1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

5 דרכים להבדיל בין סאטיבה לאינדיקה

הנושא בפורום 'דיווחים מהמגזין' פורסם ע"י Admin, ‏6/9/16.

1. Admin

Admin מנהל
    מנהל

לייקים:
    296
    שתי משפחות זני הקנאביס העיקריות – סאטיבה ואינדיקה – הן בעלות מאפיינים שונים בנראות ובהשפעה. אם רוצים להתאים את סוג הקנאביס במדויק, כדאי להכיר את 5 ההבדלים הבסיסיים שיעזרו לדעת "לפי העין" אם הפרח שלנו הוא סאטיבה או אינדיקה.

צרכני הקנאביס בעולם מכירים היטב את שתי משפחות הזנים הראשיות של הצמח – אינדיקה וסאטיבה (ופחות את בן המשפחה השלישי "רודראליס") – שמהוות היום בנפרד ולרוב ביחד ("היבריד") את הבסיס למרבית הגנטיקה בשוק זני הקנאביס העולמי.

שתי משפחות זנים אלו הן בעלות מאפיינים שונים – הן במראה והן בהשפעה – ולכן חשוב להכיר היטב את ההבדלים ביניהן. בעוד שכאשר מדובר בצמח הקנאביס עצמו תהליך זיהוי המשפחה הוא פשוט למדי, זיהוי המשפחה בפרחים הוא מעט פחות ברור.

אז איך נבדיל בין אינדיקה לסאטיבה?

1. צורת ועובי העלים

אחת הדרכים המוכרות ביותר להבחנה בין צמחי אינדיקה וסאטיבה היא לפי צורתם ועוביים של עלי הצמח. ככלל, צמחי סאטיבה יפיקו עלים צרים וארוכים יותר, לעומת עלים רחבים ועבים של אינדיקה.

סאטיבה (ימין) מול אינדיקה (שמאל) – הבדל נראה לעין בצורת ועובי העלים

התאוריה המקובלת כיום היא שמאפיין זה התפתח במקור במטרה להתאים את הצמחים מהמשפחות השונות למזג האוויר ותנאי הלחות הקיימים במקום בו גדלו: זני האינדיקה, שהגיעו מהאוויר היבש והקריר של הרי אפגניסטן, פאקיסטן, הודו ונפאל, פיתחו עלים רחבים שיאפשרו להם לספוג כמות שמש מקסימלית.

זני הסאטיבה לעומת זאת, שהתפתחו בדרום מזרח אסיה וכן במקסיקו וקולומביה, "התרגלו" ללחות גבוהה הרבה יותר שמגדילה את הסיכון להיווצרות עובש על הפרחים והצריכה אותה לעצב את עליהם בהתאם.

2. מבנה וגובה הצמח

דרך נוספת להבדיל בין צמחי אינדיקה לסאטיבה היא על פי גובהם, רוחבם וצורתם החיצונית הכללית. צמחי אינדיקה נוטים להיות נמוכים וצפופים יותר ואילו צמחי סאטיבה נוטים לצמוח לגובה רב יותר ולפזר את ענפיהם לכל עבר.

אינדיקה מול סאטיבה – מבנה הצמח וצורה חיצונית כללית

מבחינת גובה צמחי אינדיקה "טהורים" צומחים לגובה ממוצע של 1-2 מטר בשיא פריחתם, לעומת צמחי סאטיבה שיכולים בתנאים טובים להגיע גם לגבהים של 4 מטרים ואף יותר.

3. אופי השפעה

מאפיין נוסף המגיע בשלב מאוחר יותר ובעזרתו ניתן להבדיל בין אינדיקה לסאטיבה רק לאחר השימוש בתוצרת, הוא אופי ההשפעה הפסיכואקטיבית, ה'היי', או לפחות בסיס ההשפעה – כלומר האם מדובר בקנאביס מעורר שנותן תחושת היי אנרגטית, או בקנאביס מרגיע ומרדים.

חשוב לזכור שהמקור האמיתי להשפעת הצמח היא ריכוזם המדויק של כל מאות הקנבינואידים, החומרים הפעילים, שקיימים בו יחדיו ("אפקט הפמליה") בשילוב עם מספר סוגים של טרפנים דומיננטיים. לצד זאת יש לקחת בחשבון את הצרכן, הסביבה בה נצרך הקנאביס, ותק השימוש הקודם ושאר מאפיינים אישיים שמשנים את ההשפעה.

לפיכך אין השפעה מדויקת שניתן לשייך לאינדיקה או לסאטיבה, אך בגדול הם משוייכים כך:

ההבדלים המקובלים בין אינדיקה לסאטיבה

בשל השפעתם המרגיעה יותר של זני אינדיקה הם מתאימים בדרך כלללטיפול בכאבים, הרפיית שרירים תפוסים, חרדות ובעיות שינה ובאופן כללי הם מתאימים יותר לטיפול בשעות הלילה. לעומתם זני סאטיבה המעוררים נחשבים לכאלה המתאימים לטיפול בדיכאון ועייפות ומתאימים לכאורה יותר לשימוש יום.

4. אורך תקופת הפריחה

הבדל נוסף בין צמחי אינדיקה לסאטיבה, שאמנם מוכר יחסית אך רלוונטי רק עבור אלו המגדלים בעצמם את הצמח, הוא ההבדל באורך תקופת הפריחה שלהם.

פריחת אינדיקה – עד 8 שבועות

צמחי סאטיבה, בשל שאיפתם הטבעית להתרחב ולגדול לכל הכיוונים, פורחים לאורך תקופת ארוכה יחסית של עד 12 שבועות ואילו צמחי אינדיקה מסיימים את פריחתם לאחר תקופה של 6-8 שבועות.

5. צורת הפרחים

ההבדלים בין אינדיקה לסאטיבה מופיעים ברובם בצמחים עצמם, אך מרבית הצרכנים בישראל נתקלים בשאלה "האם זה קנאביס או אינדיקה?" בשלב שבו הפרחים כבר אחרי הקטיף ובתוך שקית, בלי יכולת לראות את הצמח המקורי או להתנסות בהשפעה קודם לכן.

לכן כדאי להכיר הבדל כללי נוסף שתקף לתפרחת הקנאביס בצורתה הסופית והיבשה ותאפשר לנו להבדיל בין אינדיקה לסאטיבה.

פרח סאטיבה אוורירי וארוך (ימין) מול פרח אינדיקה צפוף ודחוס (שמאל)

בדומה לצמחים מהם הגיעו ולעלים הצומחים לצידם, פרחים של אינדיקה יהיו בדרך כלל עבים וצפופים יותר לעומת פרחי סאטיבה שנוטים להיות דקים וארוכים. יש לציין שוב שמרבית הזנים הם "היבריד", כלומר שילוב של השניים, ולכן לא תמיד יהיה פשוט לזהות. תתחילו להתאמן.

ראו עוד:
    איך לבחור זן קנאביס מתאים
    35 תשובות לשאלות על קנאביס בגוגל

הפוסט 5 דרכים להבדיל בין סאטיבה לאינדיקה הופיע ראשון בקנאביס - מגזין עם כיוון

המשך לקרוא...

2. cooldude1212

cooldude1212 אחד שיודע

לייקים:
    703
    א. אין מאות קנבינואידים. יש 66 במספר ואולי כמה בודדים ששנויים במחלוקת.
    ב. אי אפשר להבדיל בין אינדיקה לסאטיבה לפי הדחיסות. הדחיסות של הפרח זה עניין של גנטיקה ותנאי אקלים ואור. לא מעבר. נתקלתי בסאטיבה דחוסות ביותר ובאינדיקות ממש לא דחוסות.

3. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    א. יש מעל 100 קנבינואידים.
    ב. מלבד אופי ההשפעה כל הגורמים שמצויינים לא עוזרים להבדיל בין מה שקרוי "אינדיקה" למה שקרוי "סאטיבה".
    כל התכונות החיצוניות שמצויינות לא קשורות גנטית להשפעה. ההשפעה היא הגורם שמחלק בין שני המושגים.

4. cooldude1212

cooldude1212 אחד שיודע

לייקים:
    703
    יש לך סימוכין לעניין של מעל 100 קנבינואידים? אני מדבר על צמח הקנאביס, לא קנבינואידים אחרים. רק כאלו שבצמח.

שים לב למחקר המדובר.

http://www.medicinalgenomics.com/wp-content/uploads/2011/12/Chemical-constituents-of-cannabis.pdf

5. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    מה זה קנבינואידים שלא בצמח? אתה מדבר על קנבינואידים סינטטים?
    המאמרים הספציפים שמהם מנו את הקנבינואידים פורסמו בין השנים 1980 - 2002. ככה שהמידע הזה מעט לא עדכני.
    המספר שאני מדבר עליו (מעל 100) הוצג בכנס בישראל לפני פחות משנה ע"י ד"ר לומיר האנוש, אחד מחוקרי הקנאביס החשובים בעולם.

6. cooldude1212

cooldude1212 אחד שיודע

לייקים:
    703
    אה. אוקיי.

אתה עמוק עמוק בתוך התעשייה הזאת אה?
    למה יש לי הרגשה אתה איזה בעל של חוות קנאביס רפואי\מדען או משהו בסגנון. בשביל להגיע לכנסים כאלה..

7. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    זה היה כנס שהיה פתוח לציבור רחב.
    לכנס הרפואי הקרוב לדוגמא אני לא מגיע.

8. cooldude1212

cooldude1212 אחד שיודע

לייקים:
    703
    כן זה פתוח לציבור הרחב.
    אבל ת'כלס, הציבור הרחב לא ידע על קיומו כמעט.
    אך ורק אנשים שעמוק בתוך תעשיית הקנאביס הרפואי - מטופלים, מגדלים, מדענים, עו"ד למינהם. אולי פה ושם גם כמה סקרנים.

9. newbudder

newbudder קנאביסט על

לייקים:
    366
    התאוריה שלי היא שאגרונום דוקטורנט או משהו דומה בבוטניקה/אגרונומיה באונ' כלשהי או מכון מחקר אחר... חח

10. אמנות-הגידול

אמנות-הגידול אחד שיודע

לייקים:
    637
    לא יודע אם אגרונום אי פעם גידל צמח קנאביס :)

11. cooldude1212

cooldude1212 אחד שיודע

לייקים:
    703
    כל אחד והתאוריה שלו.
    אגרונום הוא הכי מסתורי שיש בפורום הזה וכנראה שיש לו סיבה לזה.

אני אומר, פנסיונר. מגדל חממה של איזה 300 צמחים.
    .רוצה לסדר תבנים והנכדים.

אה, והוא לא מעשן (לדעתי). הוא פשוט סאחי מדי בדיבור חחחח :p

12. newbudder

newbudder קנאביסט על

לייקים:
    366
    לא... הוא באזור גיל 30-35 והוא מעשן. הוא לא סטלן כבד, אבל מעשן.
    @אגרונום מה דעתך על כל הספקולציות שלנו? ;)

דרך אגב, לדעתי הוא בא ממחקר כי בתור בוגר תואר טכנולוגי אני לא זוכר כל פרט תאורטי שלמדתי. (או את רובו??!)
    כך גם מכריי.
    הוא מראה ידע נרחב. לכן, אני טוען שהוא עוסק במחקר.
    מי יודע, אולי הוא אפילו עוסק בחקר הקנאביס.

13. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,359
    אני שוטר ואני הולך לתפוס את כולכם!

nimrodg ו-newbudder אוהבים את זה.
  14. newbudder

newbudder קנאביסט על

לייקים:
    366
    חחחח.. נראה לי ש-that ship has sailed.. ;)

15. cooldude1212

cooldude1212 אחד שיודע

לייקים:
    703
    יא אללה. רק שתבוא הליגליזציה המלאה.
    אני מת לדעת מי מסתתר מאחורי משתמשים פה.

@אמנות-הגידול הייתי מת לשבת איתך לאיזה שאכטה
    @אגרונום שאכטה אולי זה לא הקטע שלך. אבל אני בטוח שלא יזיק לך קצת ;)

16. אמנות-הגידול

אמנות-הגידול אחד שיודע

לייקים:
    637
    כולנו מחפשים קירבה ונושא שיחה משותף

17. דוד גו

דוד גו קנאביסט על

לייקים:
    329
    אני דווקא חשבתי שהוא איזה ילד בין 12 או 13 שחופר בים של ספרים ומחברות וכל מיני מגזינים שעוסקים רק בצמחים
    אבל ילד שמבין וטוב שיש ילדים כאלה

18. Fonzee

Fonzee קנאביסט על

לייקים:
    426
    לא ראיתי הרבה ילדים שהספיקו לשנן את טאיז וזייגר ולהשאר ילדים

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!