1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

תאורת uvb - שתי שאלות

הנושא בפורום 'גידול למתחילים' פורסם ע"י Hizky434, ‏20/5/14.

1. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    קראתי בכמה מקומות שמומלץ להוסיף בגידול פנים תאורת uvb לפרקי זמן קצרים בשלב הפריחה המאוחרת כדי ״להלחיץ״ את הצמח ולגרום לו לייצר יותר שרף. שתי שאלות:
    1. האם גם בגידול חוץ יש יתרון בלהוסיף תוספת תאורת uvb שמאירה לכיוון הצמח, בפרקי זמן קצרים מפוזרים לאורך שעות האור? או שבגידול תחת שמש ארצישראלית זה מיותר?
    2. במקרה שמתי לב שבמכשיר חשמלי לקטילת יתושים (המחשמל) נעשה שימוש באור אולטרא סגול למשיכת החרקים. בזה שאצלי בבית רשום שההספק תאורה שלו הוא 23w. האם לתלות מכשיר שכזה בחדר גידול בשלבי הצמיחה המאוחרת יעשה עבודה דומה לנורת uvb ייעודית? או שזה טווח אולטרה סגול אחר? (אם אני זוכר נכון יש שלושה תחומי אור אולטרא סגול?). פשוט זה מכשיר הרבה יותר זמין מקניית נורת uvb ייעודית ועל הדרך אולי אפילו יהרוג כמה חרקים :)
    מתנצל מראש אם אלו שאלות קצת דביליות, אבל מצד שני אם לא נשאל איך נדע

2. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    שאלות טובות מאוד.

1. בגידול חוץ אין תרומה של נורות כאלה. זאת מכיוון שכבר יש קרינת uv שמגיעה מהשמש.

2. אני בספק אם נורה כזו תעזור. עדיף לך להשקיע את הכסף בתאורה איכותית יותר מאשר נורת uv.

3. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    תודה אגרונום,
    בדבריך ״ספק אם נורה כזו תעזור״ כוונתך שנורת האולטרא סגול הספציפית של קוטל היתושים לא תעזור, או שבאופן כללי אתה לא מאמין בתרומה של הוספת תאורת UVB לחדר הגידול? כי קוטל יתושים חסר שימוש יש לי בבית, ואני מניח שגם לאחרים יש כאלו בבית; בשביל ה23W שהוא צורך לשלוש שעות עבודה ביום בחדר גידול, לא נראה לי שזו השקעה גדולה מדי להוסיף לחדר גידול... להזיק אני מניח שלא יזיק מדי, כל עוד שמים לב שהצמחים לא מראים סימנים של כוויות ממנו?
    אני מתלבט לגבי האם הגידול הבא שלי, כשיגיע זמנו, יהיה גידול פנים או חוץ; אם פנים - לא יהיה לי המון מרחב ובעיקר לא לגובה, ולכן כנראה זה יהיה גידול SCROG תחת נורות CFL. וגם משיקולי תקציב. וגם כיוון שחנות ההידרו היחידה שעוד איכשהו קרובה אליי בארץ ידועה כנתונה תחת מעקב משטרתי... אז פלורסנטים זה האלטרנטיבה הנוחה, הזולה והבטוחה עבורי. וכיוון שפלורסנט זה לא בדיוק התאורה הכי מיטבית שיש, נראה לי שאולי בכל זאת אשקול להוסיף נורת uvb...

4. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    אני בספק אם מנורת זבובים תתרום משהו.
    אבל אם זה עושה לך את זה, תרגיש חופשי להוסיף אותה. אני בספק אם היא יכולה לגרום לנזק.

5. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    טוב, אז עשיתי קצת שיעורי בית. מסתבר שקוטלי היתושים הללו עובדים בעיקר בספקטרום של uva ולא uvb. וממה שקראתי uva לא יגרום לסטרס הנדרש כדי לגרום לצמח להפיק יותר שרף, אבל כן יכול לעזור במניעת עובש ופטריות; כלומר אםאני מבין נכון, קוטל יתושים כזה יכול להיות תוספת מועילה לחדר הגידול אבל לא לצורך שחשבתי...
    החכמתי קצת

6. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    היי חבר - תן לי להסביר לך משהו ...

הדבר הכי טוב שאתה יכול לעשות לעצמך ולצמח שלך, חוץ מלהרכיב לבד מע' תאורת לד לפי המפרט שלך
    זה לקנות מנורת לד פול ספקטרום,
    המנורות האלה נותנות לצמח את כל הספקטרום של האור הנראה,
    לפעמים אין בדיוק UVB, אבל יש משהו קרוב לזה - UVB זה אורך גל של בין 315 לבין 380 ננומטר, מה שמתחת זה UVA ו-UVC שהם לא טובים לצמח, ומה שמעל זה כבר מתחיל להיות כחול,
    אז אם אין במנורה 380NM יהיה 415, וגם לרוב החברות (כמו זאת שאני הולך להמליץ לך עליה) יש אופציה למנורות קאסטום מייד, זאת אומרת שאתה יכול לבקש מהם שיוסיפו לך כמה לדים באורך גל 380NM,

חוץ מזה - מה שיותר חשוב לך זה דווקא האור בקצה השני של הספקטרום -
    אדום וחזק, ואינפרא אדום בעיקר
    אדום חזק עומד על 660NM
    אינפרא אדום 710 עד 970 משהו כזה, לא זוכר בדיוק בדיוק.
    האינפרא אדום גורם לתופעה ייחודית שקוראת רק עם המנורות לד האלה מכיוון שרק הם נותנות אינפרא אדום
    התופעה נקראת HASH TIPS
    אתה מוזמן לחפש בגוגל ולהתפעל -
    בעיקרון מה שקורה (בגלל האינפרא אדום) זה שהקצוות של הצמח - אלה שהכי קרובים למנורה - מתמלאים בכל כך הרבה בלוטות שרף עד שכבר לא רואים יותר ירוק של העלה וכל הפרח הופך להיות לבן.

כרגע המנורות לדים הכי זולות שיש (ובאופן מפתיע גם מאד איכותיות) אלה המנורות של JoyHydroGrow - יש להם אתר ויש אותם באיביי,
    זאת חברה סינית אבל הם רק מרכיבים את המנורה עצמה - כי הלדים - הם תוצרת Bridgelux האמריקאית - חברה שעומדת איפה שהוא בטופ 5 של הלדים ...

בקרוב אמורים להפתח כמה פורומים חדשים וביניהם פורום תאורה שבו יהיה מדריך קצת יותר מסודר .

7. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    פורום תאורה?
    נו באמת...

ואור אדום רחוק (אינפרא אדום) שווה לחום.

8. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    ווגס המנורות הללו אכן נראות לא רע... ובמיוחד מבחינת המחיר - שווה לכל נפש.. השאלה אם מתאים לצרכיי?
    ארון הגידול המתוכנן שלי הוא במידות 50*75 ס״מ בשטח, וגובה של 75 ס״מ. חשבתי על נורות cfl - פריסה של 8 נורות cfl 26-34w כל אחת ייתן לי לדעתי פריסה טובה בשטח, ואפשרות לנצל את מלוא הגובה המצומצם לגדילת הצמחים... נניח שגובה העציץ 25 ס״מ, רשת scrog מונחת בגובה 25 ס״מ, וגובה הפריחה מעליה עוד 10-15 ס״מ - זה שם אותי במצב שהנורות בשיא הפריחה יהיו במרחק קטן מאד מהפרחים- לכן חשבתי ש8 נורות cfl יאירו טוב את כלל השטח ויוכלו להשאר יחסית קרוב לצמחים... האם נורת ufo 180w לד מהחברה שציינת תתאים לצרכים כאלו? אפשר יהיה בשיא הפריחה שתהיה סנטימטרים בודים מהצמחים ועדיין תיתן כיסוי רוחבי מספק לכל המסך? ממה שקראתי על נורות לד לא ממש, כי נוטות למרכז את האור כלפי מטה...?

9. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    אתה יכול לראות בדף של המוצר מה הזווית של האור שהמנורה נותנת..
    נראה לי 120 מעלות שזה מצויין
    הבעיה עם cfl זה שהם לא חודרות עמוק למטה, ככה שהחלקים התחתונים של הצמח לא יקבלו הרבה אור.

אם אתה שואל אותי - הדבר הכי טוב שאתה יכול לעשות לעצמך זה לקנות כמה cob led של חברה בשם cree שהיא כרגע מספר 1 בעולם של הלדים,
    יש להם צ'יפים שמגיעים גם ל-100 וואט ויותר, אני כבר לא כל כך זוכר את הדגמים אבל היו 2 ממש טובים שהשם שלהם התחיל בכמה אותיות ואחרי זה 3050 אחד מהם והשני קצת יותר חזק 3070,
    אני הייתי קונה כמה כאלה, ומריץ כל אחד ב75% (ככה שאם הוא נותן מקסימום 100 וואט אז הייתי מריץ אותה ב75),
    הייתי עושה שילוב רק של לבנים - לבן קר לצמיחה ולבן חם לפריחה.. אולי מוסיף עוד קצת אינפרא אדום ואדום חזק לפריחה,
    כל צ'יפ כזה אתה שם על צלעות קירור בצד אחד ובצד השני מרכיב לו את הספק כוח וככה אתה יכול לפזר אותם יותר טוב - לתת אור מכמה כיוונים.

10. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    אחינו המפרט שהצעת זה way too much מבחינתי... יש לי את הכישורים הטכניים לעשות מה שהצעת אבל אני שומר את זה לתחביבים אחרים... אני מעשן ממש בקטנה, לעניין הזה נכנסתי בתור תחביב מעצם הגידול יותר מאשר התוצר :)
    המנורה שציינת באיביי- זווית של 120 מעלות תיתן לי התחלה של אור בקצוות הארון 16 ס״מ מתחת למנורה, והמנורה בעצמה בעובי 6 ס״מ כלומר לא יהיה לי אור ב22 ס״מ העליונים בערך, אם אני מחשב נכון. זו אולי מנורה מעולה אבל לא מתאימה לדעתי למרחב הגידול שאני מתכנן. באופן כללי נראה לי שהכי טוב לגדל בחוץ במרפסת בשמש טבעית, אבל גל התפיסות שמדווח לאחרונה קצת מטריד.. אז אני אחשוב קצת מה הלאה ונראה; בינתיים אחד משני הצמחים בגידול הנוכחי (והראשון שלי!) מראה סימני הבשלה מתקדמים, באופן מפתיע די בהתאם להצהרה של האתר ממנו קניתי את הזרעים. אז אחכה לסיים את הקציר הראשון, לייבש וליישן בפעם הראשונה, אראה כמה אני אוהב את התוצר מעבר להנאה שבגידול עצמו, ומשם אחליט מה הלאה. בינתיים מטעמי בטיחות - מוריד קצת את התכנונים קדימה מדי

11. woogs

woogs קנאביסט

לייקים:
    22
    כמה אמרת שהגודל שהארון שלך שוב פעם ?

12. Hizky434

Hizky434 קנאביסט

לייקים:
    121
    50*75 ס״מ בשטח, ו75 ס״מ בגובה.
    נראה, אולי עד שאגיע לגידול הבא אצליח לארגן משהו עם קצת יותר גובה ואז אשקול את מנורת הלד של החברה שהצעת. למרות שעדיין אני קצת חושש מלהזמין נורת גידול ייעודית מחו״ל בדואר.
    בינתיים אני רגע לפני עישון ראשון של תוצר הגידול הראשון שלי! הצמח כבר ממש כמעט בשל לגמרי לקציר, לא יכולתי להתאפק וקטפתי פרח קטן אחד וייבשתי בתנור כמו שאגרונום הסביר פה לפני כמה ימים... כל יתר הצמח יחכה לדעתי עוד כמה ימים לקציר מלא
    איזה התרגשות! אני כולי בהיי עוד לפני השאיפה הראשונה

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!