו שהשבתי לאחרים אין תשובות חד משמעיות.
    בכל זאת מקווה שהוספתי לך מעט ידע שיעזור לך בהחלטה.
    בהצלחה.

4. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    היי דוקטור,
    יש היום לדים של cree עם 150 לומן פר וואט ויותר, סתם ככה לידע כללי..

5. DRFLOWER

DRFLOWER קנאביסט

לייקים:
    16
    הי ווגס
    יודע.
    שים לב שכתבתי שלד מספקת את רב הצרכים. לא פסלתי רק הערתי שהיא מצריכה יותר ידע ומקצועיות.
    במקרה של היפותטי אין לי מושג מה רמת הידע שלו או רמת המקצועיות. אז רק נתתי מידע בסיסי.

6. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    Drflower,
    לומן ולוקס הינה אותה יחידת מידה (פחות או יותר).
    ושתיהן לא רלוונטיות לצמחים.

אני כן מסכים איתך ועם ווגס לגבי לדים.
    הם נותנים את הספקטרום הרחב ביותר והמתאים ביותר עבור צמחים.
    קצת לא מבין למה הן מצריכות יותר ידע...

7. DRFLOWER

DRFLOWER קנאביסט

לייקים:
    16
    למה אתה חושב שהן לא רלוונטיות? עוצמת התאורה נמדדת בלומנים או לוקסים, ומעבר לספקטרום, כמות האור שמגיעה אל הצמח כן נחשבת פקטור משמעותי. מה גם שככל שעוצמת התאורה גדולה יותר, ניתן להציב את התאורה רחוק יותר מהצמח, ולא דווקא להצמיד את הצמח לנורות כמו שעושים מגדלי cfl למיניהם. עוצמת התאורה יורדת ככל שהמרחק בין הצמח לנורה גדל, מכאן שעוצמה גדולה יותר תאפשר נוחות עבודה גדולה יותר.
    אם טעיתי אנא תקן אותי.
    ספקטרום הוא חשוב בכל מקרה, אבל וואטים ולומנים חשובים לפקטורים אחרים בגידול ולכן ציינתי אותם. הוא שאל לגבי וואטים מה שלא משפיע על יכולת המאור של הנורה. (אבל בהחלט משפיע על צריכת החשמל), נורת HPS אחת צורכת את אותו חשמל כמו 10 נורות 45 וואט. אבל מספקת תאורה הרבה יותר עוצמתית ונכונה לצמח - שזה מבחינתי מה שחשוב.
    לגבי הידע הטכני, כי לא כולם יודעים על שנאים, איוורור מתאים, וכו'. אני למשל בונה מערכות מבוססות HPS בעשירית המחיר שלהן בחנויות, ורק בגלל ידע טכני והבנה מקצועית של חשמל ומוצריו. חוץ מזה נראה לי שצריך לעבור כמה גידולים לפני שעוברים לערכות מקצועיות יותר.
    בכל מקרה השארתי את זה לשיקולו הבלעדי של השואל למעלה.

8. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    אין שום חשיבות ליחידות שנמדדות בלומנים. לצורך העיניין לא תראה שום מקור רציני (ספרות מקצועית, מאמרים אקדמאים) שמודד אור לצמחים בלומנים. רק ביחידה שאציין בהמשך.
    לומנים (פוט-קנדל, לוקס) הינה יחידה שבנויה למה שהעין האנושית קולטת. לא צמחים.
    היחידה לומן יכולה להוות אינדיקציה אם אתה מחפש תאורה באורך גל של 550 ננומטר (להאיר גינה איצטדיון וכו').

אם אתה רוצה למדוד תאורה בעבור צמחים או באופן קצת יותר מדוייק, אתה צריך מכשיר שנקרא קוואנטום מטר (או מד PAR).
    המכשיר נותן לך את כמות האור בין 400 - 700 ננומטר. נותן את כמות הפוטונים (מול פוטונים) ליח' זמן לשטח.
    לדוגמא 1000 פוטונים ל מ"ר לשניה.

ספקטרום חשוב ובדיוק בגלל זה היחידה לומן לא רלוונטית. את רוצה שמרבית האור יפול באורכי הגל של בערך 660 ננומטר (אדום) או 440 ננומטר (כחול).
    מרבית האור בעל אורכי הגל של בסביבות 550 ננומטר, אינו כ"כ בשימוש עבור הצמח.

פירוט נוסף בשירשור אחר על אורכי גל ומה הם תורמים לצמח בקישור הבא.

אני מסכים שצריכת חשמל רלוננטית. צריכת החשמל עבור נורות לד נמוכה יותר והן מספקות תאורה בעלת ספקטרום מתאים יותר.
    לעומת נורות HID שנותנות הרבה חום (אורכי גל מעל 700 ננומטר) והרבה אור באורכי גל 500 ננומטר (לא אורכי גל שימושיים במיוחד).

אך אם אני לא טועה מרבית נורות הלד לא צריכות שנאי\משנק (בא בילט-אין) בניגוד לנורת HID שכן דורשות קניה של משנק בנפרד.
    נורות לד גם לא דורשות מערכות קירור כמו קול-טיוב עבור נורות HID למינהן.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!