1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
  הסר התראה
 2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
  הסר התראה
 3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
  הסר התראה

10 טיפים להגברת כמות הטרפנים בקנאביס

הנושא בפורום 'דיווחים מהמגזין' פורסם ע"י Admin, ‏19/7/15.

 1. Admin

  Admin מנהל
  מנהל

  הצטרף:
  ‏4/5/13
  הודעות:
  5,166
  לייקים:
  297
  מה ניתן לעשות בכדי להעצים את ניחוחה וטעמה של תפרחת הקנאביס ומאילו טעויות כדאי להימנע – וגם 10 טיפים להגברת כמות הטרפנים בקנאביס – לפרחים עסיסיים וארומתיים.

  עם מהפכת הלגליזציה העולמית מגיעים גם שינויים משמעותיים בסטנדרטים המגדירים את איכות הקנאביס. אם בעבר פרחים בעלי ריכוז גבוה של קנבינואידים והשפעה פסיכואקטיבית חזקה היו המדד היחיד כמעט שעמד במבחן, הרי שצרכני הקנאביס כיום הפכו לאניני טעם, כאשר למשוואת 'בדיקת האיכות' מצטרפים פרמטרים חשובים לא פחות כמו טעם וריח.

  האחראים על הטעם והריח של פרחי הקנאביס הם לא הקנבינואידים (THC, CBD וכו') אלא דווקא ה'טרפנים' (Terpenes), – 'לימונן', 'בטא קריופילן' ועוד – המכילים מאות ואלפי ניחוחות שונים המזכירים לעיתים מנגו, לימון, שוקולד וכו', והם גם אלו שנותנים את הריח המיוחד לאקליפטוס, את הטעם המעקצץ לקינמון ולג'ינג'ר ואת הצבעים הצהובים לפרחים. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצאו גם כי מעבר להשפעה על הריח והטעם, לטרפנים ישנן גם סגולות בריאותיות טיפוליות משל עצמם.

  [​IMG]

  בעקבות הממצאים החדשים רבים מגדלי הקנאביס מחפשים כעת דרכים להגברת ייצור הטרפנים בצמח, אז הנה 10 טיפים למגדלים מתחילים ומתקדמים כאחד, אבל בטרם ניגש למלאכת שיפור הארומה של הפרחים חשוב להכיר מספר דברים בסיסיים הנוגעים לגידול של קנאביס משובח, והם:


  כעת, לאחר הבנה אלמנטרית של הנושא, ניתן להמשיך לקראת שלושת הצעדים הדרושים לגידול קנאביס טעים ומריח:

  כך נגביר את כמות הטרפנים בקנאביס


  הטרפנים מסונתזים על ידי הצמח ונחשבים ל"מטבולים משניים" (תרכובות בעלות תפקידים תומכים אך לא בהכרח חיוניים לאורגניזם) המיוצרים בעיקר בשלב הפריחה של הקנאביס. על ידי תפוקת טרפנים גבוהה ניתן להבטיח ניצול אידיאלי של הפוטנציאל שיש לזן להציע מבחינת טעמו וריחו.

  1. להלחיץ את הצמחים מעט


  עצה זו עבור מגדלים מנוסים בלבד! הכנסת הצמח למצב לחץ (דחק, "עקה") קבוע עלול להרוג אותו, אולם הפעלת מניפולציות פיזיות על הקנאביס בשלבי הפריחה האחרונים עשוי להוביל להגברת תפוקת הטריכומות והטרפנים.

  דרכים נפוצות לכפיית "מצב עקה" כוללות:

  • כיפופים עדינים של הגזע והענפים, מבלי לגעת בתפרחת, כמו למשל בשיטת הקשירות וה-LST.
  • פגיעה קלה בעלים התחתונים (מעיכה או קריעה עדינה של העלווה בתחתית הצמח).
  • הורדת עלים המסתירים את התפרחת ממקור האור.
  • הקפדה על אחוזי לחות נמוכים בשלב הפריחה – בייחוד במהלך השבועות האחרונים.
  • השקייה של הצמח במים קפואים במהלך השבוע האחרון לפני הקציר.
  • לדאוג לחושך מוחלט בחדר 48-72 שעות לפני הקציר.
  • למנוסים בלבד: ישנם מגדלים המניחים לשורשים להתייבש לתקופה קצרה באמצע שלב הפריחה. שימו לב שפעולה זו עלולה לפגוע לצמיתות בצמח.
  2. להגביל את כמות הדשן לקראת הקציר


  עודף של חנקן במהלך השבועות האחרונים של מחזור הגידול עלול להאט את קצב תפוקת הפרחים. אחת הדרכים להבטיח כמות מינימלית של חנקן תהיה לבצע שטיפה של מצע הגידול והזנה בדשני פריחה ייעודיים המכילים לרוב מינונים גבוהים של זרחן ואשלגן החיוניים לצמח בשלב זה וכמויות בסיסיות בלבד של חנקן.

  3. לשמור על טמפרטורה נמוכה בשלב הפריחה


  חום גבוה בחלל הגידול עלול לא רק להביא עימו מזיקים ובעיות צמיחה שונות, הוא מסוגל גם לגרום לטרפנים להתאדות באוויר. קנאביס השוהה למשך זמן רב בתנאים של טמפ' גבוהה עלול לאבד חלק מהטרפנים שלו ועל ידי כך לפגוע בטעם והריח של התוצר הסופי.

  [​IMG]
  הבדלי טמפ' בין היום ללילה

  4. להקפיד על טמפרטורה נמוכה יותר בלילה מביום


  כמעט בכל המקומות בעולם בו גדל הקנאביס בטבע הוא נחשף לתנאים בהם בלילה קריר יותר מביום. ישנן גם עדויות כי בגידול פנים ניתן להגביר את רמת הטריכומות והטרפנים בצמח באמצעות הנמכת הטמפרטורה בחלל הגידול בשעות הלילה. שימו לב שלא מומלץ להגזים ולהקפיא את הצמחים (ברוב הזמנים אין צורך בהפרש של למעלה מ-10-12 מעלות צלזיוס בין הלילה ליום).

  כמו כן טמפרטורה קרה עשויה להשפיע על צבע הקנאביס.

  5. גידול קנאביס באדמה


  יש הטוענים כי גידול באדמה, במיוחד באדמה אורגנית עשירה, עשוי להניב פרחי קנאביס בעלי תכונות טעם וריח חזקות יותר מאלו שמגידול במערכות הידרופוניות. חברת הזרעים ההולנדית Greenhouse Seeds מבצעת מזה כמה שנים מחקר אודות פרופיל הטרפנים המצוי בגידול באדמה ובגידול במצע הידרופוני. בבדיקות שערכו הם שמו לב שעבור רוב הזנים גידול במערכות הידרופוניות מניב יבול גבוה בזמן קצר יותר לעומת גידול באדמה – אולם מנגד גידול באדמה הראה ברוב הבדיקות תוצאות של אחוזי טרפנים גבוהים יותר לעומת הגידול במצע מנותק.

  [​IMG]
  גידול קנאביס באדמה עשירה בדשן אורגני

  6. לא לקצור בטרם עת


  דבר מעניין נוסף שהראה המחקר של החברים ב-Greenhouse Seeds היה כי הזמן שבו רוב הזנים מייצרים את מירב הטרפנים הוא במהלך השבועות 6-7 לפריחה, כך שחשוב לאפשר לקנאביס לסיים את תקופת הפריחה שלו ולהגיע לבשלות מלאה.

  7. לגדל קנאביס בשמש


  חלק מהמגדלים מאמינים כי יש קשר בין סוג האור שמקבל הצמח לתפוקת הטרפנים שלו ומעריכים כי חשיפת הקנאביס לקרני השמש בשלבי הפריחה המאוחרים תשפר את הריח והטעם הסופיים שיתקבלו.

  8. לגדל קנאביס תחת נורות לד


  אחד הדברים המייחדים את נורות הלד הוא שהן מסוגלות להפיק ספקטרום תאורה מדויק יותר עבור הצמח לעומת נורות הפריקה בלחץ גבוהה המסורתיות (HPS). כך שבדומה לתאוריית הגידול תחת השמש – גם כאן ישנם הגורסים כי גידול תחת נורות לד איכותיות עשוי לשפר את הרכב הטרפנים בצמח.

  [​IMG]
  Afghan Kush תחת נורת לד

  9. עדינות בהתנהלות עם הפרחים


  הימנעו מהתעסקות ונגיעות מיותרות בפרחים במהלך הקציר, הייבוש והיישון. התנהלות אגרסיבית עם הפרחים עלולה להרוס טרפנים ובכך לפגוע בארומה שלהם. כמובן שיש צורך לבדוק ולבחון את הפרח מדי פעם, אולם מומלץ להקפיד לשמור על חיכוך פיזי מינימלי.

  10. לייבש את הפרחים באיטיות


  ייבוש איטי מבטיח שימור אידיאלי של הטרפנים, אולם יש לשים לב שלא לאפשר התפתחות של עובש על הפרח. ישנם מגדלים שתולים את הצמח לייבוש מבלי לגזום קודם את העלים על מנת לעכב את תהליך הייבוש, אך שיטה זו עשויה לגרום לקושי רב בשלב הגיזום שיגיע מאוחר יותר. מגדלים אחרים מאיטים את קצב הייבוש באמצעות העלאת רמת הלחות בחדר לכ-70 מעלות.

  דגשים נוספים לייבוש נכון:


  המשך לקרוא...
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!