1. שלום אורח, אם זהו ביקורך הראשון בפורום, עליך להירשם בכדי לכתוב הודעות ולהגיב.
    הסר התראה
  2. מומלץ לשלב סרטונים רלוונטיים מיוטיוב בהודעות, מה שיגרום להטמעת הדיון שלכם במערכת המלצות הוידאו במגזין
    הסר התראה
  3. פורום קנאביס מיועד לכל דוברי העברית בעולם, למטופלי קנאביס רפואי ברישיון ולאלו המעוניינים במידע תיאורטי וידע כללי
    הסר התראה

Ec

הנושא בפורום 'גידול למתחילים' פורסם ע"י דוד גו, ‏26/12/16.

1. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    גם לא נכון. מדובר במד EC.
    והיצרן רשם:
    EC-to-TDS Conversion Factor: NaCl avg. 0.5

vvasili אוהב/ת את זה.
  2. vvasili

vvasili אחד שיודע

לייקים:
    533
    אז אני רגוע :)

3. Xxx85

Xxx85 קנאביסט

לייקים:
    16
    אז מה נכון אגרונום?

4. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    מה שאני אמרתי.
    הוא לא מכוון לאיך נכון להמיר. הוא אומר שאי אפשר בכלל להמיר.
    אז נניח ולא תהיה קפדן כמו החציל המוסמך אתה יכול לעבוד עם מה שרשמתי שקביל בכל מקום אחר בעולם בלי תואר באגרונומיה. :)

Xxx85 אוהב/ת את זה.
  5. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    שתהיו לי בריאים.
    לא מימירים בין EC ל TDS.

מה מודדים -EC (מוליכות חשמלית). באיזה מכשיר מודדים - מד EC. היחידות בהן מודדים - סימנס (או מיקרוסימנס או מילי סימנס).

מה מודדים - TDS. באיזה מכשיר מודדים - ע"י אידוי כל המים ושקילה של החומר המוצק שנשאר מתוך כל המים שהיו לנו בהתחלה. היחידות בהן מודדים - מיליגרם לליטר ( 1 מ"ג לליטר = 1 PPM).

לא ניתן להמיר בין משקל למוליכות חמלית כי זה כאילו ננסה להמיר בין משקל לגובה. היחידות הללו לא ניתנות להמרה.

6. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    אז אתה בעצם מבטל את כל המחשבונים האלו
    אתה מבטל תורות חישוב שלקחו כנראה שנים
    רק כי אתה פאקינג נתקע על משקל של מומסים!
    תראה את הסרטון שלך שוב. יש שם כדוגמאות חמישה מומסים שונים שיתנו תוצאות שונות.
    אנחנו לא מדברים על סודיום פלואור זבי וכל הטבלה המחזורית.
    אנחנו מדברים על מלח של דשן ולא על מוליכות חשמלית.
    האמריקאים שנותנים טבלאות דישון PPM רוצים שלא תמליח את התמיסה יותר מדי ואומרים לך מה הערכים המומלצים שלהם. הערכים המומלצים שלהם ניתנים להמרה עם EC אתה יודע למה? כי מדשנים ומודדים גם עם EC.
    סה טו. יש טבלאות, יש מחשבונים. אתה לא יכול לבטל אותם.
    זה לא חילוק דעות בנוגע לידע שיש לך במקצוע בתחום ולנו אין זה חילוק דעות בין משהו שקיים ומיושם שאתה מבטל.

7. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    אין פה שום תורות חישוב. זאת הערכה למה הכמות מלח שתקבל בהנחה שהיה מדובר במלח אחד.
    לדוג 0.5 אם היה מדובר במלח שולחני בלבד.
    אבל אתה לא יודע איזה מלחים יש בתמיסה אז אתה לא יודע לבצע את החישוב הזה.

עזוב אותך מהאמריקאים. הם לא יודעים איך לעבוד.
    הסברתי לך יפה למה לא ניתן להמיר בין שניהם. כי אחד הוא משקל (TDS) והשני הוא מוליכות חשמלית.
    זה כמו שאני אשאל כמה ק"מ יש בקילו?

8. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    אגרונום, כשיש חילוקי דעות אתה מבקש להתבסס על מדע ולא על השארות.
    אני מבקש שתבחן את הנושא לעומק כידע כללי.
    אני לא הולך להרחיב כי לא אכפת לי ואני מודד בEC גם ככה.
    יש נוסחא -
    TDS = keEC

where TDS is expressed in mg/L and EC is the electrical conductivity in microsiemens per centimeter at 25 °C. The correlation factor ke varies between 0.55 and 0.8.

ואפרופו TDS לאו דווקא משקל כך שיחידות המידה שלך הם לא של משקל כי היינו מודדים בגרמים מיליגרמים מיליליליליליגרמים וכן הלאה.

אם בגרווימטריה עסקינן - הייתי מסכים שTDS הוא יחידת שקילה.
    לא כך הדבר כשמדובר במוליכות או באנגלית "סחה" - conductivity.
    אני ממשיך לענות פה עם הראש בקיר כי אני בטוח בזה. תבדוק את זה!

אתה צודק בשיטה 1 של יח' מדידה
    אני צודק בשניה

אתה לא יכול לשלול את העובדות שהצגתי כאן כי אתה מתיחס רק לשיטה הראשונה.
    "The two principal methods of measuring total dissolved solids are gravimetric analysis and conductivity"

#48 Amitos, ‏28/12/16
    נערך לאחרונה ב: ‏28/12/16
  9. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    תודה על ההצעה. אבל כבר יצא לי ללמד את הנושא הזה בשח בהכשרות של אגרונומי חדשים. ככה שאני די בטוח במה שאני אומר.
    אתה לעומת זאת זה סיפור אחר. אספת כל מיני טקסטים שהרמת מפורומים שונים ואתה לא יודע\מבין מה מה הם אומרים.

PPM זאת יחידת משקל. 1 מ"ג לליטר = 1 PPM.
    לא שיכנעתי אותך ש PPM הינה יחידת משקל (מסה)?
    הבט בערך הבא בוויקיפדיה.

מה לא נכון בטקסט הבא:
    מה מודדים -EC (מוליכות חשמלית). באיזה מכשיר מודדים - מד EC. היחידות בהן מודדים - סימנס (או מיקרוסימנס או מילי סימנס).

מה מודדים - TDS. באיזה מכשיר מודדים - ע"י אידוי כל המים ושקילה של החומר המוצק שנשאר מתוך כל המים שהיו לנו בהתחלה. היחידות בהן מודדים - מיליגרם לליטר ( 1 מ"ג לליטר = 1 PPM).

10. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    נו, אתה בעצמך אומר שאי אפשר להמיר מכיוון שאין קבוע קבוע שאיתו אפשר להמיר.
    אלה מספר משתנה.

11. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    לא אספתי שום דבר בשום פורום. רקע בכימיה אנליטית.
    וויקפדיה -
    "גרווימטריה בכימיה אנליטית היא שיטה לאפיון תמיסה יונית, כלומר מציאת סוגי היונים (חלקיקים בעלי מטען חשמלי) בתמיסה וריכוזם . השיטה מתבססת על העקרון של יצירת מלחים קשי תמס (מחוץ לתמיסה) ושקילתם, כלומר לקשור את היונים המומסים למלח שאינו מומס, כך שניתן לשקול אותם. בגלל המגוון הרחב של מלחים קשיי תמס, והעלות הנמוכה של החומרים והמיכשור הנחוצים, כמו גם בגלל הדיוק הרב אליו ניתן להגיע על ידי שקילה, שיטה זו נפוצה במעבדות כימיה אנליטית."

שים לב למודגש.
    שזה מחזיר אותנו לסרטון שלך.
    יש מגוון מלחים שונים ובגלל זה ישנה תנודה בין 0.55-0.8.
    ואני יכול להבטיח לך שאגרונומים בעולם כשיצטרכו להתעסק בדשנים לא יתחילו לחפור בתיאוריות.
    הם פשוט יחשבו כמו כולם, במחשבון פשוט של 1PPM=1.56US.

12. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    אם אנחנו מדברים על כימיה אז אתה בטח מתכוון ליחידות מולאריות.
    מול הינו 6X10^23 חלקיקים. מיליון חלקיקים מתוך זה הם 1X10^6.
    מסכים?

רק אם היה ידוע לך מה המלח שיש בתמיסה ורק אם יש את אותו מלח בודד בתמיסה.
    לא ממרים EC ל TDS מכיוון שמדובר ביחידות שונות.

שזה בדיוק מה שאני אומר. TDS מודדים ע"י שקילה של החומר היבש מכלל התמיסה.
    אתה רוצה להמשיך להמיר בין היחידות? סבבה. אבל אף איש מקצוע לא ידע על מה אתה מדבר.
    למה? כי אף אחד לא עובד עם TDS בהקשר הנוכחי של דשן (מלבד האמריקאים).

אתה רוצה להמשיך לדבר על כימיה? בהצלחה. אבל לא נראה לי שתצליח לעמוד בקצב שלי.

13. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    אני כותב מהפלאפון אז מצטער מראש על העתק הדבק. ואני מסכים ליח' החלקיקים שיש במול אחד. כן אני יודע מזה מספר אבוגדרו לא צריך להשתחצן.

אתה מתעלם מהשיטת מדידה השניה, כפי שאמרתי, שוב.
    The two principal methods of measuring total dissolved solids are gravimetric analysis and conductivity.[2] Gravimetric methods are the most accurate and involve evaporating the liquid solvent and measuring the mass of residues left. This method is generally the best, although it is time-consuming. If inorganic salts comprise the great majority of TDS, gravimetric methods are appropriate.

Electrical conductivity of water is directly related to the concentration of dissolved ionized solids in the water. Ions from the dissolved solids in water create the ability for that water to conduct an electric current, which can be measured using a conventional conductivity meter or TDS meter. When correlated with laboratory TDS measurements, conductivity provides an approximate value for the TDS concentration, usually to within ten-percent accuracy.

The relationship of TDS and specific conductance of groundwater can be approximated by the following equation:

TDS = keEC
    where TDS is expressed in mg/L and EC is the electrical conductivity in microsiemens per centimeter at 25 °C. The correlation factor kevaries between 0.55 and 0.8.[3]

14. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    שזה בדיוק מה שאני אומר.
    אם מאדים את כל המים ושוקלים את מה שנשאר מקבלים נתון מדוייק.
    אם מבצעים ע"י קריאה עקיפה של המוליכות ניתן לשער כמה מלח יש בתמיסה אם ידוע המלח.

אבל תסכים איתי ש TDS הינה יחידת משקל?

15. Amitos

Amitos אחד שיודע

לייקים:
    1,471
    רפיטלי, באופן שיטתי אנחנו בסוף נסכים על אותם דברים.
    TDS זה בסה"כ "מוצקים מומסים". היחידת מידה ש"שוקלים" (מודדים) אותה/איתה היא PPM.
    שזה, מה שאתה כבר יודע שנים ארוכות, כמות מומסים X מליון.
    נכון, לא חולק עליך שאם לא נדע את מהות/סוג המומס לא נוכל להמיר לערכים שונים ומשונים - אך לא כך הדבר כשאתה רוצה להעביר בקרב נתונים קטנים, לערכים שישקפו מוליכות חשמלית.
    תסכים איתי שיש קשר ישיר בין מוליכות החשמלית בנוזל לבין TDS?
    אם כך, בהנחה שאנו לא בתנאי מעבדה, ולא דייקנים ברמה כזו או אחרת ובסה"כ עוזרים לאירופאים לקרוא טבלה אמריקאית - ההמרה הזו היא לא תורה מסיני.

16. אגרונום

אגרונום אחד שיודע

לייקים:
    1,371
    לא אין תמיד קשר ישיר בין מוליכות חשמלית ל TDS.
    למה?
    כי לא כל חומר מתפרק ליונים שתורמים למטען החשמלי של התמיסה. מולקולות אורגניות לא תורמות מטען כדוג' אוריאה שנשארת אוריאה ולא מתפרקת לשני יונים.
    אין כזה דבר עוזרים לאורפואים לקרוא טבלה האמריקאית.
    האמריקאים הם אלה שעושים כאן טעות והם אלה שצריכים להתאים את עצמ לעולם המודרני. כמו שהם עדיין משתמשים בשיטה האימפריאליסטית (פיט, יארד, פיינט, פרנהייט וכו') ולא בשיטה המטרית.
    כמעט כל התאונות האוויריות הגדולות בהיסטוריה של הטיסה נגרמו בגלל שהאמריקאים משתמשים בשיטת מדידה לא נכונה.

vvasili אוהב/ת את זה.

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!